andyd17
21.03.14,12:15
Dobrý deň! Už dva dni hľadám odpoveď na moju otázku, žiaľ bez výsledkov. Preto prosím o Vašu pomoc: nájomníci (FO) nám nezaplatili nájomné, tým pádom sme ich vyhodili z bytu. Mesiac január platili, február už len polovicu, v marci už ani neplatili (minulý rok). Nájom sme odhlásili na daňovom koncom marca. Moja otázka: či do DP stačí ak uvediem nájom za január+február (čo skutočne zaplatili) alebo musím tam uviesť celú sumu za 3 mesiace, i keď nezaplatili a ani už nebudú. Ďakujem Vám vopred za odpoveď!
draik
21.03.14,17:44
Iba zaplatené.
Kvaka
21.03.14,17:57
Píšeš, že nájomníci vám zaplatili za dva mesiace. Takže koľkí ste to prenajímali? Aký bol príjem z prenájmu? Každý z prenajímateľov má nárok na uplatnenie odpočítateľnej sumy 500€, ktorá je oslobodená od dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) z príjmu a do daňového priznania sa neuvádza. Ak ste napríklad prenajímali dvaja a za tie dva mesiace ste mali spolu za prenájom maximálne 1000€, do DP príjmy z prenájmu neuvádzate, ak ste mali spolu viac ako 1000€, príjmy si podelíte a do DP si každý z vás uvediete sumu, presahujúcu 500€.
andyd17
22.03.14,14:05
Ďakujem za odpoveď. Byt je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Na zmluve je len meno manželky, aj na daňovom úrade sme nahlásili len manželku ako prenajímateľa. Aj takto si môžeme rozdeliť príjem medzi manželmi? Nakoľko príjem nepresiahol sumu 1000 eur. Manželka je živnostníčka, manžel zamestnanec-za neho robí DP firma-ale keď tam netreba uviesť sumu, nakoľko bola menšia ako 1000 eur, tak vlastne ani nemusíme uviesť sumu do DP? Chápem to dobre?
Kvaka
22.03.14,14:42
Nie, nechápeš to dobre, 1000€ mal byť príjem spoločný, každý len 500 oslobodených môže mať. Ale výklad zákona k tomu, či je to príjem spoločný, je rôzny, ak je na zmluve len maželka, mala by priznať príjmy len ona a v tomto prípade by mala zdaniť príjem nad 500€. Takže oslobodená suma 500€ je na jedného daňovníka, ak by ste boli obaja na zmluve, každý by mal z príjmu 500€ oslobodených a nemusel by to v DP uviesť ani jeden z vás. Preto som písala o príjme spoločnom do 1000€. Ale ak príjmy plynu manželom z bsm, môj názor je ten, že manželia by si ich mohli podeliť, aj keď DÚ by vyžadoval minimálne obidve mená na zmluve o prenájme.
Kvaka
22.03.14,14:48
A čo si vlastne, študentka či živnostníčka? S akým ročným príjmom?
andyd17
22.03.14,15:49
Ja som už ukončila VŠ, ale robím JÚ pre mamu - ona je živnostníčka. Daň zo živnosti neplatí, ale v prípade prenájmu mi takto vychádza už daň. Keďže opravu nemôžem dať do výdajov. Ďakujem pekne za radu.
andyd17
24.03.14,14:50
Našla som takýto názor:
"V prípade prenájmu bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa povinnosť registrácie vzťahuje na účastníka zmluvného vzťahu, t.j. na u mňa na manželku.
Tým nie sú dotknuté ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z.n.p. týkajúce sa zdaňovania príjmov z prenájmu bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.
Príjem z prenájmu bytu je príjmom podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
Podľa § 4 ods. 8 tohto zákona príjmy uvedené v § 6 ods. 3, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak.
V danom prípade je možné, aby bol na daňovom úrade registrovaný len manželka a príjem z prenájmu si delili obaja manželia."

Podľa Vás je takýto postup správny?
Kvaka
24.03.14,16:40
Už vyššie som písala, že výklad zákona je rôzny, ak je toto názor správcu dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW), tak sa tým riaďte. Tiež sa prikláňam k tomuto názoru.