evelien
31.03.06,09:35
Hladam niekoho, kto sa trochu zaobera pracovnym pravom. Temu na svoju diplomovku som si vybrala trochu zakernu: Subjekty pracovneho prava. Omacky okolo toho mam napisane, teraz sa morim s pravami a povinnostami.
Starost mi robi vlastny vklad, ktory by mal podla mojho konzultanta obsahovat: komentar, analyzu, porovnanie. Viete mi niekto poradit, o com by som tam mala pisat? :confused:
dana9
31.03.06,08:10
Tak to vyzerá byť super téma :) , podľa mňa k tomu bolo publikovaných veľa informácií.
Ja by som sa zamerala najmä na porovnanie právneho postavenia, resp. rozsahu práv a povinností a korelácie týchto práv vo vzťahu oboch subjektov a to jednak individuálnych ZĽ/ZC a jednak koletkívnych ZĽ/ zástupcovia zamestnancov. Tiež históriu vývoja a rozširovanie týchto práv a povinností u všetkých týchto subjektov.

Odporúčam tiež zamerať sa na citovanie judikátov z tejto oblasti, v komentári k ZP od JUDr. Barancovej sú odkazy aj citácie mnohých súdnych rozodhutí.

Tiež je možné písať o momente, kedy sa stanú subjektami vzťahu, písať o rozdieloch medzi vznikom pracovného pomeru a pracovno - právneho vzťahu.


Tiež jedna kapitola by mohla byť o "antidiskriminačných" právach ZC (pohlavie, vek,etnikum...),

držím palce, ak ma niečo napadne, tak dopíšem.

dana:) :)
dana9
31.03.06,10:05
Rozdielny rozsah práv subjektov je aj v rôznych "druhoch pracovných pomerov" na dobu určitú, na kratší pracovný čas, dohody mimo pracovného pomeru... Treba to len písať nie z pohľadu charakterizácie týchto vzťahov, ale z hľadiska rozsahu práv a povinností ich subjektov.
evelien
31.03.06,10:07
Mam ten problem, ze nestudujem pravo, ale verejnu spravu. Neviem, co ma napadlo vybrat si tuto temu, ked mam v nej medzery.
Rozdelila som si celu pracu do nasledovnych kapitol:
1. Pojem pracovne pravo: pojem, predmet, ulohy, pramene a ani neviem, co som tam este dala
2. Historia: s poukazovanim na pozitivny, obcas i negativny vyvoj prav a povinnosti subjektov
3. Subjekty: zamestnanec, zamestnavateľ + kategorie
4. Prava a povinnosti: zakladne zasady, ustavne a socialne prava, vramci coho som pisala o tej diskriminacii atd. Teraz ma cakaju tie socialne prava: mzda, odpocinok atd.
5. Tato kapitola by mala predstavovat moj vlastny vklad.
V kazdej kapitole opisujem nielen ustanovenia zo Zakonnika prace, ale aj o europskom pracovnom prave, kedze sa nim uz musime riadit.

Dik, ze si sa ozvala, ani som nedufala. Mohla by som ti potom, ked budem mat nieco z tej 5. kapitoly napisane, poslat na precitanie?
dana9
31.03.06,10:09
Samozrejme, ak budem vedieť, rada poradím :) :)
evelien
31.03.06,10:11
Strasne pekne dakujem, ozvala by som sa koncom buduceho tyzdna. :D