papa21
20.03.14,13:05
Zdravím, chcela by som Vás poprosiť o rady ohľadom plesne, ktorá sa mi objavila v skrini a aj na stene za skriňou, pričom pravidelne vetrám a skriňa nie je natlačená na stene. Bývam v panelovom nezateplenom byte. Čo mám robiť aby sa tam pleseň už neobjavila ?? Zatiaľ som vyhodila splesnuté veci a snažím sa skriňu čistiť savom no mám pocit, že tá pleseň stále vystupuje navonok ??
LukyKs
20.03.14,12:08
netreba vyhodiť veci, ale skriňu
papa21
20.03.14,12:12
vyhodím skriňu dám tam novú a čo ak sa mi pleseň vráti aj tak ?? potrebujem sa zbaviť tej plesne
lujza.j
20.03.14,12:22
Tak treba riesit..aby sa pliesen netvorila....z niecoho vznika....nepises ci byt...dom?
erik555
20.03.14,12:27
Vyssia vlhkost a chladnejsie miesto - to su priciny plesne.
Tazko tu nieco konkretne radit, ked nevieme, v akom stadiu je ta skrina napadnuta. Skrinu si vobec odtiahla od steny?
papa21
20.03.14,12:27
bývam v panelom byte bez zateplenia a skriňu mám postavenú v rohu izby v blízkosti okna ale mala vetranie z každej strany nebola vôbec pritisnutá na stenách, tak nechápem z kadiaľ sa nabrala tá pleseň
papa21
20.03.14,12:30
polovica skrine bola asi tak cca do metra napadnutá plesňou a odtiahla som ju od steny a tam je to isté :( neviem čo s tým vôbec robiť...
erik555
20.03.14,12:31
ake je relativna vlhkost v tej miestnosti? Jednoducho pocas zimy si mala vyssiu vlhkost a predpokladam skrinu mas na stene od exterieru, ktora je chladnejsia.
erik555
20.03.14,12:34
ak sa ta skrina neda zachranit pripravkami proti plesni a dobrym vysusenim, tak jedine vyhodit. A nemat skrinu na stene od exterieru, ked miestnost nevykurujes na 24°C.
papa21
20.03.14,12:36
netuším aká je vlhkosť v byte ale predpokladám, že bude vyššia lebo mi v zime okná rosili ale to robili každý rok napriek kúreniu a vetranie a nikdy predtým som takýto problém nemala... a skriňa je z časti na exteriérovej stene ale väčšou plochou je na vnútornej strane
papa21
20.03.14,12:37
a čo so stenou ako to ošetriť aby sa pleseň nevrátila ??
LukyKs
20.03.14,12:42
začni pri tepelnom moste
erik555
20.03.14,12:46
savo proti plesni...ak treba, potom aj tu farbu zoskrabnut.
erik555
20.03.14,12:48
digitalny teplomer s vlhkomerom nie je nakladna vec...
papa21
20.03.14,12:49
a to je čo ??
Terezia13
20.03.14,12:49
musíš najprv zistiť, prečo plesnie stena, či je to priečka medzi dvoma miestnosťami alebo je to vonkajšia stena - teda vlhne aj susedná miestnosť?
záleží aj od podlahy, veku stavby, z akého materiálu je dom postavený
ak je to stena - vonkajší múr, či netečie dažďová voda mimo odkvapovej rúry a stena je mokrá
aké sú základy budovy - ak je to rodinný dom
to nie je na vine skriňa ale stavba (http://www.porada.sk/stavba#__AUTOKW)
papa21
20.03.14,12:50
a potom to môžem natrieť normálnou farbou alebo to treba nechať vyschnúť a natrieť nejakou špeciálnou ?? ak áno aká je najlepšia ??
erik555
20.03.14,12:50
papa21
20.03.14,12:54
ako som už hore niekde písala je to panelák nezateplený no myslím, že sused nemá problémy...
papa21
20.03.14,12:55
ďakujem do googlu si to viem aj ja hodiť chcela som po lopate počuť aké s tým majú ľudia skúseností a či im to pomohlo
erik555
20.03.14,12:57
Nad tebou, pod tebou? ale asi nebude mat rovnako vytvorene podmienky, ake mas ty, takze podla toho sa neda porovnavat. Ty byvas na ktorom poschodi?
