lulu 8
21.03.14,17:33
Dobrý den,neviem ci som sa dobré zaradila do rubriky.Potrebovala by som poradit.Jednej osobe som požičala peniaze a nesplaca mi tak ako sme sa na tom dohodli,tak chcem poradit že čo mám napisat do listu a ten list chcem dat na exekuciu.Poprosím ludi ktorý maju s tym skusenosti aby mi poradili aby som niečo do listu nezabudla napisat,dakujem vopred za rady.
misoft
21.03.14,16:38
Exekúciu obyčajným listom nedosiahneš. Exekútor vykoná exekúciu len na základe súdneho rozhodnutia, alebo dokladu, ktorý je zároveň exekučným titulom. Tvoja pôžička (predpokladám) nie je nikde potvrdená (písomne), takže tu ti samotný exekútor nepomože.
Pokiaľ však máš nejaký doklad o pôžičke a splátkach a dotyčná nespláca - obrátiť sa na súd o vydanie platobného rozkazu (na základe zmluvy o pôžičke) a potom s nim sa dá už pracovať. Platobný rozkaz by mala dostať aj povinná (dlžníčka), pokiaľ by sa neodvolala v stanovenej dobe, stal by sa vykonateľný a až s nim sa ide k exekútorovi.
lulu 8
21.03.14,16:44
TAK LIST MAM POTVRDENY PODPISOM AJ OVERENY,A ONA TO NESPLACA AKO MA,TAK CO MAM TERAZ ROBIT,AKO POSTUPOVAT
misoft
21.03.14,16:52
V prvom rade - nekrič! Písanie kapitálkami - veľkým písmom - sa tu považuje za kričanie.
Za druhé - je v tom doklade napísané, že je to aj exekučný titul? Ak nie - na súd podať žalobu pre nesplacanie dlhu a neoprávnené obohatenie a žiadať o vydanie platobného rozkazu s vyčíslením sumy. Tam môžeš započítať i úroky z omeškania (ak sú uvedené).
avalik
21.03.14,16:55
no ved to mas v odpovedi napisane - podaj to na sud ... ale odporucam cez advokata
draik
21.03.14,17:32
O neoprávnené (bezdôvodné) obohatenie nejde, (zákonné) úroky z omeškania je možné žiadať aj vtedy, ak neboli dohodnuté.