TomasHC
20.03.14,18:28
Ahojte, riešim jednu otázku a zvažujem čo bude výhodnejšie. Situácia:
- akciové+zmiešané fondy, kvartálne vklady, od 04/2005, momentálne odkupná hodnota cca o 300€ menej ako vklady
-hypo 5r fix, momentálne v 4. roku

Fondy sú dosť nevyspytateľné, 2 vlny krízy ich dosť zabili, ale posledné 3 roky zatiaľ rastú. Ale je tu Krym, bitcoiny a nikto neviem kedy sa trh zblázni a zase to bude celé v...

Na hypo mám debilný úrok 4.83% ale spravil som zatiaľ zopár mimoriadnych splátok cez ČSOB SmartBanking (dá sa do 1.5% istiny každých 35 dní - bezplatne), povedzme že asi 10% istiny.

04/2015 budem mať nejaké peniaze z iného sporenia (cca 25% zostávajúcej istiny) a teraz tá finálna otázka:

1) Počkať a urobiť jeden veľký mimoriadny vklad v 04/2015 vrátane toho čo bude z akciových fondov (možno sa dostanem s odkupnou sumou aj na úroveň vkladov...) alebo
2) zrušiť akciové fondy a peniaze použiť ako mimoriadne vklady cez SmartBanking, t.j. asi na 4x, každých 35 dní.

Ide mi o to, že momentálne je ešte v splátke blbý pomer istina/úrok a mimoriadnymi splátkami by som si tento pomer zlepšil - čím skôr, tým lepšie. Podľa mňa tým "ušetrím" na úrokoch viac, ako za rok zmenším "stratu" na akciových fondoch...

Ďakujem všetkým vopred za rady!
TomasHC
21.03.14,10:37
Posúvam...