erik555
20.03.14,12:58
s cim konkretne?...ved vsetko je individualne!
papa21
20.03.14,12:59
povedzme, že si kúpim vlhkomer a zistím, že mám v byte vysokú vlhkosť čo s tým ďalej ?? stačí si kúpiť odvlhčovač vzduchu a pravidelne vetrať alebo ste už niekto skúšali aj toto http://www.istplus.sk/rosenie-okien ??
papa21
20.03.14,13:01
bývam na druhom poschodí toť znamená, že mám susedov nad sebou aj pod sebou ale oni žiadne problémy nemajú
erik555
20.03.14,13:05
:D to, ze mas plesne na stene a skrini, ti nejaka folia na sklach okien nepomoze! Jednoducho musis znizit vlhkost v byte - aby bola v zimnom obdobi max. nejakych 50%. To dosiahnes najlacnejsim sposobom vetranim, ale idealne vetranim prievanom, cize otvorit okno dokoran vo vsetkych miestnostiach...ale pozor na okno, aby sa ti neposkodilo.
erik555
20.03.14,13:10
asi nemaju taku vlhkost a ktovie, na aku teplotu vykuruju. A na aku vykurujes ty! Vies, vlhkost vznika dychanim, potenim sa, izbove kvety a najviac pri vareni, sprchovani sa/kupani, suseni pradla a podobne, pricom ked k tymto poznatkom vetras neprimerane, tak cez nove okna sa nema ako dostat vlhko von! Tot je zaklad tychto problemov...
papa21
20.03.14,13:11
o okno sa nebojím to vydržalo vetranie teraz tak to vydrží aj potom :D ak som to správne pochopila tak stačí znížiť vlhkosť v byte na 50% a vetrať ?? lenže rada by som vedela ako sa zbaviť tých fľakov na stene ?? myslím, že to treba nastriekať a na mokro zoškrabať dole ale ako dlho treba potom čakať kým sa nahodí ďalšia malovka ??
erik555
20.03.14,13:14
s tym oknom som myslel tak, ze pri prievane sa ti moze az privelmi otvorit dokoran a tak moze nastat problem s oknom!
papa21
20.03.14,13:16
toto všetko som sa už na nete dočítala ale chcela som skôr počuť rady ako sa konkrétne zbaviť tej plesne ako postupovať...je jasné, že treba vedieť akú vlhkosť mám v byte a znížiť ju
papa21
20.03.14,13:18
beriem späť nepochopila som ako si to myslel...ale prievan nemôžem veľmi v byte robiť na koľko je to jednoizbový byt s obidvoma oknami na západ...
erik555
20.03.14,13:22
tak to je jedno...vetrat treba tolko, kolko je vlhkosti v byte..Kratko, podla potreby aj viackrat za den, nez napr. iba 2x.
erik555
20.03.14,13:25
vsak som pisal...najskor pouzi Savo a potom uvidis! Uz vonku nie je -5°C, takze ta stena uz nie je tak chladna! Logicky...
papa21
20.03.14,13:32
okej bojujem savom už pár dní ale budem bojovať i naďalej a uvidím možno to teda zaberie
erik555
20.03.14,15:03
nastriekas Savo proti plesni a ajtak mas plesen stale na tom istom mieste? Tak to musis mat poriadne navlhnutu stenu!
LukyKs
20.03.14,15:17
keď je tepelná izolácia nerovnomernej kvality a na malom kúsku "nedostatočne " izoluje, uteká tadiaľ teplo, stena je tam chladnejšia a može od vzdušnej vlhkosti navlhnúť, hoci všetky ostatné steny sú suché.
Z dlhodobého navlhnutia potom možu byť plesne

PS
pozri zvonku, či je fasáda (http://www.porada.sk/fasada#__AUTOKW) nepoškodená
Ing. Ľubomír Janoška
20.03.14,15:24
Nie som stavár, ale viem, že 2 veci spôsobujú tento problém: tepelný most a kondenzácia vlhkosti zvnútra bytu (varenie, dýchanie, sprchovanie, ...)
Stena je vychladená, pretože nemáte zateplenie a para sa nej zráža.
