Margita1
31.03.06,08:29
Chcela by som Vás poprosiť do kedy má predseda s účtovníčkou dať Vlastníkom bytov vyúčtovanie?Neviem to presne, ale ja si myslím do konca marca a potom do 30 dní by mali dať preplatok a ak je nedoplatok tak tiež by sme ho mali dať na účet do 30 dní. Neviem som v dome nová a čo som si čítala Stanovy čo tu majú je tu napísané, že vyúčtovanie do 5 mesiaca a peniaze do 60 dní, zdá sa m i to totálna blbosť.Mohli by ste ma odkázať na presné znenie zákona?Ďakujem
GabiZ
31.03.06,06:50
!8a) ods. 2 zákona 182/1993 v znení najnovších noviel:
Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.

V zmluve o výkone správy, prípadne v zmluve o spoločenstve musí byť stanovené, v akých lehotách sa dávajú preplatky a v akej lehote sa majú vyrovnať nedoplatky. Väčšinou sa dá lehota na nedoplatky, 15 dní na zaplatenie a potom sa vyplácajú preplatky, čiže po týchto 15 dňoch, najneskôr do 30 dní. Ale každé spoločenstvo, prípadne správca to môže mať lehotami ošetrené ináč, nemalo by to však byť viac ako 30 dní. Takže radšej si pozri zmluvu, ako to tam máte napísané. Ak si nová, musela si pristúpiť k zmluve a kópiu si mala dostať do ruky. Neviem, ako to je u teba, čo máš k dispozícií.
Margita1
31.03.06,07:10
Presne to máme napísané takto: Rozdiel medzi úhradami a skutočnými nákladmi na prevádzku domu a poskytované služby /dodávka vody, tepla, tÚV a pod./ za kalendárny rok vzúčtuje spoločenstvo najneskôr do 5 mesiacov vo vyúčtovacom období resp. najneskôr do 60 dní po odsúhlasení ročnej uzávierky.
Vyúčtovaním zistený preplatok uhradí spoločenstvo vlastníkovi najneskôr do 60 dní po vyúčtovaní.V tej istej lehote je vlastník povinný uhradiť spoločenstvu vyúčtovaný nedoplatok.
Ak člen spoločenstva nezaplatí včas predpísanú úhradu podľa bodov 1 a 5 je spoločenstvo oprávnené od neho požadopvať poplatok z omeškania podľa § 697 Obč. zák. v znení neskorších predpisov.
Tak keby ste sa mohli na to pozrieť, som zvedavá čo mi poviete.Veľmi pekne Vám ďakujem.
GabiZ
31.03.06,07:24
No neviem, ale tá lehota 60 dní sa mi zdá prehnaná, ale toto museli vlastníci bytov odsúhlasiť, ak je to v zmluve a v stanovách a vlastníci bytov si to odsúhlasili, tak asi s tým nenarobíš nič. Lebo zo zákona správcovi vyplýva len to, že vyúčtovanie má urobiť najneskôr do 31.5. nasledujúceho roku, ale nie je tam stanovená lehota, kedy musí vyplatiť preplatky a kedy vlastníci majú zaplatiť nedoplatky. Myslím si, že o týchto lehotách rozhodujú vlastníci. Ak sa mýlim, opravte ma.
