Martinkask
22.03.14,13:39
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladne sportoveho ihriska postaveneho vedla nasho rodinneho domu obcou. Obec postavila toto ihrisko, je volne otvorene pre verejnost a taktiez s pristupom do arealu zakladnej skoly. Problem je v tom, ze sem chodia teenedzery, hraju tu footbal, prekopavaju loptu a preskakuju plot (http://www.porada.sk/plot#__AUTOKW) na nas pozemok, su hlucny a ked mate pocuvat kopanie do lopty cely den to nie je nic prijemne. Vo vecernych hodinach sa tam chodia schovavat a fajcia a pozivaju alkohol atd. Moji rodicia su starsi a potrebuju svoj klud. Obec si povolenie nepytala od nas, a taktiez sme sa snazili riesit tento problem so starostom, ale on nereagoval na nas pisomny podnet. Mohli by ste mi poradit a navrhnut nejake riesenie ? Dakujem
Peggynka
22.03.14,13:46
Riešenie ti nenavrhnem,v Poprade takto dali medzi paneláky (!) a nič nepomohlo.Vieš si predstaviť ten hurhaj a ešte s ozvenami ? Ľuďom,ktorí sa ozvali,doporučili vymeniť okná...
Tu máš vyjadrenie:
http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/obu_trencin/informacie_pre_obcanov/o_vystavba/odd_stat_staveb_spravy/metodicke_usmernenia/Stanovisko_MVRR_povolovanie_ihrisk_08_2007.pdf
Martinkask
22.03.14,14:03
Ziadali sme obec, aby zakazali loptove hry (http://www.porada.sk/hry#__AUTOKW) a uzamkli a spoplatnili ihrisko no ziadna reakcia ani odpoved. Na konci dediny su dva footbalove ihriska ale tie su asi Len na okrasu
Ing. Ľubomír Janoška
22.03.14,14:37
Mali by ste začať od územného plánu - ak určuje, že v danej lokalite má byť šport (http://www.porada.sk/sport#__AUTOKW) a rekreácia (alebo polyfunkcia obsahujúca šport (http://www.porada.sk/sport#__AUTOKW) a rekreáciu), tak si moc nepomôžete. Nepredpokladám, že by obec porušovala vlastný ÚP, ale na Slovensku je všetko možné.
Peggynka
22.03.14,14:53
Pozri ten zákon,čo je spomínaný v linku,podľa mňa na to potrebovali aj stavebné povolenie.Vyžiadaj si územný plán obce (mal by byť na obecnom úrade).Možno je aj na internete.
Martinkask
22.03.14,15:56
Pan Ing. L.J. ako sa dopracujem k uzemnemu planu nasej obce? Teda predpokladam, ze na obecnom urade, ale co si ho vypytam k nahliadnutiu ? Ospravedlnujem sa ale v tejto oblasti teda nemam ziadne znalosti. A este by som dodala, ze pred niekolkymi rokmi na tom pozemku Bol obytny dom. Za kazdu radu vam velmi pekne dakujem
Martinkask
22.03.14,16:07
Dakujem hned si to prestudujem. Uzemny plan obce som hladala na internete, ale tam bohuzial nie je. Myslis, ze keby som poziadala obec pisomne o uzemny plan obce alebo teda jeho kopiu ze mi ho daju?
Ing. Ľubomír Janoška
22.03.14,16:20
Odporúčal by som dva alternatívne postupy:
1/ Oslovte kamaráta stavára, ktorý vie čítať územný plán a spolu si ho pozrite a prečítajte. Je to verejný dokument, často býva na obecnom internete. Obec Vám musí umožniť nahliadnuť.
2/ Vyžiadajte si na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám písomnú informáciu o funkciách podľa ÚP v danej lokalite + informáciu, či je predmetná lokalita zaradená všeobecne záväzným nariadením medzi záväzné časti územného plánu a s akým určením.
Martinkask
22.03.14,16:32
Dakujem velmi pekne. Vyziadam si ho a uvidime ako postupime, alebo teda ci nieco vyriesime.