Ak nie je stenu reálne zatepliť, treba dosiahnuť, aby sa toto chladné miesto intenzívne odvetrávalo a aby sa para nezrážala. Takisto treba intenzívne vetrať (ventilátorom, vzduchotechnikou) po sprchovaní, kúpaní a počas varenia vždy odsávať vlhkosť digestorom.
papa21
20.03.14,16:16
v byte bývam sama a preto nechápem ako je možné aby som tam mala až takú veľkú vlhkosť, že sa mi spravila taká pleseň lebo ako píšem dosť často vetrám ale budem teda vetrať ešte viac a neviete mi prosím poradiť ako definitívne odstrániť tú pleseň zo steny ??
papa21
20.03.14,16:21
už druhý deň savom čistím skriňu na tej už nič nevidno takmer ale na stene ešte vidno niekde malé miesta s plesňou čítala som, že z tej steny by som to mala oškrabať namokro a potom neviem ako ďalej ?? čo mám natrieť na tú stenu aby sa pleseň nechytila ??
LukyKs
20.03.14,16:37
najskor usušiť
zabrániť novému tvoreniu
potom vyčistiť
K Janoškovi
" Stena je vychladená, pretože nemáte zateplenie "

stena (časť steny) može mať nerovnakú tepelnú izoláciu - naskor poškodením zvonku

a menej vetrania vnútri

preto sa pri mrazoch (odoberú cez znížený tepelný odpor viac tepla može miestami dostať rosný bod až na povrch steny a tam stena vlhne

niekedy stačí opraviť tepelnú povodnú izoláciu
papa21
21.03.14,10:43
zvonku nič nevidno...
Zitulda
21.03.14,10:51
Ja by som zmenila polohu skrine a nábytku v izbe tak, že skriňu by som dala na protiľahlú stenu a na tú chladnú vonkajšiu stenu iba nábytok ako sú postele, či nočné stolíky. .
erik555
21.03.14,11:24
nez zacnes znova natierat, je potrebne to miesto poriadne vysusit...
arizona
21.03.14,11:34
To by som moc neriskovala Zitka. Ked pliesen presla do skrine, neskor by mohla prejst na postele. Skor by som tu stenu nechala co najviac volnu
arizona
21.03.14,11:44
Vsetky predavane prostriedky /savo,ocot,odvlhcovace,rozne natery a pod./ ti pomozu iba docasne,ale problem neodstrania.
Kedze pises, ze problem je iba u teba a nie aj v susednych bytoch, tak treba hladat a odstranit problem u teba. Skus postupne odstranovat mozne priciny...
-pradlo nesus v byte,ale na balkone
-zive kvety nechaj iba v minimalnom pocte /skor malicke, nie velke/
-viac vykuruj v chladnom obdobi
-viac vetraj /narazovo/
- po prani, sprchovani sa, vareni atd. dokladne vyvetraj a vymen vzduch v byte
- pri vareni pouzivaj digestor
atd,atd.

Pripadne si zavolaj nejakeho stavebnika, odbornika,aby zistil ci na tej stene nie je nejaka zavada v stene, ci fasade, kadial by k tebe prenikala nadmerna vlhkost zvonku, ci sa tam niekde v nejakej praskline nezdrziava voda.
Zitulda
21.03.14,13:00
Janka, my sme mali v izbe skriňu na vonkajšej stene araz som zacítila pri otvorení plieseň. zadná stena v skrini bola už chytená z vnútra. Očistili steny, vymalovali a skriňu už neviem, čím sme ju očistili zvnútra, aj za zadu, pár dní bola prázdna v strede izby a by vyschlo. Potom sme premiestnili nábytok a máme pokoj. V tom čase sme ešte nemali zatepleniea po zateplení je to ešte lepšie, lebo už nám nie je zima v noci na hlavu
Zitulda
21.03.14,13:07
Pri nezateplenej stene v panelákoch typu T08B sa cez škáry dostáva vlhkosť hlavne v zime do vnútra a vzlína sa smerom od podlahy hore. Radím sa snažiť o zateplenie bloku (predpokladám, že bývaš v paneláku) . Ak bývaš v RD, platí tiež to zateplenie plus účelové a pravidelné vetranie.
misoft
21.03.14,16:10
Ak pleseň napadla i nábytok, tak Savo ju len zabrzdí, ale neodstráni. Spóry plesne sú už totiž vo vnútri dreva (a tam sa savo na 100% nedostane) a potom nepomôže ani pretretie farbou. Táto skriňa je už odpísaná.....
