peter2523
20.03.14,10:09
Ahojte, auto (http://www.porada.sk/auto#__AUTOKW) bolo bez pouzivania zopar tyzdnov odstavne na mrazoch a odisla mi bateria. Zevraj pred nabjanim je potrebne bateriu "otvorit". Pokusal som sa o to, ale vobec to neslo. Tak ma napadlo ci teda ta moja bateria nie je ta bezudrzbova.. ? a teda sa nemusi pri nabijani otvarat. Pri pokuse o otvorenie som dost ponicil ten plast (vid. foto (http://www.porada.sk/foto#__AUTOKW)), tak som to nechal. Jedna sa o bateriu: Varta Blue Dynamic B18 544 402 044. Chcem sa teda spytat, ci to mam skusat dalej nejako vypacit, pripadne ci tam nie je nejaka poistka na otvorenie.. :) Alebo ci sa to moze nejakym sposobom (napr. pri nizsom prude) nabijat aj zatvorene. Dakujem
erik555
20.03.14,09:13
ako to, ze to nejde otvorit? Vsak pouzi dynamit!
Chobot
20.03.14,09:17
No ty si tomu teda dal. To je bezúdržbový typ batérie, tam sa ani nedolieva voda ani sa neotvára pri nabíjaní. Dúfam, že si ten obal neporušil. Ak ju nakloníš a tých tvojich "vpichov" tečie kvapalina, tak ju rovno vymeň za novú. Táto batéria je uzatvorená, nedá sa otvoriť.

http://www.battery-import.cz/sk/varta-blue-dynamic/autobaterie-varta-blue-dynamic-44ah--12v--b18

Kľudne ju môžeš nabíjať. Dúfam, že máš autonabíjačku a že to nebudeš nabíjat nejakým aleternatívnym zdrojom 12 V. Autonabíjačka kontroluje dodávaný prúd a keď je batéria nabitá, tak nabíjanie vypne. Takže sa nemôže stať (http://www.porada.sk/stat), že by si ju prebil alebo zbytočne dlho nabíjal. Nabíja sa tak, ako je, zatvorená.
peter2523
20.03.14,09:24
nastastie nic netecie.. ano mam normalnu autonabijacku :) dakujem
Excise Duty
20.03.14,09:40
Ozaj si tomu dal. Nabudúce ak sa do niečoho pustíš, tak najprv naštuduj, na internete je toho dosť, rád by som poznal toho "ževraja", ktorého radou si sa riadil.
Na tej hornej strane, ako je nálepka s údajmi, sú zboku aj na pravej a aj ľavej strane odvetrávacie otvory, kým bola batéria v aute, musela tam byť pripojená aj taká hadička. Nabudúce sa radšej najprv opýtaj a potom konaj!
Chobot
20.03.14,11:32
Ešte ti doplním, že niektoré autobatérie sa pri nabíjaní skutočne otvárajú. To ale majú na vrchu takých 6 ventilov, ktoré sa odskrutkujú (hore som ti priložil obrázok).
michalkoo10
03.11.14,16:31
chcem sa opytat, na zaciatku nabijania mi nabijacka nabija s prudom cca 6A ale po case nabijaci prud klesne skoro na nulu, autobateriu som nabijal cez 40 hodin a aj tak ju poriadne nenabilo, po zmerani elektrolitu nebol v zelenych hodnotach, bateria nabita mozno na 70%, nabijacka by mala nabijat stabilnym prudom aspon 1-2A aby sa dobre nabila nie ? a nie 0,2 - 0,5A v mojom pripade, ako keby nabijacka dobijala na udrziavacom prude, je zla nabijacka alebo to ma tak byt a mam dlho nabijat ?
buchač
03.11.14,16:44
Koľko má rokov tá batéria ???

