Niafa
31.03.06,08:57
Mám doma čínsku ružu, strihám ju tak, aby bol z nej pekný stromček. Je už dosť veľká, ale vôbec mi nekvitne. Poradí mi niekto, čo mám robiť, aby mi krásne zakvitla? Ďakujem.
Tweety
31.03.06,06:58
Mám doma čínsku ružu, strihám ju tak, aby bol z nej pekný stromček. Je už dosť veľká, ale vôbec mi nekvitne. Poradí mi niekto, čo mám robiť, aby mi krásne zakvitla? Ďakujem. No s tým je dosť veľký problém, musíš jej pekne dohovoriť, pomáha to. Mne tiež dlho dlho nekvitla a teraz mám každý deň po dva kvety.
willma
31.03.06,07:03
S tým dohovorom súhlasím. Mala som tiež jednu , vždy nasasdila puky a keď boli tesne pred rozkvitnutím tak ich zhodila. Takto to fungovalo pár rokov. Nakoniec som sa nahnevala a milej čínskej ruži som dôrazne dohovorila v zmysle-ak ešte raz zhodíš puky , tak ťa ostrihám na kmeň! Verte neverte od toho času začala pekne kvitnúť.
Tweety
31.03.06,07:04
S tým dohovorom súhlasím. Mala som tiež jednu , vždy nasasdila puky a keď boli tesne pred rozkvitnutím tak ich zhodila. Takto to fungovalo pár rokov. Nakoniec som sa nahnevala a milej čínskej ruži som dôrazne dohovorila v zmysle-ak ešte raz zhodíš puky , tak ťa ostrihám na kmeň! Verte neverte od toho času začala pekne kvitnúť.
Presne tak som dohovárala mojej a dala si povedať:cool:.
emily
31.03.06,07:11
Mám doma čínsku ružu, strihám ju tak, aby bol z nej pekný stromček. Je už dosť veľká, ale vôbec mi nekvitne. Poradí mi niekto, čo mám robiť, aby mi krásne zakvitla? Ďakujem.
Nebude problém v tom, že ju stále ostriháš a vlastne nestihne sa zregenerovať?
Ako babenky píšu aj ja som mala jednu čínsku ružu od svokry. Roky nekvitla, behali sme s ňou po celom byte a hľadali jej miesto a furt nič. Až sme ju dali k dcére, izba otočená na J-V a začala kvitnúť. A teraz neviem, či jej dcéra dohovárala, alebo jej poloha začala vyhovovať. Teraz mám novú krásnu, zvnútra v kališku cyklamenovú a zvonka marhuľovú, ale tiež ju manžel tvaruje na stromček a nekvitne. Mám z nej ďalšie dve malé a tie stále kvitnú. Keby mal niekto záujem. :):) :)
Niafa
31.03.06,07:20
Tak ako píšeš Emily aj ja mám z nej ďalšie malé a tie zakvitli hneď po zasadení. A k tomu dohováraniu. Mám doma toľko kvetov, že by som asi nič inšie nerobila, iba sa zhovárala s kvetmi. Ale možno by to pomohlo. Skúsim to vyskúšať. Tak dík.
monte
31.03.06,07:32
Niafa, okrem toho skús ju presadiť do ľahšej humoznej zeme, prihnojiť pred kvitnutím hnojivom na paradajky, výdatne zalievaj odstátou vodou /nesmie však stáť v kvetináči/ ak je možné postav ju na východnú stranu a nezabudni vo vykurovacom období znížiť prechodne teplotu na cca 15. Podporuje to násadu kvetov.
Viera123
31.03.06,07:59
Mám doma čínsku ružu, strihám ju tak, aby bol z nej pekný stromček. Je už dosť veľká, ale vôbec mi nekvitne. Poradí mi niekto, čo mám robiť, aby mi krásne zakvitla? Ďakujem.

Potrebuje byť v okne, resp. musí mať veľmi veľa svetla, inak kvitnúť nebude, vyskúšané :)
DanielaSL
31.03.06,08:16
Moja roky rokúce nekvitla, ale rastie ako divá , striháme ju aj 5 x do roka. Potom dcéra priniesla hnojivo od firmy Zenit - Tekuté hnojivo pre izbové rastliny a odkedy sme ho začali používať , tak nám začne kvitnúť v lete a kvitne až do zimy. Ale musím sa priznať , že tiež som jej vtedy vynadala. A tiež sa pri polievaní kvetom prihováram. Ono to asi predsa len funguje , lebo kvety mám krásne.
Tweety
31.03.06,08:16
Potrebuje byť v okne, resp. musí mať veľmi veľa svetla, inak kvitnúť nebude, vyskúšané :)
A dodám, že aj veľa vodičky.:cool::)
Viera123
31.03.06,08:19
A dodám, že aj veľa vodičky.:cool::)
no to je jasné, ona chce mať "nohy" vo vode a "hlavu" na slnku, ako konieckoncov aj my... :)
Tweety
31.03.06,08:19
Moja roky rokúce nekvitla, ale rastie ako divá , striháme ju aj 5 x do roka. Potom dcéra priniesla hnojivo od firmy Zenit - Tekuté hnojivo pre izbové rastliny a odkedy sme ho začali používať , tak nám začne kvitnúť v lete a kvitne až do zimy. Ale musím sa priznať , že tiež som jej vtedy vynadala. A tiež sa pri polievaní kvetom prihováram. Ono to asi predsa len funguje , lebo kvety mám krásne.
To iba my, krajšie polovičky hovoríme kvetom kvety, pre mužov je to burina.:cool:
Niafa
31.03.06,08:39
Ja ju hnojím hnojivom Krystalon plod a kvet, mám ho vyskúšané aj na muškátoch. Svetla má myslím tiež dosť, pretože v obývačke mám okná z dvoch strán. Ale tá teplota v zime 15 stupňov, to určite nespĺňam, pretože je blízko radiátora. Nemám ju inde kam dať, aby mala aj svetlo, aj nie moc teplo.:)
V lete by som ju asi mohla dať aj na balkón. Čo vy na to?
Ružena
31.03.06,09:23
Tvoja ružička potrebuje veľa svetla, nevadí jej ani priame slnečné svetlo.Ja to posledné 3 roky robím tak, že na jar, keď už nehrozí že bude mrznúť, vynesiem črepníky s ružami - mám ich strihané ako kríčky nie stromček,na dvor a kvitnú celé leto až do jesene. Treba prihnojovať a polievať. Musím povedať, že tento rok som ich nestihla ani ostrihať, pretože nahodili toľko pukov, a kvitnú a kvitnú......, až mi ich je ľúto ostrihať. Ešte musím podotknúť, že keď ich dávam von, zhodia niekoľko listov ale potom nahodí krásne, zelené a také pevnejšie listy. Škoda len že tá krása kvitne jeden - dva dni.Plnokveté kvitnú dlhšie. Mičurin by mal z nás kvetinárok radosť.
iika
06.04.06,09:17
V lete ich mám vonku, strihám ich vo februári a koncom leta prerieďujem najmladšie výhonky. Tvarujem stromčeky, ale korunky nesmie byť príliš zahustená mladými zelenými výhonkami, lebo nebude kvitnúť. A mne kvitnú skoro stále bez prehnaného hnojenia. Hnojímich vlastne len v lete hnojivom na kvitnúce kvety. Keď sa mi minulo použila som občas aj liadok rozpustený vo vode.
bendži
06.04.06,09:27
Môžem sa opýtať ako ružu rozmnožujete? Díky za radu :)
Zuzka
06.04.06,09:28
Stačí odrezať konárik a dať do vody, zakorení sa a potom ju treba presadiť do kvetináča.
Fidlo
06.04.06,09:39
Mne rastie a kvitne čínska ruža ako divá, stále ju ostrihávam, je pravda, že ju mám priamo na slnečnom mieste - pod strešným oknom, ale často sa mi stane, že ju polejem, až keď vidím, že je celkom zvädnutá. Potom jej dožičím koľko vládze, tak, že má plnú podmisku a zase mám týždeň pokoj. Možno jej to takto prospieva. Stalo sa mi už niekoľkokrát, že v zime ju napadli nejakí škodcovia /také drobné biele neviemčo zospodu listov/, tak som ju ostrihala dohola, ostali len drevené kýpte, môj muž je vtedy zhrozený, kvety strihám pravidelne, ale len keď môj manžel nie je doma, a tie kvety sú potom vždy ešte krajšie, bohatšie, hustejšie.
kikoza
06.04.06,10:57
Aj moja čínska ruža roky nekvitla a potom začala zhadzovať lístky a vädla. Tak som ju nechala a prestala aj polievať,že ju vyhodím.A ona si to akosi rozmyslela sama. Začala lístkami, zase ju polievam a ona mi zato krásne kvitne.
Milka
08.04.06,16:35
Mám podobné skúsenosti.. Celé leto nič, ani stopa po kvitnutí, priame slnko, bohatá zálievka, pravidelné prihnojovanie a keďže ich mám umiestnené na nevykurovanej chodbe, boli väčšinou od zimy akoby uvädnuté, tak sami ich uľutostilo a dala som ich do bytu a stal sa zázrak, po niekoľkých rokoch mi zakvitli na Vianoce - aj červená aj "broskyňova"..
Niafa
13.04.06,11:05
Milka, tie ruže sú nádherné. Gratulujem a ticho závidím.Verím, že aj ja budem mať raz také.:)
brezňanka
13.04.06,11:19
Tých čo závidia je viac. Moja je už vysoká, ale kvitnúť nechce. Strihám ju pravidelne, aj ju pravidelne polievam aj hnojím. Asi začnem tiež s dohovorom. Možno to naozaj pomôže. Podľa predchádzajúcich reakcií to vyzerá, že potrebujú dohovor. Ak budú také krásne ako Milkine niet nad čím rozmýšľať, a dohovárať začnem dnes po príchode z práce.
Beata
13.04.06,11:35
Prikladám foto čínskej ruže, ktorú pestuje moja mama. Viem, že sa nestará o ňu nejako prehnane, alebo špeciálne, napriek tomu kvitne dosť často a pekne, ale vždy len po jednom - dvoch kvetoch. Mama sa vytešuje z každého jedného kvetu. Však posúďte...