branislavp
21.03.14,20:56
Zitulda, máš pravdu. My sme v spálni preložili skrine na stenu obvodovú a postel sme preložili ku stene priečkovej. Tiež sme sa dopracovali k plesneniu skrine, ale aj steny, hoci medzi stenou a skriňou bol dostatočný priestor. Zistili sme to ale včas, takže sme museli stenu vyčistiť vodou, aj savom, vymaľovať. Skriňa bola zasiahnutá iba sčasti, šatstvo nebolo poškodené. Po tej skúsenosti sme nábytok preložili, tak, že skrine sú na priečkovej stene a posteľ je na stene obvodovej. A už nie sú žiadne problémy. Bývame v nezateplenej bytovke.
papa21
21.03.14,21:20
zateplenie neprichádza do úvahy vzhľadom na veľkosť nášho paneláku...ďakujem veľmi pekne za rady, vyzerá to tak, že sa asi budem musieť rozlúčiť so skriňou lebo v nej tá pleseň isto bude zažratá a kúpim vlhkomer aby som videla ako regulovať vlhkosť v byte
papa21
21.03.14,21:23
ďakujem a porozmýšľam ako by som mohla presunúť nábytok ale bojím sa na tú stenu kde sa mi začala tvoriť pleseň dať niečo...
papa21
21.03.14,21:24
to si ma teda vôbec nepotešil myslela som si to len som v kútiku duše dúfala, že tomu tak nebude a tej plesne sa dá nejako inak zbaviť ale skriňu budem nútená vyhodiť :(
papa21
21.03.14,21:29
okej a potom treba použiť nejakú špeciálnu farbu alebo náter proti plesni a aký je dobrý ??
kopretinka
22.03.14,06:24
Skriňu ROZHODNE VYHODIŤ !!! Nikdy tú pleseň neodstrániš dokonale.......
Zitulda
22.03.14,06:29
prečo ???...to máte tak veľký veľkým počtom bytov? (my sme 90 bytový vežiak ) . Keď ste malý, tak aj náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) nna zatepleie musia byť menšie. Alle to závisí od Vás všetkých.
papa21
22.03.14,15:35
to som už pochopila a čo so stenou ?? ako ju ošetriť aby sa tam pleseň nechytila znovu ??
papa21
22.03.14,16:46
aj nás je strašne veľa a nedohodneme sa všetci na tom istom už sme to skúšali...a zrejme som došla na príčinu suseda sa až teraz priznala, že jej už dávnejšie navlhla celá stena a že mala až dlážku mokrú tak zrejme to stieklo cez panel až ku mne a keďže skriňa sa na jednom mieste dotýkala steny nebol tam dostatok vzduchu tak to navlhlo a spravila sa tam pleseň takže idem za správcom domového spoločenstva aby dal zapchať trhliny vo fasáde a myslíte si, že mám právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) vymáhať aj nejaké odškodnenie ??
lapejko
22.03.14,17:38
mám zateplený dom ale vstavaná skriňa v spálni na vonkajšej stene robila veľký problém, musel som rozobrať a zatepliť aj zvnútra...druhý rok pokoj...prejavoval sa tepelný most od sokla, ktorý na odkrytých ohrievaných stenách nerobí problém, ale v skrini klesá teplota povrchu steny pod teplotu rosného bodu 12°C a problém je hneď. V spálni máme relatívne chladno a vetrá sa sporadicky ako sa stíha, keď ráno všetci plašíme, za tie roky postupných úprav som ale zistil, že ak odstránim tepelné mosty, znížim merateľnú vlhkosť lebo sa nemá na čom vyzrážať, napr. veľký rozdiel spravila úprava okien za trojsklo. V danom prípade je najjednoduchšie presunúť skriňu od vonkajšej steny, pleseň poumývať octovou vodou a premaľovať stenu kvalitnejšou farbou, ale nie umývateľnou s pestrým odtieňom, tá sčernie úplne.
branislavp
22.03.14,19:58
Keď nebudeš mať na vonkajšej stene - obvodovej žiadny nábytok, ja si myslím, že po ošetrení steny by žiadna pleseň nemala byť. Ak na tej stene budú iba postele, určite stena nebude plesnieť. Mám s tým osobné skúsenosti.