svojar
31.03.06,11:23
Ono to s tou lehotou vyplácania preplatkov to v niektorých prípadoch nie je jednoduché. Pokiaľ má SVB dostatok finančných prostriedkov nie je problém. Ale keď ich nemá nemôže preplatky vyplatiť iba niektorým a niektorým povedať aby počkali až peniaze budú. Tie rodiny, ktoré majú preplatok sú vlastne v tomto prípade veritelia, a v prípade rozdielného vyplácania by došlo k spáchaniu trestných činov uprednostňovania veriteľa a poškodzovania veriteľa. Toto čo som napísal je skôr v teoretickej rovine, ale ľudia sú rôzni.
U nás nedoplatky, pokiaľ nepredstavujú vyššiu sumu požadujeme splatiť do 30 dní, pri vyšších dohodneme splátkový kalendár.
Elena Navrátilová
22.04.06,11:54
Presne to máme napísané takto: Rozdiel medzi úhradami a skutočnými nákladmi na prevádzku domu a poskytované služby /dodávka vody, tepla, tÚV a pod./ za kalendárny rok vzúčtuje spoločenstvo najneskôr do 5 mesiacov vo vyúčtovacom období resp. najneskôr do 60 dní po odsúhlasení ročnej uzávierky.
Vyúčtovaním zistený preplatok uhradí spoločenstvo vlastníkovi najneskôr do 60 dní po vyúčtovaní.V tej istej lehote je vlastník povinný uhradiť spoločenstvu vyúčtovaný nedoplatok.
Ak člen spoločenstva nezaplatí včas predpísanú úhradu podľa bodov 1 a 5 je spoločenstvo oprávnené od neho požadopvať poplatok z omeškania podľa § 697 Obč. zák. v znení neskorších predpisov.
Tak keby ste sa mohli na to pozrieť, som zvedavá čo mi poviete.Veľmi pekne Vám ďakujem.
V zmysle Zákona o SVB je správca povinní ročnú uzávierku predložiť do 31.5. nasledujúceho roka.
bugatkar
25.01.07,18:40
01.01.2004 sme si zvolili SVB a do dnešného dňa som od predošlého správcu nedostal vyučtovanie za služby spojené s užívaním bytu za rok 2003. Medzitým som zmenil trvalý pobyt (bývam stále v tom istom meste) a až dnes som dostal rozhodnutie a predvolanie na súd, že do dnešného dňa som neuhradil po obdržaní vyučtovania a upomienok na zaplatenie, nedoplatok za služby spojené s užívaním bytu za rok 2003, ktorý som do dnešného dňa neobdržal. Poradí mi niekto ako mám postupovať ďalej?
PeterNR
26.01.07,05:35
Nepíšeš podrobnejšie o okolnostiach zmeny trvalého pobytu. Mám na mysli najmä nahlásenie zmeny adresy tomu správcovi, a či si v priebehu času od správcu požadoval doručenie vyúčtovania.

