katjusa
20.03.14,11:00
Chcem sa spýtať, kto nesie zodpovednosť za to, keď 17-ročný chalan sa opije v prítomnosti svojich plnoletých kamarátov? Jedná sa o to, že poobede si sadli do baru, čašníčka im predala fľašu (platil jeden z plnoletých) , spolu to vypili a potom svoje cenné veci zverili mladistvému. Ten ich stratil cestou domov a teraz ostatní požadujú úhradu škody. Prosím zdržte sa komentárov mimo otázky, stalo sa to prvýkrát, chlapec je slušný, učí sa dobre. Potrebujem vedieť, kto za požitie alkoholu je zodpovedný ? Či syn, ja ako rodič alebo synovi kamaráti? Ďakujem za zmysluplné odpovede.
willma
20.03.14,10:08
podľa môjho syn a "kamaráti" Veď mu predsa nedržali zbraň u hlavy aby sa strieskal a kamaráti nech si dajú pohov - na podávanie alkoholu mladistvím sú nejaké zakony - ty ako rodič s tým nespravíš nič - vôbec to nemuselo byť prvý krát - len ty si sa o tom dozvedela prvý krát.
AdrianaA
20.03.14,10:30
no, je to tvrdenie opitých kamarátov, ktorí mu ani nemuseli nič dať, len sa teraz vyhrážajú. Museli by dokázať, že mu cenné veci dali a prečo mu ich takému pripitému oni dospelé osoby zverili do opatery. V prípade, že sa Vám budú vyhrážať, tak im povedz, že na nich podáš trestné oznámenie za vyhrážky. Podľa mňa je to celé vykonštruované.
Chobot
20.03.14,11:48
Myslím, že je úplne jedno, či bol opitý alebo nie. Ak mu zverili cenné veci do úschovy, tak je zodpovedný syn. Aký súvis má podľa teba to, že bol pod vplyvom alkoholu? Podľa mňa žiadny.

A čo také mu zverili? A prečo mu to zverili? Akú to má hodnotu? Popiera to tvoj syn? Ak to priznáva, že to mal u seba a stratil to, tak si myslím, že by to mal nahradiť.

Je tam veľa nejasností, nedá sa jednoznačne určiť, ako to vyriešiť. Každý nesie nejaký podiel viny na rôznych priestupkoch - kamaráti napr. na tom, že mu dali alkohol.

Ale ak chceš hovoriť o zodpovednosti vo všeobecnosti, tak syn je zodpovedný za zverené veci, viď § 421 Obč. zákonníka:


§ 421


Každý, kto od iného prevzal vec, ktorá má byť predmetom jeho záväzku, zodpovedá za jej poškodenie, stratu alebo zničenie, ibaže by ku škode došlo aj inak.


To, že je syn maloletý, ho nezbavuje automaticky zodpovednosti - § 422 ods. 1:


(1) Maloletý alebo ten, kto je postihnutý duševnou poruchou, zodpovedá za škodu ním spôsobenú, ak je schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť jeho následky; spoločne a nerozdielne s ním zodpovedá, kto je povinný vykonávať nad ním dohľad. Ak ten, kto spôsobí škodu, pre maloletosť alebo pre duševnú poruchu nie je schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť jeho následky, zodpovedá za škodu ten, kto je povinný vykonávať nad ním dohľad.

Myslím, že bol schopný ovládnuť svoje konanie a posúdiť následky.

Je tam ešte aj § 423:


Kto sa uvedie vlastnou vinou do takého stavu, že nie je schopný ovládnuť svoje konanie alebo posúdiť jeho následky, je povinný nahradiť škodu v tomto stave spôsobenú; spoločne a nerozdielne s ním zodpovedajú tí, ktorí ho do tohto stavu úmyselne priviedli.


ale neviem, či ho dokážete použiť. Syn sa asi strieskal dobrovoľne. Jedine, že by tvrdil, že ten alkohol do neho naliali nasilu, by sa zbavil zodpovednosti.

Dúfam, že mu nezverili 2 iPhony a peňaženky po 500 EUR.
arizona
20.03.14,12:00
Mne je to cele nejake divne. Kamosi sedia spolu v bare,popijaju a ZRAZU vsetci svoje cenne veci daju tomu jednemu, najmladsiemu do uschovy? Z akeho dovodu by to robili?

Pod pojmom cenne veci u mladych chalanov,co nosia po vreckach si predstavujem asi mobil, ci nejaku hotovost. A tieto dve veci si veru nikto nepusti z ruky,aj keby bol akokolvek pripity, nieto este vsetci aby toto urobili... ved dnesni mladi ludia chytaju abstak, ak svoj mobil nemaju pri sebe par minut...

Ja si myslim, ze asi "kamosi" chcu vyuzit to, je sa tvoj syn opil a ze si nebude pamatat, takze si chcu na jeho ukor prilepsit.

Ak sa jedna naozaj o mobily, dnes vacsina mladych ma v telefonoch aplikacie (http://www.porada.sk/aplikacie#__AUTOKW),ako si mobil najst. Ak nie, tak mobil vie vypatrat Policia,ked niekto poda oznamenie o kradezi.

Napis o ake hodnotne veci sa konkretne jedna, mozno budeme mudrejsi ,lebo ja tejto bajke o uschove neverim...
lujza.j
20.03.14,12:27
Mladistvy....nie malolety....
Chobot
20.03.14,12:31
Arizona, dva komenty pripojím:

1. Syn (19) raz prišiel domov z nejakej akcie a našiel vo vrecku bundy OP kamaráta. Vôbec nevedel, prečo ho tam má a kedy mu ho dal. Na druhý deň ho vrátil. Mladí sú salámisti a nezodpovední, nemajú k veciam taký vzťah, ako dospelí.