PS: Na spodku vidieť kúsok našej kokršpanielice Sunny :D
rada
14.04.06,17:43
O svojej čínskej ruži som rozmýšľaľa, že ju vyhodím. Svokra si ju zobrala, ale pri svojom pokročilom veku sa už o ňu veľmi nestará. Práve teraz kvitne takým kvetom ako uviedla vo svojom príspevku Beata. Nechali sme ju na jednom mieste, nepremiestňovali , občas ju polieva občas prihnojí. Žiadna veľká starostlivosť, žiadne dohováranie a napriek tomu sa zdá, že je kvetinka spokojná.
renča1
15.04.06,14:45
Prikladám foto čínskej ruže, ktorú pestuje moja mama. Viem, že sa nestará o ňu nejako prehnane, alebo špeciálne, napriek tomu kvitne dosť často a pekne, ale vždy len po jednom - dvoch kvetoch. Mama sa vytešuje z každého jedného kvetu. Však posúďte...

PS: Na spodku vidieť kúsok našej kokršpanielice Sunny :D




Mala som presne takúto istú. Kvitla mi od apríla až po oktober a to stále ... aj 5 krásnych rozkvitnutých krvavo červených kvietkov. Hm, ale jedného dňa moj zlatý ocko si dal varit klobasu /prisiel vyčerpaný zo SC/ a zaspal pri televizore. Nastastie sa nič nestalo a skončilo to len vydymením celého bytu a tým pádom mi aj čínska ruža opadla. Ostrihala som ju , každý deň som chodila k našim ju z roboty polievat, ale nedalo sa už nič robiT....:mee: . Mala som si ju zobrat zo sebou hned , ako som sa odstahovala. Teraz mám novú , mladú a čakám kedy začne znova kvitnút. Doležité je , že sa rodičom nič nestalo:)
Hankagirl
24.04.06,12:15
Pridávam sa odpoveďou asi v takomto znení. Keď som bola pracovať na Cypre, tam sa čínske ruže pestujú ako zelené kríkové ploty. Takže ich veľkou kosačkou osekali hlava nehlava až ma srdce zabolelo a aj tak nádherne kvitli. Biele, červené (marí sa mi, že som tam videla aj žlté, ale už som si neni istá, budem musieť pozrieť fotky) kam len oko dovidelo, okolo všetkých hotelov a reštaurácií. Takže na podnebí asi dosť záleží a to tam celé leto nepadla ani kvapka dažďa aj keď polievať polievali.
čo sa týka čínskej ružičky u nás doma. tak moja mama jednu odložila na schody, bo sa jej nepáčila bo bola taká divná opadaná a dlhá a kostrbatá...a naša činčila ju ohlodala až na koreň keď sme ju nekontrolovali, až nám lúto došlo a zrazu sa nám ružička zazelenala a začala rásť a kvitnúť no radosť. teraz má čestné miesto a činča sa k nej už nedostane.
nika.sum
24.04.06,13:06
Ja mam pocit ze cinska ruza cim ma horsie podmienky tym sa jej lepsie dari. Ja som dostala po svadbe taku velku od svokrovcov (oni ju hnojili, starali sa o nu). Presadila som ju do velkeho kochlika a kedze som dost neporiadna co sa tyka kvetov, velmi som ju nehnojila a sem tam sa stalo, ze aj listy povedli, lebo stala pod oknom kde na nu doobeda dost prazilo. Vzdy sa vsak po poliatí spamatala. A kazdy rok som mala na nej dost kvietkov, dokonca jeden rok som naratala zo 40. Sem-tam som ju ostrihala ale naozaj som sa s nou rozpravala...Po rozvode, si ju moj byvaly zacal hnojit ale kvietok ziaden. Neviem mozno to bolo naozaj tym rozhovorom:):confused:
atramka
29.04.06,03:03
Aj ja pestujem čínske ruže, aj mám foto v mobile,rada by som sa pochválila s niektorými kúskami, no neviem to sem hodiť, aby foto vyzeralo dobre.( Možno mi s tým niekto poradí).
Čínske ruže pestujem ako stromčeky, celé leto ich mám vonku ako dekoráciu popri chodníku a v záhradke, dnes mám na pláne ich vyniesť von a urobiť im "kadernícke služby". Bude to kopu odrezkov, (aj by som niekomu z vás podarovala , na doplnenie sortimentu)... čo mi je vždy lúto. Ešte pozriem do lunárneho kalendára, či je to dnes vhodné urobiť, ale keďže je zamračené a hlásia tak niekoľko dní, ruže by sa vonku vhodne aklimatizovali.
Už som obehla všetky záhradnícke obchody a skleníky, trhovisko, aby som sa navnadila novotami na výsadbu záhonov , skaliek a balónov. Mám rada zmiešané výsadby aj na terase a v oknách. Čo vy na to?? Dajte tip...
ayya
29.04.06,04:59
aj ja napisem moje skusenosti, ak mozem... s tym hnojenim - spominalo sa tu hnojivo na paradajky - hej... to ma znizeny obsah dusika, preto je vhodne na kvety. Dusik znizuje nasadu kvetov, takze nie hocake hnojivo sa moze davat. Ked chcem aby spevnela, iba vtedy davam hnojivo, ktore obsahuje viac dusika ale viem, ze zatial moc nepokvitne. Odrezky ked davam do vody, tak jej surovo zostriham (zmensim) tie pekne velke listy, aby sa nevyparovalo z nej vela vody, ... lebo cez stonku nestaci tahat tolko vody, aby mali vsetky listy dostatok vlahy, ale ked z velkych listov urobim malicke, tak vacsinou zakoreni bez problemov, aha - a este nema rada prievan...
Ale - kdesi som citala ze cinska ruza patri medzi tzv. nedisciplinovane rastliny ... mozete sa niekedy roztrhat, prihovarat sa jej, nadavat jej, strihat, nestrihat ... vela polievat, nechat preschnut, dat na slnko, dat do tiena, hnojit, nehnojit ... kym ona nebude chciet - tak nebude prospievat :)
Eulalia
29.04.06,09:30
Neviem síce tvarovať čínske ruže, vždy mi rástli ako ony chceli, ale boli asi meter od okna, kde v lete priam pražilo západné slnko a kvitli nádherne. Len keď som sa oneskorila s poliatím, opadali puky. Inak sa im tam darilo výborne, len som sa ich musela vzdať, keď som menila byt. Hnojila som ich skutočne len raz za čas, buď tými tyčinkami, čo sa vtláčajú do zeme v kvetináči, alebo kedysi bolo dostať tekuté tzv. Pražské hnojivo na kvety.
Viera123
29.04.06,11:25
Aj ja pestujem čínske ruže, aj mám foto v mobile,rada by som sa pochválila s niektorými kúskami, no neviem to sem hodiť, aby foto vyzeralo dobre.( Možno mi s tým niekto poradí).
Čínske ruže pestujem ako stromčeky, celé leto ich mám vonku ako dekoráciu popri chodníku a v záhradke, dnes mám na pláne ich vyniesť von a urobiť im "kadernícke služby". Bude to kopu odrezkov, (aj by som niekomu z vás podarovala , na doplnenie sortimentu)... čo mi je vždy lúto. Ešte pozriem do lunárneho kalendára, či je to dnes vhodné urobiť, ale keďže je zamračené a hlásia tak niekoľko dní, ruže by sa vonku vhodne aklimatizovali.
Už som obehla všetky záhradnícke obchody a skleníky, trhovisko, aby som sa navnadila novotami na výsadbu záhonov , skaliek a balónov. Mám rada zmiešané výsadby aj na terase a v oknách. Čo vy na to?? Dajte tip...
Atramka a odkiaľ si? Ja by som sa čínskej ruži potešila, ale do črepníka do bytu.
(Mne je jedno, či je jar, leto alebo taký či onaký mesiac v splne, ja sadím, keď mám čas:D:D:D a chuť.)
(ohľadne mobilu a prenosu do foťáka - potrebuješ kábel).
Hlinkovx
29.04.06,11:57
alebo fotku z mobilu preposlať na svoj e-mail..a potom to priložiť na poradu...a človek ani kábel nepotrebuje....- ale je to spoplatnené, ako odoslanie e-mailu
atramka
30.04.06,07:59
no a už to skúšam priložiť:Dúfam, že to prešlo, robím to totiž prvýkrát......
Elena Navrátilová
30.04.06,12:33
Sú skutočne krásne. Sama by som si také priala mať v byte. Takú oranžovú som kedysi mala.
Hankagirl
02.05.06,19:34
No ja sa tiez hlasim, ze rada primem odrezky cinskej ruze ak je dakomu luto ich vyhodit. :);) Mna moji najblizsi uz preklinaju bo ked kvety nezmestim k sebe, tak ich tlacim k znamym. Mama, priatel, buduca svokra... Prichylim aj cinsku ruzu, zatial mam len cervenu.
Na oplatku mam odrezky z Draceny (taka mala uzka palmicka) (tie uz mi mama o hlavu plieska) Nedokazem nic vyhodit, ak sa to kvetu tyka. Kto by mal zaujem, ale som v Ba, alebo este v uvahu pripada Modra, tak dostane do daru;)
atramka
02.05.06,19:48
Hankagirl, zajtra cestujem do Blavy, prinesiem nejaké??
Hankagirl
02.05.06,20:04
jasneeeee. kedy a kde. (boze, mama ma zabije)

