alen_ka
25.03.14,21:29
Ide o taky bizarny problem, vyse 15 rokov sa mi stava tak raz za mesiac, ze sa v noci ocitnem na hranici medzi spankom a bdenim, a nemozem sa prebudit. Telo mam akoby ochrnute, a v hlave pocitujem tlak az bolest. Nemozem sa pohnut a dostat sa do plne bdeleho stavu. Vtedy vykrikujem zo sna, snazim sa vydat nejaky zvuk, a vzdy vydesim partnera. No posledny rok sa k tomu pripojila aj paranoja. Ked som ocitnem v tom stave, ze sa nemozem prebudit, citim, akoby niekto vchadzal do spalne, vidim v tom sne nejake siluety a je to naozaj velmi neprijemne. Vedel by mi niekto poradit ci to suvisi s nejakym problemom chrbtice, alebo ide o jeden z priznakov poruchu spanku, pretoze niekde som sa docitala, ze takyto problem maju ludia trpiaci na narkolepsiu. Narkolepsiu nemam, no trpim nejakou formou nadmernej spavosti, ked som v stave, ze nemam co robit, nerobi mi problem do minuty zaspat. Vopred dakujem za vsetky odpovede. Niekedy aj 2-3 mesiace sa mi to v noci nestane, tak to nepovazujem za vazne, skor by ma zaujimalo, ci ste sa s tym niekto nestretli, alebo s cim by to mohlo suvisiet.. neberiem lieky ani drogy, ani nepijem, mam pracu, kde bolo potrebne prejst previerkami a psychotestami..
Mila123
25.03.14,20:31
prepáč, ale opýtam sa bola si aj na psychiatrickom vyšetrení? máš aj neurológiu za sebou? koľko máš rokov?
alen_ka
25.03.14,20:40
Nebola som na psychiatrickom vysetreni, pretoze okrem tohto problemu nemam ziadne vazne psychicke problemy, ktore by som vnimala ja, alebo blizki. Teda za normalneho bdeleho stavu :-). Ani depresiou netrpim. Mam 36 rokov a normalne fungujem, Nemala by som problem zajst za psychiatrom, akurat mam problem s dlhodobym uzivanim liekov.
alen_ka
25.03.14,20:48
a niekedy je to tak, ze aj 2-3 mesiace tento stav v noci nemam, tak to nepovazujem za vazne.. akurat, ci ste sa s tym niekto nestretli a s cim by to mohlo suvisiet..
alen_ka
25.03.14,20:54
..a niekedy aj 2-3 mesiace sa mi to v noci nestane, tak to nepokladam za vazne, skor by ma zaujimalo, s cim by to mohlo suvisiet, a ci ste sa s tym niekto nestretli. Mala som inac pred tym, aj uraz krcnej chrbtice.
korela
26.03.14,10:49
Mila123, má takýto stav 15 rokov a v živote funguje normálne. Je fakt, že by ju lekári iba hodii na lieky. Boli tu však na Porade popisované podobné prípady nočných môr, prebudenie sa a nemožnosť pohybu. Nepamätám si tie nicky. Ale popritom aj pociťovali tlak na hrudi. Dosť veľa ľudí sa zapojilo do témy.
alen_ka: dennú spavosť spôsobuje aj anémia (http://www.porada.sk/anemia#__AUTOKW), aký máš krvný obraz, je v poriadku? Choď si ho urobiť, či nemáš nedostastok železa.
Ešte by to mohol spôsobovať účinok mesiaca počas splnu, vysleduj si. www.magazinluna.sk
http://www.infoplease.com/spot/bluemoon1.html
alaya1
26.03.14,11:17
Urcite by som navstivila aspon neurologa, nakolko tento stav moze mat rozne somaticke ci psychosomaticke priciny.
alen_ka
27.03.14,13:27
bola som pred mesiacom na krvne,pecenove testy, vsetko po tejto stranke bolo ok, to s tym splnom je zaujimave, inac moj brat aj otec trpeli v detstve namesacnictvom..
alen_ka
27.03.14,13:35
ludia co maju nocne mory, su casto vojaci, zachranari,atd..ja som nemala v zivote ziadne traumy ani namerny stres, no napadlo ma, ci nemam v mozgu nieco s cievami, ale hlava ma tiez nezvykne boliet, iba krcna chrbtica, ked spim viac ako 8 hod, alebo dlhsie nesportujem.
lujza.j
27.03.14,15:54
Ja si pre lepsiu energiu zapalujem v spalni cajovy kahancek...kedysi iba v obdobi splnu ..teraz kazdy vecer....hori 4-5 h tak si nejak nacasujem...