Peggynka
22.03.14,16:41
Minimálne k nahliadnutiu ti ho musia poskytnúť (a ofoť mobilom).
Martinkask
22.03.14,17:37
Starosta obce vyzval pána xy aby prezentoval svoje návrhy v súvislosti prevádzkovaním viacúčelového ihriska.
Pán xy sa sťažoval na neustály hluk a rušenie jeho súkromia. Žiadal OZ, aby prijalo opatrenia na nerušenú prevádzku viacúčelového ihriska.
Pán Mgr. Xx sa stotožnil s pánom xy, že ihrisko bolo umiestnené na nesprávne miesto, preto je ťažké nájsť technické riešenie na zabezpečenie kľudu susedov. Ďalej dodal, že ihrisko je v zlom technickom stave, nakoľko nie je tam dostatočný dozor.
Pán Ing. Yy mal pripomienku, že ihrisko bolo účelovo umiestnené pri ZŠ, aby ho mohli využívať aj žiaci počas vyučovania. Areál je vhodný aj preto, že je ohradený a nenachádza sa pri hlavnej ceste. Navrhol, aby bol zmenený prevádzkový poriadok – spoplatniť používanie viacúčelového ihriska - a jeho dodržiavanie bolo kontrolované.
Starosta navrhol, aby rokovanie o tomto bode bolo prerušené a komisia kultúry, mládeže a športu vypracovala návrh na zmenu prevádzkového poriadku.
Martinkask
22.03.14,17:40
Pan Ing. Janoska toto je zo zapicnice o zasadnuti OZ
arizona
22.03.14,18:07
Asi pred rokom riesili podobny problem v nejakej relacii v TV.
Starsim manzelom, dochodcom tiez postavili vedla domu skolske futbalove ihrisko. Tiez sa nemohli dovolat ziadnej napravy.
Az ked sa do toho zatiahli media,majitel ihriska pristupil na to, ze sa okolo ich domu a zahrady natiahli vysoke ochranne siete,aby im lopta nepadala do zahrady a aby decka nekopali loptu do muru domu,aby nesposobovali otrasy.
Skuste aj vy navrhnut takuto alternativu,problem sice nevyriesi,ale urcite pomoze...
Proti hluku si asi moc nepomozete, jedine, ze by sa rusil nocny klud.
Martinkask
22.03.14,20:39
Zo zapisnice, ktoru som tu prilozila vidite ze clen xx obecneho predstavenstva nam dal za pravdu, ale neriesia to. Jedna sa o male ihrisko v rozlohe asi 50x50 metrov. Siet je natiahnuta okolo "tenisoveho kurtu" , ale dnesna mladez sa nevie hrat normalne a loptu aj tak prekopnu. A aby som nezabudla dodat uz ju stihli rotrhat, aby si skratili cestu.
Ing. Ľubomír Janoška
23.03.14,08:14
Za daných okolností by som trval na práve zúčastniť sa rokovania komisie a žiadal by som dve veci:
a) aby komisia vychádzala z územnoplánovaej funkcie predmetnej lokality, t. j. aby zobrala na vedomie odbornú a jednoznačnú informáciu o vzťahu ÚP k danej lokalite od kompetentného referenta (ktorý ma ÚP v kompetencii),
b) aby v prevádzkovom poriadku bola určená povinnosť dozoru so zodpovednosťou za prevádzku.
Ing. Ľubomír Janoška
23.03.14,08:20
Práve na toto je územný plán a funkcie jednotlivých zón - ak je niekde funkcia "individuálna nízkopodlažná zástavba" (vymýšľam si), tak tam nepatrí štadión alebo kúpalisko. Ak je tam viacero funkcií, tak tam budú aj domy aj ihriská.
Martinkask
23.03.14,14:34
Ked je tato parcela zapisana na KU ako budova skolstva, na vzdelavanie (http://www.porada.sk/vzdelavanie#__AUTOKW) a vyskum je to v poriadku ?
Ing. Ľubomír Janoška
23.03.14,15:14
To nemusí súvisieť, druh pozemku a spôsob využitia stavby v katastri nemusia byť to isté ako funkcia v ÚP.