jajka
31.03.06,11:39
Chcela by som sa uistiť, či postupujem správne:
Ak zamestnanec má pracovný úväzok 3,5 h a ja sa s ním dohodnem na nadčase +3 h (spolu 6,5 h) nemá nárok na stravný lístok, aj keď splnil nárok na poskytnutie stravného. Dostala som aj telefonickú informáciu od nejakého referenta z ministerstva, že postupujem správne, ale chcem to mať odobrené aj od poraďákov.
Ďakujem :)
Tweety
31.03.06,09:56
Chcela by som sa uistiť, či postupujem správne:
Ak zamestnanec má pracovný úväzok 3,5 h a ja sa s ním dohodnem na nadčase +3 h (spolu 6,5 h) nemá nárok na stravný lístok, aj keď splnil nárok na poskytnutie stravného. Dostala som aj telefonickú informáciu od nejakého referenta z ministerstva, že postupujem správne, ale chcem to mať odobrené aj od poraďákov.
Ďakujem :) Ak bude u pracovníka evidencia o odpracovaní 6,5hodín, má nárok na poskytovanie stravovania, t.j. stravenku, alebo stravu.
jajka
03.04.06,06:06
Prosím, nemáte s uvedeným ešte niekto rovnakú skúsenosť?
Chobot
03.04.06,06:46
Prosím, nemáte s uvedeným ešte niekto rovnakú skúsenosť?

Praktickú skúsenosť síce nie, ale trochu sa na to pozrieme z hľadiska ZP.

Ty pri svojej úvahe pravdepodobne vychádzaš z definície pracovnej zmeny v § 90

(1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.

, ktorý navádza na to, že pracovnou zmenou je len čas, ktorý mal zamestnanec odpracovať podľa riadneho rozpisu.

Stravovanie je uvpravené v § 152, kde ods. 1 hovorí:

"Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny v.... Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny.

, kde je nová definície pre pracovnú zmenu, osobitne pre účely stravovania. Podľa tohoto odstavca sa za pracovnú zmenu považuje akýkoľvek výkon práce, nielen podľa pôvodného rozvrhu, ale aj čas, ktorý zamestnanec pracuje ako nadčas.

Takže mne to z týchto ustanovení vychádza tak, že ak pracovná zmena vrátane nadčasu prekročí 4 hodiny, má nárok na stravu.