korela
27.03.14,16:31
lujza.j, nepamätáš si náhodou tú tému, veľa ľudí sa tam zapojilo, až som sa čudovala, aký to má výskyt?
alen-ka, nemusí ťa bolieť hlava, prejsť cez neuróloga by bolo vhodné, ale ešte ti chcem navrhnúť, zapisuj si presnú hodinu, kedy sa to vyskytuje, ak sa to bude opakovať v ten istý čas, ozvi sa sem. To čo som mala na mysli, sa nevyskuje iba u ľudí po traume, resp. nejde o posttraumatickú poruchu. Je to staré, ako ľudstvo samo, zrejme.
Inak ak bol niekto v rodine citlivý na účinky mesiaca, je možné, že máš tiež predizpozície. Vysledovať, zapisovať. Alebo ak pracuješ so stránkami, vysledovať, po akom dni to mávaš. Stránky, to sú kapitola sama o sebe, to je práca (http://www.porada.sk/praca#__AUTOKW) pre silných jedincov. Nie je vôbec jedno, kto je stránkou.
mona091
27.03.14,18:54
spankova paralyza: 30% ludi nou trpi pravidelne, a ostatni to zaziju aspon raz za zivot.
spanok ma 4 fazy + 1 faza, v ktorej sa snivaju sny. V tejto REM faze mozog odpoji od cinnosti telo - paralyzuje ho. prebieha to u kazdeho a je to z dovodu, aby pri snivani clovek zo sna nebehal, neskakal, nehadzal sa, pripadne horsie veci. Je to vlastne ochrana seba aj okolia. Pri prebudzani sa obcas stane, ze mozog sa preberie, sme uz pri vedomi, ale telo je este stale paralyzovane. Vtedy ma clovek pocit, ze sa vobec nevie hybat, kricat, nic, ale vedomie ma uz bdele. pridavaju sa ku tomu aj pocity dusenia a mozu byt aj halucinacie, a vsetko je to velmi realne. Ludia to popisuju ako velmi neprijemne zazitky, nocne mory, desy. clovek vtedy iba bezmocne vnima, dycha.

doporucuje sa z hlboka dychat, zachovat pokoj a pomaly rozhybavat najprv konceky prstov, koncatiny a postupne cele telo.
alen_ka
27.03.14,18:54
dakujem za radu, teraz som si uvedomila, ze som 5 rokov v minulosti robila nocne a pocas spanku cez den sa mi to nikdy nestalo, no aj vtedy som vikendy spala v noci, a ak sa to stalo, tak to bolo prave cez vikend v noci, co by vysvetlovalo, ze by to mohol byt mesiac.. na hrudi tlak nemam ziaden, v hlave citim bolest a ako sa snazim zobudit fakt hrozny zvuk vraj vydam.. a to doba kym sa
konecne zobudim, je pre mna v ten moment velmi dlha..budem sa snazit si zapisat presny den a cas a co su to stranky?
korela
27.03.14,19:10
ale bola tu založená téma takmer podobného charakteru, nebude to síce totožná s tvojou. Neviem si spomenúť na názov, aj som sa ju snažila vyhľadať, nepodarilo sa mi. Skús ešte ty niečo okolo spánku tu vo vyhľadávači.
lujza.j
27.03.14,19:10
korela
27.03.14,19:14
spánkovú paralýzu som mala na mysli asi, nižšie ti to spomína mona091 dnes o 20:54. Pozri tu sú témy okolo
http://www.porada.sk/search.php?searchid=2679471
dopĺňam lui, hej, dobre si našla, písali v tom istom čase, ďakujem.
lujza.j
27.03.14,19:16
link mi nefunguje...
korela
27.03.14,19:22
alen_ka
27.03.14,20:14
o tom som vlastne kedysi citala, ze to je spankova paralyza, akurat mi bolo divne, ze je to vzdy ked spim na chrbte, a ze iba v noci, a naozaj vyse 5 rokov som z tych 15 rokov od kedy mam ten problem, robila nocne a spavala cez den, vlastne aj koli tomu som dobrovolne chcela robit nocne. A teraz nocne nerobim a je to castejsie :-(. Je to ako to opisuju ti ludia co som si precitala, akurat ten tlak nemam na hrudi ale v hlave, niekedy sa snazim kricat a partner mi povie ze som nevydala ziaden zvuk, a niekedy zasa vydam strasny ston, no a spajat si to s duchmi, to neviem, skor s tym mesiacom.