2. mobil nie je ľahké nájsť, polícia ani nemá veľký záujem, pokiaľ s tým nie je spojený iný, závažnejší trestný čin. Z firmy nám ukradli iPhone (http://www.porada.sk/iphone#__AUTOKW), všetko sa nahlásilo. Po nejakom čase nám oznámili, že raz použitie zaznamenali u nejakého obchodníka s mobilmi. Vypočuli ho a jeho tvrdenie bolo, že niekto mohol byť s tým mobilom u neho v predajni a odskúšali ho so SIM kartou predajcu. Že on ho v predaji nemá ani ho nepredal. Krátko na to prípad uzatvorili, že páchateľ neznámy.
katjusa
20.03.14,13:10
Jedná sa o laptop.
katjusa
20.03.14,13:13
Jeden z nich vraj mu dal laptop. Čudné je, že sa to stalo pred 4 týždňami, ale na políciu nešli nahlásiť krádež, ale odvtedy tlačili na syna, aby im dal 400 EUR, príp.kúpil nový laptop. Ako som sa včera dozvedela na polícii, bol to 3 roky starý notebook...
Peggynka
20.03.14,13:14
Zodpovední sú dospelí kamaráti.Išla by som za nimi,že podám na nich trestné oznámenie v zmysle §175 Trestného zákona:
§ 175
Podávanie alkoholických nápojov mládeži

Kto sústavne podáva alebo vo väčšom množstve podá osobe mladšej ako osemnásť rokov alkoholické nápoje, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

A uvidíš reakciu...Ono to nie je beztrestné.
Chobot
20.03.14,14:27
Stále si nám nepovedala stanovisko (http://www.porada.sk/stanovisko#__AUTOKW) tvojho syna k veci. Dali mu do ruky ten laptot? Pamätá si to? Ak si to nepamätá, tak prečo? Bol až tak opitý, alebo si myslí, že mu nič do ruky nedali? A prečo mu ho dávali? Požičal si ho on?

Zdá sa mi, že veľa skutočností za zamlžuje.
katjusa
20.03.14,14:29
Vraj bol opitý, tak sa mu zdá, že ten laptop mal v ruke, ale že kam sa podel, si nepamätá.. :-/
MarcoM
20.03.14,15:29
katjusa: nerieš to. Tvrdenie proti tvrdeniu a ty máš tromf, postrašiť trestným oznámením a oni prestanú. Nech dokážu, že ten laptop mu zverili. Ak nedokážu smola, neuniesli dôkazné bremeno
Peggynka
20.03.14,15:52
A v akej veci si bola na polícii?
katjusa
21.03.14,08:27
Povedala som. Zabralo. Ďakujem pekne.
katjusa
21.03.14,08:28
Povedala som o tom paragrafe 423. zabralo. ďakujem pekne.
Peggynka
21.03.14,12:25
Dúfam,že si syn vzal z toho ponaučenie.
arizona
21.03.14,13:16
Chobot, oki...to bol jeden mobil, boli dvaja kamosi...mohlo sa stat (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW), ze nedopatrenim skoncil u kamosa. Ale toto je ina situacia,ked chalani silou-mocou tvrdia, ze zverili do opatery cennejsiu vec najmladsiemu a najnapitejsiemu a teraz sa vyhrazaju a vymahaju od neho peniaze...Tiez suhlasim, ze Policiu moc hladanie mobilov netrapi. Ja som to spomenula,ako krajne riesenie. Lebo mne stale viac a viac pripada, ze ho chcu ti, "akoze" kamarati oklamat a vydrankat z neho nepravom peniaze. Chalan to prehnal s alkoholom, moc si toho nepamata a oni to asi chcu vyuzit...alebo je mozne, ze ho oni narocky opili a planovali co urobia. Ja by som asi na katjusinom mieste sla na Policiu a nahlasila podvod a vydieranie. Nech to policia vysetri. A ak sa zisti, ze syn naozaj ten NB stratil, tak by som ho uhradila. V opacnom pripade nech sa chlapci zapotia a zapamataju si do buducna...
Chobot
21.03.14,14:06
Ja som ti len chcel vykresliť, aký prístup majú dnešní mladí k veciam. A tiež ukázať konkrétnu skúsenosť s kradnutým mobilom.

Inak bola sranda s tým mobilom, lebo najprv adminsitrátor nahlásil IMEI kód mobilu, ktorý patrí jeho šéfovo. Za pár dní došli policajtim že majú páchateľa, že je to ten vedúci IT, že on používa ten telefón. Keď sme dali správny IMEI kód, potom ho raz zanamenali v používaní. Viac sa nenašiel - nechápem, či ho zahodili, alebo zmenili IMEI kód?
mikella
29.03.14,21:31
podla mojho názoru mladistvý nemôže zodpovedať za škodu ktorú spôsobil v opilosti osobe ktorá ho do takéhoto stavu priviedla obzvlášt ked mu zveril vec sám pokiaľ by to spôsobil inej osobe tak zodpovední su rodičia musia nahradiť škodu a majú právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) vymáhať si to od osoby ktorá ho do takéhoto stavu doviedla. Taktiež zveriť vec opitemu je tiež záhadou kto by to urobil nemohol predsa očakávať že tam bude v bezpečnej úschove to ako keby som susedovej 3ročnej zuzke zverila penazenku a ona roztrha peniaze v nej tak si budem ziadať náhradu. Dokázať to teda pravdepodobne vie kedže ich tam bolo viac a bolo to aj v krčme ale tiež teda považujem za výhodu tresne oznamenie na nich ale pozor aby sa z toho nevyklulo vyhrážanie ...