jued
31.03.06,07:53
Môže zaúčtovať upísanie vlastného imania 353/419 ešte predtým ako je napísaná zápisnica z Valného zhromaždenia? Potrebuje totiž zvýšiť vlastné imanie, tento rok chce zvýšiť hodnotu základného imania o 500 tis.
jued
31.03.06,06:20
Nevie mi nikto pomôcť?
KEJKA
31.03.06,06:49
zvyšovať ZI sa môže len na základe rozhodnutia - zápisnice VZ.
jued
31.03.06,06:56
A nie je nejaká možnosť? Jedná sa o to , že predtým majiteľ vložil do firmy peniaze, ktoré boli účtované 211/365. Nemôže to spraviť , že bu mu firma tie peniaze vrátila 365/211 a on by ich následne daroval , alebo ako kapitálový vklad 211/413. Treba aj k tomu nejakú zápisnicu?
KEJKA
31.03.06,07:01
Kapitálový vklad - áno zvýši sa mu vlastné imanie.
Je jediný spoločník? Stačí hodiť na papier Rozhodnutie o vklade do spoločnosti .........Sk nad rámec ZI zapísaného v OR.
Stačí potom preúčtovať 365/413.
jued
31.03.06,07:09
Nie sú tam dvaja spoločníci, môžu aj tak?
KEJKA
31.03.06,07:13
mali by si napísať zápisnicu, aby to neskôr nebolo rozporované. Už som sa stretla s kdejakými prípadmi - netreba to podceňovať.
Nech sa strenú a podpísu zápis o mimoriadnom VZ a bude to OK.
jued
31.03.06,07:20
A nemusí sa to písať u notára? A keď sa napíše tá zápisnica z MVZ nevadí, že nebola zaslaná na obchodný register?
jued
31.03.06,08:06
Prosím, prosím
KEJKA
31.03.06,08:35
nie, ved nejde o zvýšenie ZI, len o dalsáí vklad. Ak si to navzájom spoločníci podpíšu, tak to preúčtuj. Nemusia u notára.
Odporúčam však aby najbližšie VZ ktoré bude schvaľovať RUZ2005, malo bod a uznesenie aj k tomu vkladu. Bud teda zvýšia ZI, ale ak to aj zostane na 413, radšej nech je to jednoznačné. A po skúsenostiach by si to mali isť overiť aspoň na matriku - teda tie podpisy.
Rozhodne v tom prípade, ak tie peniaze vkladá len jeden z nich.
Spoločníci sa parádne vedie pohnevať, to mi ver. Takže nepodceňovať.
bredikova
29.08.06,18:20
Kapitálový vklad - áno zvýši sa mu vlastné imanie.
Je jediný spoločník? Stačí hodiť na papier Rozhodnutie o vklade do spoločnosti .........Sk nad rámec ZI zapísaného v OR.
Stačí potom preúčtovať 365/413.

Našla som danú tému, ktorá mi trochu pomohla. Ide o to, že FO si založila s.r.o. ako jediný spoločník. Teraz chce previesť autá z FO na s.r.o. Poradili mi aby sme ich previedli v zostatkovej hodnote na s.r.o ako vlastné imanie. Jedná sa mi o zápisnicu o prevedení. Musí mať nejakú formu a čo všetko v nej musí byť. Prosím poraďte. A ešte po zaradení daných aut budem odpisovať znova 4 roky z ceny akou som ich prijala do účtovníctva?
bredikova
30.08.06,04:24
Prosím!!!! Odvčera mi nikto naporadil a tak posúvam dopredu.
bredikova
10.09.06,08:42
Prosím, ako to mám všetko spraviť aby to bolo OK!!!!!
andrej_rv
10.09.06,13:23
Našla som danú tému, ktorá mi trochu pomohla. Ide o to, že FO si založila s.r.o. ako jediný spoločník. Teraz chce previesť autá z FO na s.r.o. Poradili mi aby sme ich previedli v zostatkovej hodnote na s.r.o ako vlastné imanie. Jedná sa mi o zápisnicu o prevedení. Musí mať nejakú formu a čo všetko v nej musí byť. Prosím poraďte. A ešte po zaradení daných aut budem odpisovať znova 4 roky z ceny akou som ich prijala do účtovníctva?
Vloženie automobilov ako nepeňažný vklad do základného imania pripadá do úvahy len pri zakladaní s.r.o. resp. pri navýšení základného imania. Keďže už ide o založenú s.r.o., podľa môjho názoru najjednoduchším spôsobom predisponovania automobilov i iného dlhodobého majetku z FO do s.r.o. je ich bežný predaj, najlepšie v zostatkovej daňovej hodnote. V prípade predaja majetku z FO bude príjem z predaja daňovým príjmom fyzickej osoby, ale zostatková cena bude pre daňovníka daňovým výdavkom, takže u FO bude tento predaj daňovo neutrálny. V s.r.o. bude obstarávacou cenou na účely účtovníctva a súčasne vstupnou cenou daňové účely obstarávacia (kúpna cena). Pokiaľ ich nákupná (=obstarávacia) cena bude vyššia ako 30 tis. Sk, s.r.o. ich bude daňovo i účtovne odpisovať bežným spôsobom.
Ostatné spôsoby prevodu majetku (darovanie, navýšenie ZI) sú podľa môjho názoru z daňového (DP i DPH) aj účtovného hľadiska nevýhodnejšie buď pre FO alebo pre s.r.o. Ak by si sa predsa rozhodla ísť cestou navýšenia ZI, účtovné i právne aspekty boli naposledy diskutované napr. v tejto téme: http://www.porada.sk/t32156-navyenie-zi-presunom-z-uetu-249.html