Chces aj dracenku?
atramka
02.05.06,20:07
..... no konečne, už chcem ísť spať, ale som čakala na tvoju reakciu.
Odrezky ráno nabalím, idem na OUSA na Heydukovej, ale vieme sa operatívne dohodnúť....
Hankagirl
02.05.06,20:11
ok posielam na seba tc pre istotu v sukr sprave. kedy ti zajtra zavolam?
atramka
02.05.06,20:19
napíš, v ktorej lokalite Ba sa budeš zdržiavať od rána do obeda
Lilu1
09.05.06,07:50
Ahojte,

mám doma krásnu veľkú čínsku ružu, ktorá mi ženie listy ale zatiaľ mi nekvitla. Ja som ju ešte nestrihala a priznám sa že ani neviem ako na to. Preto Vás prosím o radu ako ju správne ostrihať. Vopred ďakujem za odpoveď.:)
skhanka
04.06.06,06:00
ak sa ešte nájdu nejaké odrezky, bola by som rada. mám doma červenú čínsku ružičku plnú aj prázdnu ak by niekto chcel, vymením
Sharon
13.06.06,05:45
Tiež pestujem čínske ruže, pri niektorých sa mi darí a pri niektorých zase nie. Mala som jednu krásnu červenú od mamy, kvitla neustále - okrem 3 mesačnej pauzy v zime. Mala som ju 4 roky len v byte. Potom som ju jedno leto dala na terasu, ale len do tieňa. Hneď na druhý deň začali listy žltnúť, dala som ju naspäť dnu. Od vtedy len chradla až úplne odišla. Vôbec nechápem prečo. Mama ich má vonku celé leto. Teraz mám druhú - je takej žlto krémovej farby, ale tá vôbec nechce kvitnúť, ak aj nejaký kvet nahodí, tak po 2-3 hodinách odvädne. Na tej červenej kvet vydržal 24 hodín aj viac.
Elena Navrátilová
13.06.06,06:13
Skús nájsť miesto v závetrí. Sú citlivé na vetrík.
rosnička
29.06.06,16:37
každú jar ju surovo zostrihaj a daj ju na slnko pekne ti rozkvitne_vyskúšané
Niafa
07.07.06,10:30
V marci som Vám písala o mojej čínskej ruži (stromčeku), že nechce vôbec kvitnúť. Na jar som ju v kvetináči vyniesla von do altánku, kde nemala vôbec dobré podmienky. Strašne tam fúkalo (v tomto roku bolo veľmi dlho zima), listy jej pouschýnali, niektoré ožltli, ba dokonca sa olámali aj niektoré halúzky. Neprestala som ju polievať a hnojiť, ale už som si myslela, že z nej nič nebude a budem ju musieť vyhodiť. Teraz je začiatok júla a neverili by ste ako sa zmenila. Začala hnať nové listy, ale čo sa mne najviac páči, že som na nej napočítala asi 17 pukov. Každý deň sú rozkvitnuté 3 - 4 kvety. Sú tmavočervené a plné. Asi jej prospelo to, že som ju dala von. Veľmi sa z nej teším.:) :) :)
Elena Navrátilová
07.07.06,15:52
NO to som rada, že sa z nej budeš konečne vytešovať. Aj mňa vždy poteší niečo takéto.
atramka
07.07.06,20:12
Elenka, tebe vďaka za ačokču, má krásne dekoratívne listy apekne sa ťahá. Chcem však zareagovať na čínske ruže, Niafa urobila veľmi dobre. Aj ja som na jar moje zostrihala, niektorým poraďáčkam som aj odrezky poslala( neviem, či sa niečo ujalo - ak nie, skúsime to nabudúce ešte raz - môžete sa ohlásiť), vytvarovala som ich podľa svojej predstavy a tým som upravila aj tie, čo nemali bohvieakú korunku -myslím tie stromčekové. Keď bohato zakvitnú, hodím sem foto, teraz len začínajú niektoré s jedným-dvoma kvetami. Na jednej sa mi objavili vošky, zajtra ich budem musieť niečím zlikvidovať - čím najlepšie, kto poradí???
Elena Navrátilová
08.07.06,04:44
Atramka k tým odrezkom sa budem aj ja hlásiť. Mala som plnú ružovú, oranžovú, žltú. Zle mi prezimovali a tak mám teraz od susedy štiepky červenej. Ale tie mali také jedinečné farby. Tú ačokču si už aj zavárala? S feferónkami je úžasná. Som rada že sa ti darí.
zura
13.07.06,07:11
Moja čínska ruža je strihaná ako strom a práve v tejto chvíli má asi päť kvetov. Je nádherná ale háčik je v tom že ju mám vonku na balkone. Tiež nikdy nekvitla a odporučili mi ju dať vonku a od vtedy je krásna.
Vonku ju dám na jar spolu s muškátmi, potom jej trochu opadajú listy od slniečka, kým sa aklimatizuje ale do mesiaca je krásna zakvitnutá. Dúfam, že to pomôže.
zrzka24
18.03.07,12:22
Kocky moja cinska ruza ma na flakate listky. su tmavozelene so svetlozelenymi flakmi:( co to znamena??? a kvety mi nerozkvitli:( kamoska mi povedala ze to preto lebo ruze nemaju radi ked sa premiestnuju. A tie stare listy na kococh zltnu:( Da sa moja ruza este zachranit? ja som ju ostrihala a dala na balkon.Fuka tam vsa dost vietor neuskodi jej to? dakujem za odpovede
aisa
20.03.07,15:10
No neviem kde bývaš, usudzujem že na juhu Slovenska. Ja som z podtatier. Čínska ruža zakvitne, ak prezimuje v chladnejšom prostredí, ako je veranda, alebo medziposchodie,/ ak sa nebojíš, že sa zapáči susedom/. Výslovne nemá rada celoročné vysedávanie pri radiátoroch! Ak si ju dala na balkón teraz, asi je skoro.
Fľaky môžu byť z preschnutia koreňov. Vraj, čo je na koreni, to je na listoch. A najskôr by som povedala, že fľaky sú z radiátorov, teda sucho a teplo v zime v domácnosti. Dobre že si ju ostrihala. Dorastie.
Andyke
30.04.07,04:24
Naša čínska ruža
Meggi 1
30.04.07,20:18
Je veľmi pekná :)
atramka
05.05.07,15:36
Atramka k tým odrezkom sa budem aj ja hlásiť. Mala som plnú ružovú, oranžovú, žltú. Zle mi prezimovali a tak mám teraz od susedy štiepky červenej. Ale tie mali také jedinečné farby. Tú ačokču si už aj zavárala? S feferónkami je úžasná. Som rada že sa ti darí.