Ak si mu zmenu adresy nahlásil, prípadne ho kontaktoval s požiadavkou o doručenie vyúčtovania, a on Ti napriek tomu vyúčtovanie nedoručil, máš silný argument proti sporu o úroky z omeškania. Samotnú výšku vyúčtovania ale formálne pochybenie správcu imho nespochybňuje.

Ak si mu ale zmenu adresy nenahlásil, a správca Ti posielal vyúčtovanie a upomienky na pôvodnú adresu, a Ty si ich neprevzal, sú považované za doručené. Neviem presne, ako je to s dokazovaním, či správca mohol alebo nemohol vedieť, že si zmenil adresu trvalého pobytu. V tomto Ti dúfam poradí dakto iný.

Základ občiansko-právneho súdneho sporu je v tom, že sa začína až keď sa dve strany nevedia či nechcú dohodnúť. Ak nenamietaš výšku vyúčtovania z r. 2003, a chceš sa vynúť súdnemu sporu, odporúčam Ti obrátiť sa na toho správcu, poskytnúť mu vysvetlenie (napr. že si vyúčtovanie nedostal kvôli zmene adresy), a požiadať ho o stiahnutie žaloby s tým, že nedoplatok z vyúčtovania vrátane úrokov uhradíš. Súdne poplatky si môžete rozdeliť, je to na vašej dohode.
Elena Navrátilová
26.01.07,07:59
Ak nebola nahlásená nová adresa, tak Ti to budú dávať za vinu. Takže tiež súhlasím, kontaktuj správcu. Skús nech aspoň penále nemusíš platiť. Ozvi sa prosím Ťa ako si pochodil u toho správcu.
bugatkar
26.01.07,08:05
Po odvolaní správcu sme už ako SVB spoločne žiadali od predchádzajúceho správcu, s ktorým sme nemali podpísanú ani Zmluvu o výkone správy (na predvolaní uvádza že som ju porušil) a ktorý fungoval ako stavebná firma, aby predložil vyučtovanie za rok 2003. Ja som zmenil trvalý pobyt v apríli 2005 a zmenu som nahlásil novému správcovi, aby mi mohol poslať v roku 2006 vyučtovanie za rok 2005. Vyučtovanie za rok 2003 bolo doručené vlastníkom bytov v auguste alebo septembri roku 2005 s odôvodnením, že z technických príčin nebolo možné dodať vyučtovanie v stanovenom termíne.
Čo sa týka toho nedoplatku, zatiaľ nemôžem s ním súhlasiť, pretože som si nemohol skontrolovať, či mám napr. správne zaratané zálohy ...
peton
01.08.07,08:26
Milí poraďáci, jedna známa ma poprosila o kontrolu vyúčtovania. Keď som to zhliadol, poprosil som o jej súhlas na zverejnenie ako vyúčtovanie resp. spôsob rozúčtovania vyzerať nemá. Vyúčtovanie proste na zaplakanie. Priložený súbor má dve strany, kde som už uviedol nejaké pripomienky (správne, nesprávne?). Prosím o vaše rady, kde vy vidíte chyby atď., atď.
Vopred ďakujem. Peton
svojar
01.08.07,09:03
Celé to je o ničom. Z tých údajov sa nedá zistiť nič konkrétne.
Neviem síce kto koľko berie za účtovníctvo, ale brať v čistom 1440,- Sk za 12 bytov sa mi zdá veľa. Já účtujem 32 bytov za menej.
Podľa toho im to vychádza na "správu" 120+50+32= 202,- Sk mesačne, my máme 130,- so všetkým teda odmeny/5 osôb- v tom je aj to účtovníctvo/, administratíva, telefon, poštovné atď
peton
14.08.07,03:10
Hm, kolegovci, kde ste? To mám chápať v zmysle porekadla "kto mlčí, ten svedčí", že to vyúčtovanie je dobré? Tomu neverím. Zaujímalo by ma tiež, kde, v ktorých oblastiach sa mýlim ja (viď pripomienky).
Svojar, Tebe za odpoveď ďakujem :-).
peton
14.08.07,07:47
Dobre Slavica, opýtam sa takto. Toto vyúčtovanie si dostala Ty. Čo by Teba ako vlastníka bytu (trošku sa vyznajúceho v tejto oblasti), ktorý obdržal takéto vyúčtovanie na tomto vyúčtovaní zaujalo, resp. čo by Ťa iste vytáčalo do obrátok? Ďakujem. :-)

