jajka
31.03.06,11:56
Chcela by som sa Vás spýtať, kto máte niekto skúsenosti s reštauračnou prevádzkou. Kuchári si u podnikateľa neberú stravné lístky(jedlo), pretože nejedia (11,5 h zmena) celý deň! Existuje nejaký zákon alebo nariadenie, podľa ktorého by ich prinútil si stravné lístky (jedlo) si odobrať? Môže im nariadiť povinnosť, že na každej pracovnej zmene si musia jedno jedlo, obed alebo večeru, odobrať?
Zita5
31.03.06,10:06
Chcela by som sa Vás spýtať, kto máte niekto skúsenosti s reštauračnou prevádzkou. Kuchári si u podnikateľa neberú stravné lístky(jedlo), pretože nejedia (11,5 h zmena) celý deň! Existuje nejaký zákon alebo nariadenie, podľa ktorého by ich prinútil si stravné lístky (jedlo) si odobrať? Môže im nariadiť povinnosť, že na každej pracovnej zmene si musia jedno jedlo, obed alebo večeru, odobrať?

To je len ošial , že nejedia , načo by si kupovali stravné lístky a platili 45% , keď sa najedia zadarmo .

Daj si písomne na papier podpísať , že nemajú záujem o stravné lístky a vôbec o stravovanie .Hoci je to postavené proti logike , alebo aj tak sa najedia .
ilona
31.03.06,12:28
V našej prevádzke kuchárom dávame lístky na výplatu,automaticky im stiahneme požadovanú sumu,hoci zo začiatku niektorí mali k tomu pripomienky,teraz to už berú samozrejme.
ondrejvla
31.03.06,18:21
Účtovala som vo firme, kde sme mali aj hotel s reštauráciou. Aby sme predišli tomuto, všetci zamestnanci hotela, teda nielen kuchári, ale aj pomocné sily v kuchyni, čašníci, recepčné aj prevádzkár mali automaticky v odpracovaný deň stiahnuté za obed, pri 12 hod.prac.čase i 1/2 hodnoty za večeru, druhý im doplácal majiteľ. Urobili sme schôdzu so zainteresovanými zamestnancami, boli upozornení, že v prípade ak to nedodržia investuje majiteľ do kamier a tak ich pristihne pri krádeži, lebo v tomto prípade by to bola skutočne krádež, a zamestnanci súhlasili. Už ich ale nik nesledoval, či si dali jednu porciu, alebo dve, to už majiteľ toleroval a navyše im dáva každému 2 kávy denne. Takže myslím, že to chce len trochu diplomacie a všetko sa dá zvládnuť!
certik
17.06.10,11:53
Ahojte. Prosím o radu. Máme hotel a reštauráciu. Zamestnanci - recepčné, chyžné sa stravujú v tejto našej reštaurácií. Ich obed stojí 3,- €. 55% prepláca zamestnávateľ 1,65 a zvyšok 1.35 im strháva z výplaty. Zaujíma ma účtovanie tejto situácie v podvojnom účtovníctve. Má niekto skúsenosť?
certik
18.06.10,12:15
Ahojte. Prosím o radu. Máme hotel a reštauráciu. Zamestnanci - recepčné, chyžné sa stravujú v tejto našej reštaurácií. Ich obed stojí 3,- €. 55% prepláca zamestnávateľ 1,65 a zvyšok 1.35 im strháva z výplaty. Zaujíma ma účtovanie tejto situácie v podvojnom účtovníctve. Má niekto skúsenosť?
Poradí mi prosím niekto?
adi11
18.06.10,12:28
Poradí mi prosím niekto?
je tu vela prispevkov o uctovani SL..pozri napr.
Stravny listok – uctovanie v PU
Lucinka23
13.07.10,06:29
Ahojte prosím poraďte mi. SZČO zamestnáva dve čašníčky, ktoré majú nerovnomerne rozvrhnutý pracovný týždeň (robia tzv. krátke a dlhé týždne). Denne robia max. 12 hodín. Vychádza to že robia cca 15 dní v mesiaci. Zamestnávateľ im chce vo výplate vyplácať stravné náhrady t.j. 55%. Za koľko dní a v akej výške?

Ďakujem za radu.
doktor01
13.07.10,20:13
Chcela by som sa Vás spýtať, kto máte niekto skúsenosti s reštauračnou prevádzkou. Kuchári si u podnikateľa neberú stravné lístky(jedlo), pretože nejedia (11,5 h zmena) celý deň! Existuje nejaký zákon alebo nariadenie, podľa ktorého by ich prinútil si stravné lístky (jedlo) si odobrať? Môže im nariadiť povinnosť, že na každej pracovnej zmene si musia jedno jedlo, obed alebo večeru, odobrať?
V zmysle zákona nie je možne nútiť zamestnanca, aby sa u zamestnávateľa stravoval ak nechce, aj keď je to kuchár. Zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť stravovanie pre zamestnancov, ale zamestnanec nemá povinnosť stavovať sa u zamestnávateľa. Prax je taká, že zamestnávatelia sa snažia automaticky (hlavne u kuchárov) inkasovať peniaze za stravu bez ohľadu, či si ju odobrali alebo nie. Ja osobne som riešil problém, keď k nám prišli na kontrolu z Inšpektorátu práce (podnet od kuchára ohľadom automatického účtovania stravy). Samozrejme pokuta, zákon totiž nerozlišuje zamestnancov podľa profesie ale má rovnakú platnosť pre všetkých. Podľa inšpektorov zamestnávateľ nemôže jednoznačne preukázať stavovanie zamestnancov nakoľko pri ich výkone prace je povinnosťou kuchára degustovať pripravované jedlá (a takúto konzumáciu nie je možné považovať za poskytnutie stravy zamestnancom). Za poskytnutie stavy sa považuje poskytnutie kompletnej dávky jedla v miestnosti učenej na stravovanie. Tak keď zamestnanec nechce platil zamestnávateľovi za stravu tak nemusí. Neobstálo ani konštatovanie, že pri 12 h práci človek musí jesť. Podľa Inšpektorov zamestnanec si môže sám na vlastné náklady zabezpečovať stavovanie (napr. priniesť si z domu aj keď v praxi je to úplná blbosť). Zákon je zákon aj keď to nemá logiku. Tak pozor na to. Stačí jeden zamestnanec a je pokuta + vrátenie stravného.