Ahoj Elenka, a ostatní milovníci čínskych ruží. Nastal najvyšší čas a ja zasa idem obstrihávať svoje čínske ruže - môžem podarovať odrezky. CHcem osloviť aj Hankagirl, Vierku 123, Skhanku a i, kto by chcel - rada ponúknem orezky, možno sa prijmú a bola by som rada, keby sa odzvali tie kočky, ktorým som vlani doručila orezky, či sa im niečo prijalo. Zrejme by to bolo vhodné tak ako píšem v záhrakárskej burze , kde navrhujem výmennú mini-burzičku našch kvetinkových prebytkov, teraz už možno na 8. mája, ak by bol záujem - skúste pozrieť a zareagovať. Zo 10-12 osôbok môžem pozvať na svoje náklady, skúste pouvažovať a dať vedieť cez burzu, prípadne SS.
zabenka
08.05.07,10:01
Som tu dnes po prvý krát.Veľmi sa mi páčia Vaše reakcieChcem patriť medzi Vás a zároveň chválim ANDIKE čínsku ružu. Je prekrásna. Tiež mám jednu, mladučkú, asi 25 cm, tak som čítala Vaše rady. Niektoré použijem.
skhanka
09.07.07,06:03
atramka: dlho som tu nebola, ak ešte platí Tvoja ponuka, prosím ozvi sa na mail: skhanka@seznam. cz.
bábika
14.07.07,18:01
Ja mám doma tiež čínsku ružu, nikdy nekvitla, keď som z nej zobrala výhonky tie potom zasadila tak tie zakvitli.Z tej čo nikdy nekvitla mám tiež taký malý stromček, dala som ju nabalkón ale príliš skoro, listy jej vyschli, a vyzerala, že aj ona celá odumrie, tak v tom zlom stave som ju úplne vystrihala aj konáriky ako sa len dalo. Denne som potom konáre postrekovala vodou, vyhodila nové lístky, ktoré som stale striekala vodou až mala úplne veľké listy a čo sa nestalo nahodila puky mala síce len 3 ale mala som z toho nesmiernu radosť lebo skutočne nikdy nekvitla a po tom mojom tzv. dokatovaní zakvitla, takže rada znie ostrihať na jar úplne ako sa len dá, dať ju von v zamračenom počasí, za tepla polievať a postrekovať vodou aj konáre a listy, určite zakvitne. Veľa zdaru. Bábika
Pohar
15.07.07,04:26
ja som pridala hnojivo a nasadila hned 7 pukov.
Druhá čínska ruža zmenila polohu - "odstahovala " sa od svokry ku mne a po 10 rokoch rozkvitla. Takže asi aj kvet musí cítiť kde je mu dobre......a či mu je dobre.
helas
15.07.07,19:36
Moja svokra má tiež čínske ruže, ale nikdy jej nekvitli, resp. vždy jej púčiky odpadli. Tohto roku v máji svokra ochorela, bola dlho v nemocnici a ja som jej
chodila polievať tie ružičky, tak som na nich "nakričala" že sa im panička nevráti, keď nebudú kvitnúť. Zakvitli, svokra sa vrátila a ružičky kvitnú ostošesť.Všetci sa vytešujeme aj z ružičiek aj zo zlepšeniého zdravotného stavu.
VALIKA60
05.03.09,14:55
Mám 3 ročnú čínskú ružu ešte mi nezakvitla umiestnená je vo svetlej miestnosti ale nie na okne, mala by som ju ostrihať ale neviem ako sa strihajú čínske ruže poradte mi prosím.Ďakujem.
arizona
05.03.09,16:02
Ja strihám dosť radikálne v decembri. Teraz už mám hojne mladých lístočkov.
Kvitne na mladých výhonkoch.
VALIKA60
07.03.09,15:54
Ďakujem za dobrú radu budem sa im každý deň prihovárať lebo milujem kvetiny.Valika
zena
05.09.09,11:07
Nie je uz cas vratit cinske ruze z balkona do izby? Ja som veru uz vacsinu stiahla,lebo v noci sa mi zda ze je na ne zima...
širi1
07.09.09,06:16
čínske ruže sa dajú aj krásne zapletať, treba zasadiť 3 rovnako dlhé výhonky (zakorenené) a zapletať ako vrkoč alebo z 2 výhonkov okrúcať okolo seba, to sa potom zdrevnatie, vyčistí od listov a je to pekný stromček.........
Zdenka175
12.09.09,10:13
No mne moja čínská ruža nie a nie zakvitnúť. : Mala som ju na schodišti oproti severnému oknu. (Tak mi suseda poradila, dať von do tieňa cez leto. Aj som ju presadila a bola som zvedavá či nemá niečo v hline. :eek:Nič som nenašla. Listy opadli a išli nové. Ja som ju zostrihala, aby mala lepší tvar. A teraz je úplne bez listov. Polievala som ju primerane. Tým zastrihnutím som ju mohla zničiť? Lebo mám pocit , že je kant.Keď nerastú listy.:mad:
tetrisss
12.09.09,11:19
Strihanim by si ju nemala znicit, skus odstrihnut haluzku a uvidis aka je, ak sucha je po nej, kazdopadne v tomto case by nemala byt bez listov, prave naopak, teraz, aspon mne, najkrajsie kvitne a je samy mlady vyhonok.
Nachtigal
12.09.09,13:12
čínske ruže sa dajú aj krásne zapletať, treba zasadiť 3 rovnako dlhé výhonky (zakorenené) a zapletať ako vrkoč alebo z 2 výhonkov okrúcať okolo seba, to sa potom zdrevnatie, vyčistí od listov a je to pekný stromček.........
:očínsku ružu som ešte nezapletala ale ficus benjamín áno! Na jar to skúsim!:rolleyes: Toto sú moje čínske ruže, celé leto až do prvých mrazíkov sú vonku. Mám ich zaťažené kameňmi kvôli vetru. Potom ich dávam dovnútra do chodby. Postupne kvitnú stále. :)
tetrisss
12.09.09,13:22
mas ich naozaj pekne, rovnomerne a zelene, super.
bea7
23.09.09,16:36
Kúpila som si čínsku ružu s bielym kvetom avšak ďalšie kvety, ktoré vykvitli doma boli už ružové. Nevie mi niekto poradiť ako docieliť aby aj ďalšie kvety boli biele ?
zena
23.09.09,17:13
Kúpila som si čínsku ružu s bielym kvetom avšak ďalšie kvety, ktoré vykvitli doma boli už ružové. Nevie mi niekto poradiť ako docieliť aby aj ďalšie kvety boli biele ?
Uz ked zruzoveli budu stale ruzove...neda sa vratit spat na bielu. Je to najskor opelovanim. Nemas pri nej nahodou cervenu?
wabi
24.09.09,06:08
Tiež mám bielu vedľa ružovej a fialovej a spáva sa slušne, stále je biela ako sa patrí, takže nie je to pravidlom že by každá biela zružovela, skôr je to asi výnimka. Moja biela je štepená má tú bielu geneticky danú. Myslím si že tá vaša čo si prezlieka bielo ružové kabáty je asi len semenáč, ktorý môže mať genetickú vlohu pre ružovú a tak pri prvej príležitosti sa teda ale vyfarbila!:)
Moja biela je plnokvetá má sterilné kvety, ktoré ani nevytvárajú semená, takže sa opeliť nevie...:(
zena
24.09.09,07:02
Tiež mám bielu vedľa ružovej a fialovej a spáva sa slušne, stále je biela ako sa patrí, takže nie je to pravidlom že by každá biela zružovela, skôr je to asi výnimka. Moja biela je štepená má tú bielu geneticky danú. Myslím si že tá vaša čo si prezlieka bielo ružové kabáty je asi len semenáč, ktorý môže mať genetickú vlohu pre ružovú a tak pri prvej príležitosti sa teda ale vyfarbila!:)
Moja biela je plnokvetá má sterilné kvety, ktoré ani nevytvárajú semená, takže sa opeliť nevie...:(
Presne tak, suhlasim s tym ze to nie je pravidlom, skor vynimkou ale stava sa...Biela je krasna,no podla mna aj ruzova je velmi pekna farba...
bea7
24.09.09,16:32
Hneď na druhý deň po odkvitnutí bielej sa rozvila ružová, teda asi sa nemala kedy prepeliť. Okrem toho mám aj ružovú, červenú, oranžovú a žltú a nikdy sa nestalo, že by zmenili farbu.
zena
25.09.09,05:24
Hneď na druhý deň po odkvitnutí bielej sa rozvila ružová, teda asi sa nemala kedy prepeliť. Okrem toho mám aj ružovú, červenú, oranžovú a žltú a nikdy sa nestalo, že by zmenili farbu.
A nemohlo to byt tak ze rozkvitnuty kvietok bol povodne ruzovy len na ostrejsom slnku sa jeho farba vytiahla az do uplne svetlej a posobil bielo?
bea7
25.09.09,15:53
Ten biely kvet pravdepodobne slnko ani nevidel, pretože sa asi rozvil v predajni. Myslím si, či v záhradníctve nedali do pôdy nejakú látku na zmenu farby kvetov, ako je to u hortenzie. Doma som okrem vody a hnojiva nedala nič, preto ostala pôvodná farba.
ALICA57
03.10.09,10:59
Ja som dostala biely muškát a keď som ho poliala hnojivom tak sa sfyrbil na ružovo a po roku hnojenia, bol až krásne červený.
Kazu
03.10.09,12:43
To bol asi príklad, že to prefarbenie sa môže takýmto spôsobom prejaviť aj u tej čínskej ruže :)
arizona
03.10.09,12:49
To bol asi príklad, že to prefarbenie sa môže takýmto spôsobom prejaviť aj u tej čínskej ruže :)
ahááá! skúsim prihnojiť, snáď sa vyfarbí :---:D mimotemy
owecka27
03.10.09,14:22
pred mesiacom som od mamy z roboty doviezla parúťku z čínskej ruže, aby sa mi zakorenila, dnes som ju už zakorenenú presadila do črepníka...:)
celý stromček má 5 lístkov a asi 10 cm :)))

