Heni
12.10.04,21:24
Nakúpila som 10 PC, riadne som za ne zaplatila v hotovosti. Dodávateľ mi navrhol, že mi nevystaví faktúru na celú dodávku tento rok (aby som nebola vo vysokej strate - podnikám len pol roka), ale na druhú časť mi vystaví faktúru v roku 2005.
aký je váš názor? je to OK? Je lepšie si náklady takto rozložiť, alebo radšej uplatňovať vysokú stratu z prvého roku podnikania? A čo poviem kontrole, keď mám faktúru na 5 PC a vidia 10? Alebo keď to ide hneď do nákladov (nie je to HIM) tak to daňovákov nezaujíma?
Vďaka.
Zuzka
12.10.04,20:38
Ja by som si žiadala doklady na všetky nakúpené PC v tomto roku (už aj kvôli náhodnej kontrole z DÚ) a uplatnila by som si stratu. Skôr mám pocit, že dodávateľ si chce upraviť svoje príjmy za tento rok.
Braňo
13.10.04,03:20
Súhlasím so Zuzkou, navyše neviem ako by si sa tvárila, keď by daňová kontrola v tomto roku chcela doklad o kúpe všetkých PC.
:-)
bepo
13.10.04,05:07
Vy ste nejaky moc rychly,podnika pol roka a uz danova kontrola??

Kludne si to daj do buduceho roku ak nevznikne v buducom roku strata.Stratu mozes odpisovat len postupne.
gate7
13.10.04,11:25
kludne ale nech ti fakturu do minuleho roka vystavy uz teraz, pre istotu, lepsie ako byt v strate, v kazdom rpipade je to on kto spekuluje s prijmom na konci roka, skladove zasoby dph atd
Ekonomko
13.10.04,12:37
no ja by som si celu fakturu dal do tohoto roku a ak dosiahnes stratu mozes si ju dodpocitat do vysky prijmu. Na odpocet straty sa pre teba nabudu vztahovat ziadne podmienky preinvestovania ty mozes odpocitat stratu ak keby si aj na buduci rok dosihla stratu a v roku 2006 zisk nestratis to ak najneskor po 5 rokoch dosiahnes zis min vo vyske tohtorocnej straty inac § 30 ZDP ja by som bral fak teraz