Mimochodom, celá ekonomika by mala byť na papieri, čiže vlastník by mal z vyúčtovania jednoznačne pochopiť "o čo kráčí". Myslím si, a ak nemám pravdu sorry. ;)
Elena Navrátilová
14.08.07,13:16
Mne sa to celé zdá "nemiestne". Problémy s vyúčtovaním, kto čomu rozumie nerozumie... Peťo, dotyčný vlastník vyúčtovania sa mal v prvom rade spojiť so zhotoviteľom vyúčtovania. Mal požiadať o vysvetlenie. Medzi nimi je zmluvný vzťah. Pripadá mi to netaktné, indiskrétne. Pokiaľ nie je spokojný s vyúčtovaním, máme veľa organizácii a inak pôsobiacich inštitúcií, ktorí by boli veľmi radi podanej žiadosti o prešetrenie korektnosti vyúčtovania. Zober si, že Tebou vystavené vyúčtovanie tu uvidíš a k tomu ten text. Je to môj názor. Však daj aj svoje vyúčtovanie do "pľacu" či budú všetci rozumieť čo je tam uvedené. Videla som aj také, že neboli uvedené ani celkové náklady, ani za byt. Zázrakom vyšli preplatky, resp. nedoplatky. Ani len celkové zálohy a skutočné náklady. A o celkovej ploche za dom mohli tipovať. Ver, že už z čisto akého "etického" pohľadu by som to nezverejnila ani na takomto fóre. Je to vecou dotyčného majiteľa vyúčtovania,. Inak, neviem či vypracovateľ vyúčtovania dal vôbec súhlas k tomu zverejneniu. Nechcem týmto nič iné, len vyjadriť svoj názor. Ešte dodám, pokiaľ je to predseda SVB neviem čo je divné na tom, že daň platia všetci? Je to predsa 10% + 4%. Dúfam, že sa nemýlim. Nevidela som tam poplatok za správu. V znení zákona by sa daň za predsedu mala platiť práve z poplatku za správu ako aj ostatné režijné náklady týkajúce sa chodu SVB. Záleží aj na tom či v predmetnom dome /neviem či to je alebo nie je SVB/ je nejaká mandátna zmluva o vykonávaní účtovníctva, resp. predsedníctva. Celkovo je celé fungovanie okolo SVB veľmi špecifické nato, aby som ho z takto poskytnutých informácií vedela presne rozanalyzovať. Práve preto som sa nechcela ani vyjadrovať k Tebou zadanému problému, ale nakoniec mi to nedalo, lebo asi chceš vedieť názory viacerých. Podotýkam, že čo sa týka poplatku za účtovníctvo, nechce sa mi veriť, že by všetci platili a nikto by nechcel vedieť začo sa platí tých 120,- + dane... Pokiaľ sa týka vody. Rozdiel medzi fakturačným meračom a súčtom nameranej spotreby vody na bytových vodomeroch /ktoré sú v zmysle zákona pomerové/ sa vždy dáva do "koeficientu" presnejšie pomeru k celkovej spotrebe vody.Všade. Ten rozdiel musí zaplatiť SVB, resp. odberateľ. Takže to máš za jeden peniaz či Ti ten rozdiel vykáže vo vyúčtovaní pri nameranej spotrebe alebo sa urobí osobitne kolónka vo vyúčtovaní a rozráta sa tam, aj keby to bol veľmi špecifický prípad, ktorým sa tento vzniknutý rozdiel nevykazuje nikde. Mne sa zdá zas veľmi nízka spotreba vody na dvoch ľudí za rok, alebo sa v byte nezdržujú.
peton
15.08.07,04:04
[quote=Elena Navrátilová;512556]Mne sa to celé zdá "nemiestne". Problémy s vyúčtovaním, kto čomu rozumie nerozumie... Peťo, dotyčný vlastník vyúčtovania sa mal v prvom rade spojiť so zhotoviteľom vyúčtovania. Mal požiadať o vysvetlenie. Medzi nimi je zmluvný vzťah. Pripadá mi to netaktné, indiskrétne.

Elenka, neviem prečo sa Ti to zdá netaktné, pretože neuvádzam ani mená, ani adresy, proste nič, čo by niekomu mohlo nejakým spôsobom ublížiť. je to pár tabuliek a čísel. Nikdy, by som si nedovolil dať do pľacu niečo, čo by bolo v rozpore s mojim svedomím. Chcel som radu na základe istých údajov, ktoré som uviedol.

" Mal požiadať o vysvetlenie." Prosím, skús pochopiť človeka čo sa v týchto veciach vôbec nevyzná, že má požiadať predsedu o vysvetlenie. Na 99,99% neuspeje. Viem o čom hovorím. Pri dnešnom arogantnom správaní niektorých predsedov (veľká česť vám výnimkám!!!), si každý vlastník radšej povie "a kašlem na to, aj tak to bude po jeho" a potom tu vznikajú také bohorovné indivíduá ako v niektorom z príspevkov, kde vlastníkov priam mlátil, keď sa o niečo viac zaujímali o svoje peniaze. Elenka, žiaľ nie všetci sú takí féroví a ústretoví ako vy. ;)

A tak som jednej známej, čo je práve v takejto pozícii, chcel pomôcť aj prostredníctvom Vašich rád, nakoľko si svoj názor a veci vždy radšej potvrdím z viacerých strán, než vyslovím konečné stanovisko. Bol by som nerád, ak by som známej povedal to a to, a nakoniec pravda je celkom inde. Oki?


Pokiaľ nie je spokojný s vyúčtovaním, máme veľa organizácii a inak pôsobiacich inštitúcií, ktorí by boli veľmi radi podanej žiadosti o prešetrenie korektnosti vyúčtovania.

Prosím uveď, s radosťou sa na nich obrátime.