takže ja sa na kvietky moc ani v najbližšom čase neteším...
:-)
uvidím čo z toho bude :-)
arizona
04.10.09,08:14
Myslela som, že tento rok mi čínska ruža kvitnúť nebude. Celé leto nič...a teraz je zrazu obsypaná takýmito krásnymi kvetmi :)
sybila3
19.10.09,06:03
dala som čínsku ružu do vnútra a už mi začali žltnúť listy a opadávať, čo s ňou?
beba13
19.10.09,06:06
Nechaj ju opadať ona si nahodí nové listy mne to robia všetky, každý rok po lete, ale bohato kvitnú, inak ja ich prenášam dovnútra koncom septembra ked je vonkajšia teplota podobná vnútornej vtedy listy opadávajú menej.
beba13
19.10.09,06:20
Mne kvitnú takto už od augusta.
sybila3
19.10.09,10:15
teraz mám takúto krásnu žltú:
chouchou77
24.08.10,05:33
No s tým je dosť veľký problém, musíš jej pekne dohovoriť, pomáha to. Mne tiež dlho dlho nekvitla a teraz mám každý deň po dva kvety.


Ja mam doma 3 cinske ruzicky ale este som pekny kvet nevidela lebo vzdy mi opadaju puky ,,neviem v com je problem,kde robim chybu....
chouchou77
24.08.10,05:39
Poradte mi prečo mi vzdy opadavaju puky z cinskych ruzi,mam 3 stromceky ale kvet ani jeden nestihne rozkvitnut,hned vsetko opadne...
nika.sum
24.08.10,11:25
Poradte mi prečo mi vzdy opadavaju puky z cinskych ruzi,mam 3 stromceky ale kvet ani jeden nestihne rozkvitnut,hned vsetko opadne...

Ja som to tu uz tusim niekedy pisala, cinska ruza potvora, cim horsie podmienky, tym sa jej lepsie dari. Mama ju mala na chodbe v panelaku, kde velmi slnko nevidela a kvitla stale, dali ju do bytu na viac slnecnu stranu a prestala kvitnut... Ja som zase viac ako desat rokov do zadu mala cinsku ruzu v byte, sem-tam sa mi podarilo zabudnut poliat a pri rannom slnku, kt. na palilo do izby sem tam povadli listy a kvitla stale a mnozstvom kvetov, predtym ju mali svokrovci a im cele roky vobec nekvitla... ale je pravda, ze som sa s nou rozpravala:)
kimart
24.08.10,11:45
dala som čínsku ružu na balkón, na moje prekvapenie, po týždni bola celkom obsiata voškami, bývam na druhom poschodí...
nika.sum
24.08.10,12:23
Ake mate krasne tie cinske ruze. Ja odkedy mame kocura, nemam zive kvety, lebo vsetko obziera. Mam len na balkone, ale aj tam ma oblubene kricky co obziera. Tak by som chcela nejaky krasny velky kvet do obyvacky...napriklad aj taku cinsku ruzu.
emka5
24.08.10,15:32
Ake mate krasne tie cinske ruze. Ja odkedy mame kocura, nemam zive kvety, lebo vsetko obziera. Mam len na balkone, ale aj tam ma oblubene kricky co obziera. Tak by som chcela nejaky krasny velky kvet do obyvacky...napriklad aj taku cinsku ruzu.
ahojky...ja mam doma dve mačky (mačka+kocur = obyčajní) a neobhrýzaju....skus mu pestovať rastlinku iba pre neho....moji priam žeru šachor...ale aj obyč.travu maju radi...
nika.sum
24.08.10,16:41
ahojky...ja mam doma dve mačky (mačka+kocur = obyčajní) a neobhrýzaju....skus mu pestovať rastlinku iba pre neho....moji priam žeru šachor...ale aj obyč.travu maju radi...

Skusala som, ale jeho laka to co nemoze. Doma mi uz zlikvidoval dracenu (tak sa to tusim vola) a to neviem ci to je pre macky vhodne. Nevyznam sa v rastlinach, ale skusim ten sachor, trava mu chuti to sme skusali, ale aj tak mu nedaju pokoj moje kricky:eek:.
janamirka2
22.09.10,06:54
Ahojte, chcela by som sa opýtať, kedy mám strihať ibištek izbový. Lebo sa mi veľmi rozrástol a aj slabo mi kvitol.
rybanka71
04.10.10,11:52
Ahojte, chcela by som sa opýtať, kedy mám strihať ibištek izbový. Lebo sa mi veľmi rozrástol a aj slabo mi kvitol.
ja ich strihám vždy na zimu,skrátim ich riadne,netreba sa báť,na jar zasa vyrašia.cez zimu ich mám v izbe a vykladám skoro na jar,ked už stúpne teplota, slnko im spáli prvé lístky,ale zvyknú si,hnojím až do neskorého leta,potom nie.a kvitnú raz za dva roky a to riadne,jeden rok si nechajú na oddych,aspoň tie moje
lavanda
05.10.10,10:03
lusielaL
05.10.10,10:33
Moje dve cinanky idu kvitnut teraz.Ked som ich davala dnu s mnozstvom pukov ktore maju,myslela som ze opadaju,ale zatial pekne rastu.Mam jednu zltu plnu,ale ta mi este nekvitla.Aj som ju presadila,aj ostrihala.
lavanda
05.10.10,11:21
Moje dve cinanky idu kvitnut teraz.Ked som ich davala dnu s mnozstvom pukov ktore maju,myslela som ze opadaju,ale zatial pekne rastu.Mam jednu zltu plnu,ale ta mi este nekvitla.Aj som ju presadila,aj ostrihala.

