promont maja
20.03.14,18:44
... manželstvo bolo rozvedené pred mnohými rokmi a dodnes nebolo vyporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo ... jeden z manželov priznáva 100% príjmov z prenájmu ... písomná dohoda v tomto prípade neexistuje ... poprosím o radu ...

Bližšie: Ide o podanie daňového priznania fyzickej osoby, ktorá má pridelené DIČ v súvislosti s poberaním príjmov z prenájmu ... s tým, že priznáva príjmy z prenájmu nehnuteľností v ich 100% výške, pričom nehnuteľnosť je v bezpodielovom vlastníctve jeho a jeho bývalej manželky, t. j. v 1/1 ...
moja dilema: ... nakoľko žiadna dohoda nie je možná, a podľa mňa, ani nikdy k nej nedôjde ... ( veľmi nepekný rozchod = a to až taký, že k majetkového vyporiadaniu dodnes neprišlo ... ) ... môže takto jeden zo spoluvlastníkov prenajímať nehnuteľnosť a požívať týmto príjem z prenájmu v jeho plnej výške? ... a to aj bez dohody? ... na margo ešte uvediem: že v poučení ( strana 6) k daňovému priznaniu typu B je k príjmom z prenájmu uvedené:

Ak príjmy z prenájmu plynú manželom z bezpodielového spoluvlastníctva, zdaňuje sa tento príjem v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodli inak.

... zatiaľ som mu dnes spracovala daňové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW), kde priznáva príjmy z prenájmu v ich plnej výške ... ale som na pochybách ...
Mila123
20.03.14,19:29
kto poberá príjem?
promont maja
20.03.14,19:32
... veď práve ... jeho bývalá manželka nedostala nikdy nič ...
promont maja
20.03.14,19:35
... ide o dosť ťažkú povahu môjho možno budúceho klienta ... dnes som dostala informáciu, že je to tvrdý "biznizmen" ...
Mila123
20.03.14,19:37
tak v tomto prípade by som urobila DP iba jemu, s 500 € oslobodenou sumou
promont maja
20.03.14,19:48
... ďakujem ... príjem bude zdanený, takže by to mohlo tak ostať ...
Mila123
20.03.14,19:51
Majka, prečo máš dilemu? ja som nepochopila.....
draik
20.03.14,19:52
BSM zaniká rozvodom. Po troch rokoch, ak nebolo BSM vysporiadané, platí, že byt je podielovom spoluvlastníctve rovným dielom.
Kvaka
20.03.14,19:58
Po rozvode nemôže byť BSM, toto rozvodom zaniká. Takže je to len podielové vlastníctvo nehnuteľnosti. Ako sa dohodli po rozvode s prenájmom, asi nevieš, ale ak nijako, tak on neoprávnene poberá polovicu príjmu.
promont maja
21.03.14,05:41
... noo ...
1. mal by mať nárok len na polovicu príjmu z prenájmu ... aspoň podľa mňa ... a bolo by potom potrebné urobiť obom daňové priznania ...
2. .. neviem .. ale mohlo by sa aj pokojne stať (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW), že ju daňový úrad vyzve k zdaneniu ( dnes tie relevantné informácie daňový úrad má ..) ... tak si ani len nechcem predstaviť, čo sa bude diať ...
3. ... a pýtam sa aj preto, že klient má právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) na tzv. odbornú starostlivosť ( Obchodný zákonník) = čo pre mňa, ako účtovníka, aj znamená, upozorniť na úskalia, či chyby ...
Mária27
21.03.14,12:33
Manželka nech pošle do katastra nehnuteľností zaznamenať jej podiel 1/2 do listu vlastníctva. Od neho môže žiadať bezdôvodné obohatenie.

Katastrálna vyhláška č. 461/2009 :
§ 28
(1) Na vykonanie záznamu na návrh podľa § 34 ods. 1 zákona sú spôsobilé najmä:
b) návrh, ktorého prílohou je právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo rozsudok o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov alebo ich overená kópia, ktorí do troch rokov po právoplatnosti uvedených rozsudkov neuzavreli dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva alebo ak v tejto lehote nepodali na súd návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva, 5)