Zober si, že Tebou vystavené vyúčtovanie tu uvidíš a k tomu ten text. Je to môj názor. Však daj aj svoje vyúčtovanie do "pľacu" či budú všetci rozumieť čo je tam uvedené. Videla som aj také, že neboli uvedené ani celkové náklady, ani za byt. Zázrakom vyšli preplatky, resp. nedoplatky. Ani len celkové zálohy a skutočné náklady. A o celkovej ploche za dom mohli tipovať. Ver, že už z čisto akého "etického" pohľadu by som to nezverejnila ani na takomto fóre. Je to vecou dotyčného majiteľa vyúčtovania,. Inak, neviem či vypracovateľ vyúčtovania dal vôbec súhlas k tomu zverejneniu.

Opät, žiadne mená, žiadne adresy. Ale ak myslíš, že to nie je moc etické (i keď ja si myslím, že som nič neporušil) nie je problém vyúčtovanie z obehu stiahnuť. Bude to však možno aj škoda, pretože si ľudia (tí neznalejší) môžu porovnať, čo na vyúčtovaniach majú, čo nemajú, čo by mali mať a pod.

Nechcem týmto nič iné, len vyjadriť svoj názor.

Akceptujem. Ďakujem.

Ešte dodám, pokiaľ je to predseda SVB neviem čo je divné na tom, že daň platia všetci? Je to predsa 10% + 4%. Dúfam, že sa nemýlim. Nevidela som tam poplatok za správu.

Je jasné, že daň platí spoločenstvo, ale čo robí vo vyúčtovaní, to mi jasné nie je. Pretože si myslím, že je to nerozúčtovateľná položka, ktorá vychádza zo "správneho fondu". I keď v úplnej podstate je to takmer jedno. A po ďalšie je rozdiel, ak platíš napr. 200,- Sk brutto, alebo 200,- Sk netto mzdu. Z vyúčtovania vyplýva netto. A tákato výška sa nepozdávala aj Svojarovi (a Vám by sa pravdepodobne nepozdávala takisto v roli vlastníka ;) ).

Podotýkam, že čo sa týka poplatku za účtovníctvo, nechce sa mi veriť, že by všetci platili a nikto by nechcel vedieť začo sa platí tých 120,- + dane...

Žiaľ je to tak, dokonca u nich nejestvuje ani niečo také ako evidenčný list zálohových platieb, na základe ktorého by mali platiť. Sumy platia len tak od buka, ako im predseda povedal. Preto mi je záhadné aj napárovanie platieb. Musím však uznať, že chudáčisko sa riadne zapotí, kým z toho tých pár pekných tabuliek spraví. Klobúk dolu.

Pokiaľ sa týka vody. Rozdiel medzi fakturačným meračom a súčtom nameranej spotreby vody na bytových vodomeroch /ktoré sú v zmysle zákona pomerové/ sa vždy dáva do "koeficientu" presnejšie pomeru k celkovej spotrebe vody.Všade. Ten rozdiel musí zaplatiť SVB, resp. odberateľ. Takže to máš za jeden peniaz či Ti ten rozdiel vykáže vo vyúčtovaní pri nameranej spotrebe alebo sa urobí osobitne kolónka vo vyúčtovaní a rozráta sa tam, aj keby to bol veľmi špecifický prípad, ktorým sa tento vzniknutý rozdiel nevykazuje nikde. Mne sa zdá zas veľmi nízka spotreba vody na dvoch ľudí za rok, alebo sa v byte nezdržujú.

Hm, viem síce o akom koeficiente hovoríš, ale ten je možný len pri výpočte, keď všetci majú merače vody (sumár bytových vodomerov), čo žiaľ nie je tento prípad. Niekto merač má, niekto nemá, a aj ten kto má nemá rovnaký typ ako dajme tomu sused. Takže o tom to je. Čiže netransparentnosť vidím práve v tom, že voda je rozúčtovaná podľa nejakého kľúča (určite nie osobomesiace), ktorý sa nám nepodarilo dodnes zistiť. A ani nepodarí.

Na záver. Známa nedoplatok vyrovnala, aby bol svätý pokoj, takže môžeme pokojne spávať (téma sa stala bezpredmetnou). Ďakujem vám všetkým za názory, určite mi pomohli keď aj nie priamo. Určite som si však zobral isté ponaučenia. ĎAKUJEM. :D