Žltá plná? Tá musí byť nádherná, keď kvitne. O takej som ešte nepočula, len jednoduchú som videla a aj tá bola prekrásna. Ja mám červenú plnú, tá mi kvitne v kuse od jari, je v paneláku na chodbe a už by som ju aj ostrihať mala, ale mi je ľúto tých kvetov, asi to nechám na neskôr.
magno
05.10.10,14:13
Ahojky,chcem sa opytat..minuly rok som si odstrihla konarik cinskej ruze v jednom obchode,pekne vyhodila korienky a uz rastie v kvetinaci,len sa chcem opytat,ze po akej dobe je sanca,ze zacne kvitnut.......ma asi tak 30-35 cm a rastie ako diva :) Dakujem
Valcake
05.10.10,22:44
lusielaL, máš byť na čo pyšná. Žltú čín. ružu nemá každý. Zdá sa mi, že niekto už tu mal fotku.arizona?
Laco-monter
06.10.10,04:10
Ja som čítal,že je dobré umiestniť nejakú rastlinu aj do kupeľne, či priamo k WC.
Že to doporučuje feng-šuej ,
ale manželka vraví, že v kúpeľni nič nebude rásť ,lebo tam nie je svetlo,teda nie je tam denné svetlo.
má pravdu ?
zena
06.10.10,04:58
Ja som čítal,že je dobré umiestniť nejakú rastlinu aj do kupeľne, či priamo k WC.
Že to doporučuje feng-šuej ,
ale manželka vraví, že v kúpeľni nič nebude rásť ,lebo tam nie je svetlo,teda nie je tam denné svetlo.
má pravdu ?
Má pravdu, ak nema ziadne denne svetlo vydrzi tak tyzden a potom zacne zivorit az postupne odumrie.
lusielaL
06.10.10,06:12
Má pravdu, ak nema ziadne denne svetlo vydrzi tak tyzden a potom zacne zivorit az postupne odumrie.
Ja som si tak tiez raz nieco dala do kupelne kvoli miestu,hoci tam mame male okno,neprezilo.
lusielaL
06.10.10,06:15
A k tej zltej ruzi-staci sa postazovat a dnes som objavila prvy maly pucik,tak sa spolu tesme na foto,lebo tu som dostala od kamaratky s tym ze mozno neprezije,mala zoschnuty kmienok,ale chvala Bohu zo spodu si vyhnala rastlinku-tak je aj pre mna zvlast vzacna.
magno
06.10.10,07:54
Ja som si tak tiez raz nieco dala do kupelne kvoli miestu,hoci tam mame male okno,neprezilo.

Ja som si supla do kupelne certove rebro,ktore sa mi nikde inde nedrzalo,vsade opadalo a teraz je uplne krasne,ale asi to bude tym,ze tam mam stresne okno,cize svetla ma az-az.V druhej kupelni mam dve zabky-fialovu a zelenu a hoci tam mam len male okno tiez sa mi tam pekne drzia,ale nejake to svetlo urcite treba :)
Zdenka175
17.10.10,13:02
U mňa ešte čínska ruža nikdy nezakvitla. :eek:Tak som si odštipla 2 konárky od mami a dala do vody na zakorenenie. Korene začínajú rásť a obidvom narástlo po jednom púčiku. :DPresadila som ich do hliny. Kde ju mám teraz umiestniť? Mala som ju na okne.Nechať na okne alebo dať na schodište vzdialené od okna 4m. Ďakujem
lusielaL
17.10.10,13:30
U mňa ešte čínska ruža nikdy nezakvitla. :eek:Tak som si odštipla 2 konárky od mami a dala do vody na zakorenenie. Korene začínajú rásť a obidvom narástlo po jednom púčiku. :DPresadila som ich do hliny. Kde ju mám teraz umiestniť? Mala som ju na okne.Nechať na okne alebo dať na schodište vzdialené od okna 4m. Ďakujem
Zdeni,radsej na svetlo,ja som zvykla stepit tak ako klasicku ruzu a rovno do kvetinaca pod pohar.Umiestnene na okne sa mi skoro vzdy chytili.
Zdenka175
27.10.10,05:31
Toto je prvá čínska ruža, ktorá kvitne u mňa.:) Len minule sa zakorenila a už kvitne.:D
lusielaL
27.10.10,07:45
No vidis Zdenka,rozkvitla u Teba,a aka krasna.
magno
28.10.10,05:05
Toto je prvá čínska ruža, ktorá kvitne u mňa.:) Len minule sa zakorenila a už kvitne.:D

:mee: mne ta moja nie a nie kvitnut a to som uz na nu aj pekne aj som jej vynadala a nic........ a to ani neviem,ze akej ma byt farby,lebo to som si len odstipla konarik a zasadila.Rast sice rastie,ale kvitnut ani za nic:(
Zdenka175
28.10.10,05:38
:mee: mne ta moja nie a nie kvitnut a to som uz na nu aj pekne aj som jej vynadala a nic........ a to ani neviem,ze akej ma byt farby,lebo to som si len odstipla konarik a zasadila.Rast sice rastie,ale kvitnut ani za nic:(
Ja som bola milo prekvapená, ešte ani poriadne korene nemala a už nahodila púčiky. Možno do mesiaca
magno
28.10.10,06:48
Ja som bola milo prekvapená, ešte ani poriadne korene nemala a už nahodila púčiky. Možno do mesiaca

...... a ja tu moju ignorantku mam uz asi rok a nic,mozno robim nieco zle :confused: ta moja ma korene ako hrom,tak neviem ci to zenie len do korenov....
beba13
17.02.11,14:08
mne včera rozkvitla cyklaménova čínska ruža,ale mám zase opačný problém stále nahadzuje puky,kvitne ale nerastie,neviem či ju netreba zbaviť pukov aby sa zase nevysilila a nevyhynula ,a tiež aj biela už nahadzuje puky
arizona
17.02.11,14:34
mne včera rozkvitla cyklaménova čínska ruža,ale mám zase opačný problém stále nahadzuje puky,kvitne ale nerastie,neviem či ju netreba zbaviť pukov aby sa zase nevysilila a nevyhynula ,a tiež aj biela už nahadzuje puky
Bebi, ty tu cinsku ruzu v zime nestrihas,ked ti tak zavcasu kvitne?:confused:
beba13
17.02.11,14:36
nie nestrihala som ju ved je malá a na vianoce ešte kvitla,ved ma asi 20 cm na výšku,já strihám až na jar ked vynášam von
81janka
20.02.11,12:07
Máte prekrásne tie kvitnúce ružičky. Ja mám tri: Tá jedna, pri ktorej som si od vás minulý týždeň pýtala radu, ako z nej urobiť stromček, je ešte maličká, takže od nej neočakávam veľké veci - hoci, ako som mala práve možnosť presvedčiť sa, vám kvitnú aj také... A sú krááásne... Mám ju od minulého augusta, tak dúfam, že teraz na jar sa z nej budem môcť tešiť aj ja.:-)
Druhá je tiež červená a plnokvetá, a tá mi tiež nehce kvitnúť. Keď aj nahodí puky, tak jej tesne pred rozkvitnutím zožltnú a odpadnú. Neviem, ako dosiahnuť, aby aj rozkvitli. Ide o nejakú chorobu, alebo len o nevhodné podmienky? Je priamo pod strešným oknom a nie tesne pri radiatóre...
A konečne tretia - tá je ružová s prázdnym kvetom a kedysi som sa z nej tešila celé leto a jeseň a už zopár rokov (presnejšie 4) som na nej nenašla ani jeden púčik. Pritom sa k nej správam rovnako ako dovtedy, kým kvitla - polievam, hnojím, presádzam, ... a nič. Ešte som uvažovala - ona sa začala takto správať potom, ako sme sa s manželom pred 4 rokmi vrátili z dovolenky. Požiadala som švagrinú, aby mi z času na čas popolievala kvietky. Ona to robila, avšak čínsku ružu mi zavrela do tmavej a chladnej miestnosti, kde mala navyše dosť veľký prievan - dodnes nechápem prečo... Našla som ju s opadanými kvetmi a opadanými listami a odvtedy mi nezakvitla... Neviem, či toto môže byť príčina, ale veď odvtedy už ubehlo dosť času na to, aby sa spamätala, či nie? Neviete poradiť, ako ju znova zakvetnatieť? Bola kompletne zostrihaná, rozprávame sa spolu každý deň, riadne polievam a hnojím a stále nič...;-(
beba13
20.02.11,15:04
..já čínske ruže nejako špeciálne neošetrujem a hnojivo nemajú žiadne len daždová voda celoročne.na jar idú von vtedy ich aj strihám a potom kvitnú ešte aj v zime
beba13
03.03.11,08:12
no a už konečne rozkvitá aj biela
beba13
03.03.11,08:13
..a cyklaménová kvitne o dušu:---
lusielaL
03.03.11,12:06
Mne cyklamenova tiez kvitne,konecne mam pekny puk na zltej,ak sa nic nestane o par dni bude foto.
magno
05.03.11,09:47
...............a ta moja stale nic :mee: zacala mi sice vyhanat dalsie listky,ale po pukoch ako ani chyru-ani slychu :(:mee:
beba13
05.03.11,21:25
teraz ti už nenahodí asi puky,ale na jar ak máš možnosť ju daj von,a uvidíš že začne kvitnúť,..najskôr opadajú listy môžeš ju aj zostrihať a potom nahodí nové listy a aj púčiky,mne to tak robí stále
Chokma
06.03.11,09:18
Toto je moja a tiez miluje vonkajsie prostredie. :) Skusim rozmnozit.

