nikula
20.03.14,11:19
Máme dve s. r. o., ktoré majú toho istého konateľa. Jedna firma vyfakturovala druhej firme predaj tovaru ešte v novembri 2012, no do dnešného dňa nebola uhradená.
Je potrebné aj v tomto prípade (blízke firmy) upravovať ZD v DP? U tej firmy, čo fakturovala - vytvoriť opravnú položku? U tej, čo kúpila tovar a nezaplatila, tak ako položka zvyšujúca r. 100 , čiže r. 180?
Pomôže niekto?
Nakoľko som to nerobila, tak prosím o radu, ako postupovať v jednej firme a ako v druhej,
Takže v tej firme, čo má pohľadávku - musím vytvoriť opravnú položku vo výške 20% z hodnoty pohľadávky (http://www.porada.sk/pohladavky#__AUTOKW) 547/391 (v DP ju nebudem nikde uvádzať, bude v nákladoch?)

V druhej firme zatiaľ neriešim nič, nakoľko záväzok ešte nepresiahol dobu 36 mesiacov?
Žanet
20.03.14,21:25
Každú firmu posudzuj zvlášť nepozeraj na to, že sú spriaznené zákon platí pre každého rovnako. To, že eviduješ obchod medzi spriaznenými firmami sa uvádza v poznámkach.
nikula
21.03.14,09:01
čo všetko mám urobiť v jednej a čo v druhej? prosím
nikula
25.03.14,10:25
dočítala som sa tiež, že ak si určím, že nebudem vytvárať opravné položky podľa dňoch, tak môžem po 3 rokoch naraz celé odpísať. Môžem zvoliť aj tento postup? Záväzky sa riešia až po 3 rokoch od neuhradenia, takže zatiaľ sa to firiem netýka.