4326
31.03.06,13:28
Mám jeden dotaz, môže sa krátiť odpis stoja, ktorý je leasing?
Stroj je kúpený v 9/2005. Môžem si uplatniť mesší odpis ako by mal byť?
KEJKA
31.03.06,11:47
lízing - prevzatie 9/05 sa odpíše pre daňové účely rovnomerne 9-12, teda pomerná časť na 4 meiace. Účtovný odpis môže byť nižší, ak doba použiteľnosti je dlhšia - podľa názoru firmy.
Milan Benka
31.03.06,11:51
Daňový odpis je stanovený zákonom a nedá sa znížiť.
Zita5
31.03.06,11:52
Akého účtovníctva sa odpisy týkajú ?
Zita5
31.03.06,11:54
Odpis krátiš pri využívaní firemného majetku na súkromné účely , alebo odpisy môžeš prerušiť , ale bezdôvodne znižovať by sa nemali .

Ale opravte ma ak sa mýlim.;)
4326
31.03.06,11:55
Podvojné účtovníctva. A tiež som toho názoru, že leasing sa musí odpísať rovnomerne počas celej doby trvania lesingovej zmluvy. Aký je váš názor?
Možem si aj napriek tomu uplatniť nižšie odpisy?
Zita5 - dá sa prerusiť aj odpis leasingu? Podľa mňa nedá - musím odpisovať rovnomerne.
Milan Benka
31.03.06,11:57
Ako som písal, daňové sú stanovené zákonom, účtovné si stanovuje účtovná jednotka.
Zita5
31.03.06,12:03
Podvojné účtovníctva. A tiež som toho názoru, že leasing sa musí odpísať rovnomerne počas celej doby trvania lesingovej zmluvy. Aký je váš názor?
Možem si aj napriek tomu uplatniť nižšie odpisy?
Zita5 - dá sa prerusiť aj odpis leasingu? Podľa mňa nedá - musím odpisovať rovnomerne.

Nevidím obmedzenie zákona pri prerušení odpisovania predmetu finančného prenájmu . Obmedzenie je len v § 22 odst. 9 - okrem iného v časti ktorá znie :

..........Prerušenie odpisov nemôže uplatniť daňovník , ak uplatňuje výdavky podľa § 6 odst.10, v takom prípade vedie odpsiy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpsiovanie DHM predĺžiť .

Pozri ten paragraf celý , lebo priznám sa nechce sa mi písať znenie . Tam máš aj o prerušení .....
Zita5
31.03.06,12:06
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.



To je celé znenie ... nedalo mi to .:)
Milan Benka
31.03.06,12:17
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

To je celé znenie ... nedalo mi to .:)



(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1).
Zita5
31.03.06,12:27
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1).


Ja s tým súhlasím , ale tu sa jedná o stroj , ktorý je v odpisovej skupine 2.
Ja nikde nevidím prekážku , ktorá mi jasne udáva , že tento odpis nemôže byť prerušený i keď možno na škodu firmy .

Ja nevidím obmedzenie a ak je , tak napíš § .
Milan Benka
31.03.06,12:33
odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu
4326
31.03.06,12:36
tiež som toho názoru, že rovnomerne počas celej doby trvania nájmu.
Zita5
31.03.06,12:44
... je pravdou , že rovnomerne ...... ak mám stroj na lízing a HV mi bude ukazovať , že firma pôjde v JÚ do straty a odpisom nebudem chcieť zvyšovať moju stratu , tak ho nemusím odpisovať . Je to na škodu firmy , ktorá mi v uvedenom roku nebude prekážať .Veď toto mi predsa zákon nemôže zakázať .
Zita5
31.03.06,12:47
Mám jeden dotaz, môže sa krátiť odpis stoja, ktorý je leasing?
Stroj je kúpený v 9/2005. Môžem si uplatniť mesší odpis ako by mal byť?


Tvoja položená otázka musela mať určitý zámer , možno , že práve túto stratu ,...... . Bola by som rada prečo si začala uvažovať o krátení odpisu - z akej príčiny , a čo Ťa k tomu viedlo ,ak môžem poprosiť .:)
Milan Benka
31.03.06,12:49
počas celej doby trvania nájmu.

nepriamo mi zo znenia § 26 ods.8 vyplýva, že po uplynutí doby fin. nájmu si už žiaden daňový odpis neuplatním.
4326
31.03.06,12:58
Ide zvyšovanie straty, na jednej strane je nelogické zvyšovať stratu, ale na strane druhej je v zákone jasne napísané, to čo tu už bolo odpcitované ohľadne finančného prenájmu.
Zita5
31.03.06,12:59
No, tak že som mala dobré tušenie o čo Ti vlastne ide .
KEJKA
31.03.06,15:15
ide o to, že síce ti nikto nezakazuje odpisy krátiť, ale už na ne nebudeš mať nárok. Rovnako ako je to so stratou. Ak si ju dobrovolne neumoríš, po 5 rokoch prepadá.
Ale prečo nevykázať stratu, predsa je možnosť v dalších rokoch ju uplatniť a ušetriť na dani.