Nabíjačka bude v poriadku, batéria je v čudu.
michalkoo10
03.11.14,16:59
pochybujem ze bude zla baterka, s tou nabijackou som nabijal baterku Banner 55Ah 1,5 - 2 roky stara, nabijal som aj ine baterky, jedna tiez bannerka, mala cca 3 roky, druha varta, rocna, pri vsetkych mi robilo to iste, inu autonabijacku som nemal takze neviem povedat ci je problem v nabijacke alebo mam proste dlho dlho nabijat :D ale moc logiky to nedava aby som nabijal baterku s prudom 0,2A 4 dni :D
axeco
03.11.14,17:11
" buchač (Dnes 18:44) Koľko má rokov tá batéria ??? " - urcite menej ako ty - takze v cudu si
buchač
03.11.14,17:12
Rob ako myslíš...

Mne je totálne jedno.
Pre mňa za mňa...dobíjaj trebárs aj bejzbolovou pálkou.
Ale ani Kristus pán nevidel nechať batériu pod prúdom dlhšie ako 24 hodín.

Smiech prejde,keď neštartneš ...
vlado 33
03.11.14,17:48
Ten akumulátor má zasulfitované články, je na článkoch biely povlak. Automatickou nabíjačkou ho nenabiješ na 100%. Sú na to špeciálne nabíjačky alebo stará Sovietská klasika, bez automatiky. Ale dlho ti už neposlúži. http://teslabike.sk/sulfatacia-baterie-videoclanky/ Ja mám túto, stará klasika sa odporúčala do šrotu. Je tam aj možnosť obnovy sulfátovaných batérii. http://www.najlacnejsiabateria.sk/produkt/nabijacka-helvi-discovery-16
vicktor
06.11.14,08:59
Neodpovedal si aka je stara, resp. ako bola pouzivana/necinna.
Asi bola komplet vybita - usudzujem z pociatocneho dost vysokeho nabijacieho prudu 6A. Postupne ako sa dobija, prud klesa az na nulu (ak je to uz moderna nabijacka, co asi je).
Co je to "po case"? 5 hodin alebo 3 minuty? Ak to druhe, su 2 moznosti - uz je komplet nabita alebo komplet v tahu - asi to druhe. Daj ju do auta. Ak nenastartuje, uz ju viac dobijat netreba. :)
Ale aj ked nastartuje, uz dlho sluzit nebude.
Meranie hustoty elektrolytu je nepresne, vykasli na to.
Ferdosondo
06.11.14,10:19
To je úplne normálne, že vybitá batéria berie na začiatku nabíjania 6A a ku koncu 0,5A. Akurát si nemal nabíjať dlhšie ako 24 hodín, vraj sa tým znižuje jej kapacita.
vlado 33
06.11.14,10:54
Mal som podobný problém minulého roku. Keďže sa mi moja stará Ruská nabíjačka odporúčala do šrotu, kúpil som automatickú. Po 24 hod. 55% nabitia, nabíjací prúd 0,2A. Po 48 hod. to isté. Zvalil som to na nekvalitnú nabíjačku, takto som vyskúšal ešte dve s približným výsledkom. Tá Ruská bez automatiky, dokázala aj s prerazeným článkom nabiť batériu na zelené hodnoty, takto sa dalo určiť ktorý článok je v keli. Nakoniec sa mi podarilo nabiť s vyššie uvedenou nabíjačkou, ale po zime pre istotu som kúpil novú baterku. Bola to štvorročná batéria.
Ferdosondo
06.11.14,12:17
Ruská bola bez regulácie napätia a prebíjala. Keď si meral elektrolyt ukázala zelenú, ale prebíjaním sa znižuje životnosť batérie. Ak ma pamäť neklame tak ideálne nabíjacie napätie je 13,8V u 12V akumulátorov.
vlado 33
06.11.14,12:35
Priebežne som sledoval stav nabitia. Vždy nabíjacím prúdom 2A. Nabíjacie napätie si už nepamätám.
misoft
04.07.15,19:29
Meškáš!....... Mrkni sa na dátum....
bodliak
04.07.15,19:33
reklama
Miroslav Porubiak
28.08.16,07:46
misoft
28.08.16,08:29
Za dva roky ju hádam aj dobil (buď nabíjačkou, alebo bejzbalkou, alebo kladivom). Tvoj príspevok akosi mešká - dobíjal si baterku?