71962
magno
07.03.11,19:57
teraz ti už nenahodí asi puky,ale na jar ak máš možnosť ju daj von,a uvidíš že začne kvitnúť,..najskôr opadajú listy môžeš ju aj zostrihať a potom nahodí nové listy a aj púčiky,mne to tak robí stále

...........na zostrihavanie je asi mala - ma asi tak 35 cm na vysku.Mozem ju na jar supnut na terasu,len sa musim priznat ze vobec nemam skusenosti s pestovanim cinskej ruze,tak neviem ci ju mozem dat na priame slniecko,alebo radsej do tiena.Ja som si totiz asi pred dvomi rokmi odstipla kusok na UP :o a pokusam sa ju pestovat,rast rastie co ma samozrejme velmi tesi,len uz by som aj kvietky uvitala . :) ani netusim akej je farby .....
Valcake
07.03.11,23:51
beba13
08.03.11,09:29
...........na zostrihavanie je asi mala - ma asi tak 35 cm na vysku.Mozem ju na jar supnut na terasu,len sa musim priznat ze vobec nemam skusenosti s pestovanim cinskej ruze,tak neviem ci ju mozem dat na priame slniecko,alebo radsej do tiena.Ja som si totiz asi pred dvomi rokmi odstipla kusok na UP :o a pokusam sa ju pestovat,rast rastie co ma samozrejme velmi tesi,len uz by som aj kvietky uvitala . :) ani netusim akej je farby .....
já ju dávam do polotieňa,a niekedy slnko na nu svieti,ale ked je už otužená a má nahodené listy tak jej to nevadí len ju treba zalievať,ale kedže ty máš malú rastlinu radšej ju vyvaruj priameho slniečka:)
sisima
08.03.11,09:45
ja som moju č.ružu dala prvý krát von niekedy v júl/august, mala som ju na JV strane, takže priame slnko mala len doobeda, vypustila plno krásnych nových lesklých listov, na zimu som ju dala do obývačky, zhodila pár listov a kvitla mi od októbra až do decembra... podotýkam, že ju mám asi 5-6 rokov a kvitla mi len raz, aj ked som ju na jar vzdy ostrihala zakvitla mi az teraz, zjavne potrebovala pobyt vonku ;)
81janka
09.03.11,06:19
Tak to teda tohto roku vyskúšam aj ja, pôjdu na balkón (nekompromisne) a uvidíme, čo z toho vzíde... Ale predpokladám, že to treba urobiť až niekedy v polovici alebo koncom mája, však? Ani balkónovky (konkrétne petúnky) nevysádzam skôr, až po zamrznutých...
lusielaL
09.03.11,08:42
U jedneho zubneho lekara mali krasnu velikansku cinsku ruzu v cakarni v kute,ale kvitnut som ju nikdy nevidela.Svetlo sa ku nej dostalo len slabe.Tak aj moje ked sme zrusili na verande tie ramove okienka-co pred tym bolo cele presklenene-a dali sme jedno okno,prestali mi kvitnut.Davam aj von,ale tie jarne vetry mi ich oslahaju a kym sa spamätaju je naozaj skoro jesen.Preto mi kvitnu aj teraz,a ta zlta ma napina-uz je na prasknutie puk,tak dufam uz zajtra...Bude mi kvitnut prvy krat.
beba13
10.03.11,07:12
já dávam čínske von podla počasia niekedy už začiatkom apríla,samozrejme že ich všetky ošlahne a listy obeleju a opadajú,vtedy ich aj zostrihám a začínajú rašiť a zároven aj nahadzujú puky čiže potom kvitnú celé leto a ešte aj po prenesený do bytu asi do vianoc,a tu znova začne opadávať a nahadzovať nove listy,ale puky už ojedinele 1 alebo 2,
beba13
10.03.11,07:16
ja som moju č.ružu dala prvý krát von niekedy v júl/august, mala som ju na JV strane, takže priame slnko mala len doobeda, vypustila plno krásnych nových lesklých listov, na zimu som ju dala do obývačky, zhodila pár listov a kvitla mi od októbra až do decembra... podotýkam, že ju mám asi 5-6 rokov a kvitla mi len raz, aj ked som ju na jar vzdy ostrihala zakvitla mi az teraz, zjavne potrebovala pobyt vonku ;)
..to je už dosť neskoro dávať von vtedy sú už horúčavy vonku,mne nikdy nekvitla ked som ju mala celoročne v byte,ale odkedy ich dávam von kvitnú všetky
sisima
10.03.11,08:21
vzhľadom na jej reakciu (dlhé kvitnutie), to nebolo neskoro, prospelo jej to...
a horúčavy toto leto moc neboli... a písala som, že je na JV strane...
beba13
10.03.11,18:04
to nebolo až také dlhé kvitnutie ak by si ju dala skôr von tak by kvitla dlhšie,mne kvitnú už od leta až do vianoc
lusielaL
12.03.11,12:39
Tak dnes rozkvitli.
magno
12.03.11,14:23
já ju dávam do polotieňa,a niekedy slnko na nu svieti,ale ked je už otužená a má nahodené listy tak jej to nevadí len ju treba zalievať,ale kedže ty máš malú rastlinu radšej ju vyvaruj priameho slniečka:)
........dakujem,skusim ju dat teda von a uvidime.Akurat dnes som jej odstihla jediny bocny vyhonok ktory mala,lebo by som bola rada,aby som z nej raz mala stromcek . :o Az je mi to smiesne,ze ake plany a ono je to este take skvrna. :D
beba13
12.03.11,15:03
........dakujem,skusim ju dat teda von a uvidime.Akurat dnes som jej odstihla jediny bocny vyhonok ktory mala,lebo by som bola rada,aby som z nej raz mala stromcek . :o Az je mi to smiesne,ze ake plany a ono je to este take skvrna. :D
..neboj ona sa rozrastie,len jej pravidelne vyštipuj lístky na stonke,aby išla do výšky:)
rybanka
22.03.11,08:17
Ahojte, 2 roky som mala čínsku ružu plnú žltú - krásnu, no keď som ju doniesla z práce domov, zahynula. Nájde sa niekto, kto má plnú žltú, príp. oranžovú a ružovú, kto by mi dal odrezok? V Kauflande som si kúpila novú, ale mali iba prázdnu - ibištek.
beba13
22.03.11,22:54
aj já zhánam už dlho,žltú plnokvetú,tiež som mala vlani zakorenenú ale mi vyhynula
evvka
29.03.11,08:19
Joj ako vam zavidim. Ja som si moju namnozila zo starej a stale nic. Je pekne na okne na slniecku a len rastie do vysky, listy skoro ziadne. Pomaly mi zostane len hola stonka. Uz ju asi vysmarim.
magno
29.03.11,15:30
........skvrna sa rozhodlo rast - hlasim dalsie dve listky :) este nejaky ten kvietok a bude to super .....
rybanka
29.03.11,16:27
Joj ako vam zavidim. Ja som si moju namnozila zo starej a stale nic. Je pekne na okne na slniecku a len rastie do vysky, listy skoro ziadne. Pomaly mi zostane len hola stonka. Uz ju asi vysmarim.

Skús ju zostrihnúť, možno sa aj rozkonári, teraz je na to najlepší čas. Ako radili poraďáci v predchádzajúcich príspevkoch, na jar treba ružu zostrihať, aby kvitla.:)
Valcake
29.03.11,17:02
..magno..dočkáš sa kvietka, uvidíš, len potrebuje svetlo a svetlo, ale pozor na priame slnko.
magno
29.03.11,19:31
:) :) :)
beba13
19.04.11,19:40
čínske ruže pred zostrihaním a po strihaní:)a už su aj vonku
Valcake
19.04.11,20:16
... beba, urobila si dobre. Určite bude mať veľa kvietkov. Nech sa držia!:)
beba13
20.04.11,05:59
ano viem každý rok ich takto skosím a niekedy aj viac
magno
20.04.11,06:08
........ja som tu moju blchu vcera tiez uz supla von,tak uvidime :)
Katarina
21.04.11,08:02
Poprosím o radu, ako správne zostrihať čínsku ružu, mám jednu asi meter a pol vysokú do polovičky len stonka, hore plno listov. Výhodky som postupne odstraňovala, aby sa spevnila stonka.Ďakujem za každú radu. Ešte nekvitla. Rada by som z nej vypestovala stromček ako na prvom obrázu od beba 13.
81janka
21.04.11,11:46
........ja som tu moju blchu vcera tiez uz supla von,tak uvidime :)
A ked budu na noc hlasit mrazy, budes ju schovavat dnu? Ja som tiez z Martina, ale nemam este odvahu supnut ich von... Posledne dve noci boli teplucke, muskaty aj petunky som nechala na balkone neprikryte, ale ostatne "izbove rastlinky" sa bojim este vykladat...
magno
21.04.11,13:05
A ked budu na noc hlasit mrazy, budes ju schovavat dnu? Ja som tiez z Martina, ale nemam este odvahu supnut ich von... Posledne dve noci boli teplucke, muskaty aj petunky som nechala na balkone neprikryte, ale ostatne "izbove rastlinky" sa bojim este vykladat...
Ja uz mam muskaty vonku asi dva tyzdne a tvaria sa v pohode.Pravdu povediac uz som von vyvlacila skoro vsetko ( oleander,palmy,kany,kaktusy,durmany a teraz uz aj moju cinsku blchu :) ) ale ak budu hlasit pod nulou , tak budem stahovat vsetko dnu - takze dufam,ze to nam uz nehrozi ani tu hore ;)
81janka
21.04.11,20:09
Ja uz mam muskaty vonku asi dva tyzdne a tvaria sa v pohode.Pravdu povediac uz som von vyvlacila skoro vsetko ( oleander,palmy,kany,kaktusy,durmany a teraz uz aj moju cinsku blchu :) ) ale ak budu hlasit pod nulou , tak budem stahovat vsetko dnu - takze dufam,ze to nam uz nehrozi ani tu hore ;)
Ved aj moje muskatiky su uz viac ako dva tyzdne (od 2. aprila) vonku, len som ich kazdu noc prikryvala netkanou textiliou - okrem poslednych dvoch noci. Ale to len preto, ze viem, ze muskaty znesu aj jemne mrazy a ja dufam, ze pod tou textiliou su trochu chranene. Navyse, prenasat vsetky tie valovceky ma rychlo prestalo bavit. No o ine kvietky sa "bojim". Asi preto, ze vnutri maju trochu ine teploty a zrazu by to bol pre ne sok. Hoci, na druhej strane je pravda, ze niektore z nich to vyslovene potrebuju... V kazdom pripade ti nezavidim ich potencialne vnasanie a stahovanie dovnutra :) Mozno sa teda coskoro pridam a povynasam...:)
magno
30.09.11,10:13
No takze,moja činska blcha sa cez leto posnazila a narastla asi tak o 30-40 cm.Puky sice nikde,ale aspon krasne vytiahla :)
Valcake
30.09.11,11:27
...a mala dosť svetla?? Potrebuje veeeeľa svetla. Pred blokom suseda ju má na východnej strane vyloženú každý rok a kvitne o dušu. Pritom ju poriadne ošklbe každý rok.
81janka
02.10.11,18:11
A predstavte si, že tie moje zapučali...Taká som šťastná...Kedysi, uprostred leta, tu ktosi prikladal fotky už rozkvitnutých čínskych ruží, tak som sa naštvala a tým svojím som oznámila, že darmožráčov ja chovať nebudem a ak ani tohto roku nemienia zakvitnúť, tak idú rad radom do koša. A ony zapučali...aká som len prešťastná... Keď sa otvoria, priložím foto...:)
Valcake
02.10.11,22:18
...tak vidíš stačí len pohroziť http://sirmi.ic.cz/smajl/83.gif a oni zakvitnú a tak je to ten lepší prípad.
81janka
14.10.11,04:22
Tak som tu, prepáčte akosi popri ostatných povinnostiach nestíhala (keď sa pri porade zasedím, tak nie a nie sa odsadiť a pri súčasných fofroch si to akosi nemôžem dovoliť) - ale to tu teraz nie je podstatné... ;) Sľúbila som, že priložím foto, keď mi krásky porozkvitajú, tak som tu (hoci medzičasom už stihla odkvitnúť aj druhá várka - ale zadokumentovala som... Tak sa potešte so mnou:) mimotemySamozrejme, ešte musím zistiť, ako sa tu "po novom" prikladajú fotky :confused:
Chokma
14.10.11,06:21
tam v tom menu - liste hore, ked pises prispevok, je taka spinka - najprv si ponahravas fotky, viacero fotiek, zavries potom to cele nahravacie okienko a opat na tej liste, kde je spinka, das "insert all", a supne ti to do prispevku obrazky, co si si nahrala...
81janka
14.10.11,10:46
Ďakujem pekne. Ja len, ráno, keď som písala ten príspevok, vôbec mi nevyhodilo takéto okno, neviem, čo som urobila inak, či skôr nesprávne...:confused: Veď ono je to vlastne po starom...neviem, tá nová vizáž ma trochu zmiatla, dlho som tu nebola :rolleyes: Skúsila som to teda priložiť, tak dúfam, že budem úspešná :)103403103402 Super!!! Díky!!!
Chokma
14.10.11,16:20
Krasne su. Moje dve, ci tri (?) maju teraz tiez puky, ked budu kvitnut, tiez prilozim. :)
81janka
14.10.11,19:41
Ďakujem:) ...a tesim sa na tvoje :rolleyes:
Chokma
25.10.11,04:46
Dnes rano sa rozvinula. :)

103821103822
beba13
26.10.11,08:10
moje čínske tiež ešte kvitnu
magno
02.11.11,12:20
Kočkyyyyyyyyyyyyy - skoro som dnes odpadla,tak tá moja blcha,ktorá sa už tretí rok tvári,že načo kvety mi nahodila zatial 3 puky - konečne uvidím akej je vlastne farby :D Všetkým vám veľmi ďakujem za rady .
PS: potom šupnem foto ...
beedo
16.11.11,16:49
Vedel by mi niekto poradiť?
Ostrihal som čínsku ružu, po čase začala vyhánať nové výhonky. Následne na to som ju presadil a ona začala ako keby vednúť. Niektoré listy uschli a opadli, niektoré sa držia, iné nevyzerajú ako keby vedli.
Pokašlal som to na dobro či sa s toho spamätá?
Ďakujem
tomas_fashion
17.11.11,02:40
ja už som skúsil tiež hádam úplne všetko - strihanie podľa odbornej tlače atď. ale stále nie a nie dočkať sa kvetov. frustrácia prvého stupňa! :)
Valcake
17.11.11,18:42
...beedo, chcem sa len spýtať, prečo si strihal a presádzal v jeseni a nie na jar...ale aj tak si myslím, že sa spamätá.;) Po presasadení nedávaj k oknu na silnejšie svetlo..
Chokma
19.11.11,11:02
Stránočka o prenádherných čínskych ružiach: http://www.hibiscusflower.eu/pestovanie-ibiskov/

Ak chces, aby ti kvitla, nestrihaj ju. A ked pride teplejsi cas, nezabudni polievat hnojivom na kvitnutie.;)
bupi
07.05.12,06:55
Ani sa mi verit nechce,ze po takomto zasahu, ked ruze vyzeraju ako pahyle su potom take nadherne. Stale nemam na to odvahu takto ich okyptit.
lavanda
10.06.12,08:46
Ostrihala som svoju nohatú-rukatú plnú čínsku ružu, čo mám na schodisku, tú jednoduchú som nechala tak, lebo listy má bohaté a až teraz na fotke som si všimla, akú má zaujímavú bliznu:rolleyes:.
lavanda
09.10.12,07:19
Takto mi kvitne jednoduchá čínska ruža, ktorú držím na schodisku. Už by som ju aj ostrihala, nech sa zahustí, ale na konci každej vetvičky má puky a tie vytrvalo dorastajú a kvitnú, dorastajú a kvitnú...:rolleyes:
luja5
08.08.14,16:16
Oprášim tému.
Ako typické mestské dieťa som absolútne nulová mičurinka a moja dcéra až mínusová:). Dcéra však vždy chcela čínsku ružu, len u nás v byte sa jej akosi nedarí. Puky pravidelne žltnú a odpadávajú, hnojenie presne podľa návodu raz za týždeň nepomáha, hladkaním ako keby listy ešte viac vädli, dohováranie je ako hrach na stenu...:). Chcem sa preto opýtať skúsených – môže byť ruža umiestnená v izbe pri okne, kde od obeda do západu svieti slnko a preto tam musia byť spustené žalúzie, keď je dcéra doma? Je to vtedy dosť svetla pre ružičku? Alebo môže byť cez deň premiestňovaná do inej miestnosti, kde už slnko nesvieti? Nevadí jej, keď v pracovné dni na ňu svieti takmer do večera slnko, ale cez víkend, keď je dcéra doma, mení sa "rytmus" ružičky zo svetlo-slnko na svetlo-prítmie? Vďaka za rady dvom nemičurinkám;).