iva
01.04.06,09:44
Môj dobrý známy (nar.1948) prišiel o zamestnanie. Celý život pracoval (za posledných 20 rokov jeho mzda bola približne vo výške priemernej mzdy v národ. hospodárstve) do dôchodku má presne 4 roky. Požiadal ma o radu, ako má teraz postupovať. Nie som si istá, ak teraz pôjde na úrad práce a bude pol roka poberať podporu v nezamestnanosti, môže až potom požiadať o predčasný dôchodok? Alebo je lepšie rovno na SP požiadať o predčasný dôchodok? Alebo by sa mu oplatilo ešte v rámci poberania podpory v nezamestnanosti nejaký čas byť na PN a o predčasný starobný dôchodok by požiadal povedzme za rok (po pol roku PN a pol roku poberania podpory) ? Vôbec s tým nemám skúsenosti. Viem len, že ak by požiadal o dôchodok teraz, bol by mu krátený starobný dôchodok približne o 25% (čo sa mi zdá byť dosť veľké zníženie - za rok by to už bolo o niečo lepšie) a zároveň musí dosiahnuť výšku 1,2 násobku živ.minima.
Voprad ďakujem za rady.
ajobs
01.04.06,09:02
Môj dobrý známy (nar.1948) prišiel o zamestnanie. Celý život pracoval (za posledných 20 rokov jeho mzda bola približne vo výške priemernej mzdy v národ. hospodárstve) do dôchodku má presne 4 roky. Požiadal ma o radu, ako má teraz postupovať. Nie som si istá, ak teraz pôjde na úrad práce a bude pol roka poberať podporu v nezamestnanosti, môže až potom požiadať o predčasný dôchodok? Alebo je lepšie rovno na SP požiadať o predčasný dôchodok? Alebo by sa mu oplatilo ešte v rámci poberania podpory v nezamestnanosti nejaký čas byť na PN a o predčasný starobný dôchodok by požiadal povedzme za rok (po pol roku PN a pol roku poberania podpory) ? Vôbec s tým nemám skúsenosti. Viem len, že ak by požiadal o dôchodok teraz, bol by mu krátený starobný dôchodok približne o 25% (čo sa mi zdá byť dosť veľké zníženie - za rok by to už bolo o niečo lepšie) a zároveň musí dosiahnuť výšku 1,2 násobku živ.minima.
Voprad ďakujem za rady.

Je to striktne individuálne, ale ak pracoval nepretržite ako zamestnanec viac ako 7 rokov ( a bol teda poistený v nezamestnanosti ), pretože za mu z krátenia dôchodku o 25% odpočíta 6%. Musí sa však zaregistrovať na ÚP a odmietnuť vyplácanie podpory. Toto bude však možno platiť iba do 31.07.2006-viď novela zákona o soc. poistení. Ale sú aj iné riešenia, všetko závisí od možných alternatív výšky dôchodku.....:confused: :eek:
Melnick
01.04.06,10:19
Pokiaľ by mu dôchodok vyšiel,nemá o čom uvažovať,iba žeby nová
vláda strašne zdvihla dôchodky:D Hovorí sa aj o tom, že sa zmení
systém podávania žiadostí o dôch.- 2x ročne / teraz neobmedzene/.
Navyše má možnosť sa ešte zamestnať - aj keď iba príležitostne,
alebo na dohodu. Vždy sa mu bude lepšie dýchať s jedným istým
príjmom, ako po podpore ostať možno bez prostriedkov.
Aj o zrušení určitej časti % pokuty sa uvažuje.
A keď si tie čísla hodíš na papier,vyjde ti ,že riadny dôchodok
za 4 roky mu vymerajú iba o pár 100-iek vyšší ako by bol predčasný,
ale ten bude brať 4 roky x 6000.- 7000.-SK x 48 mesiacov= celkom
zaujímavá sumička nemyslíš?:)

Iba dopĺňam,že aj predčasný dôchodok sa mu bude
valorizovať čo tiež z dlhdobého hľadiska nie je zanedbateľná položka.;)
KEJKA
01.04.06,10:55
áno, aj ja tak uvažujem. Pol roka podpory, možno sa zamestná, ale vieme aká je situácia. Bude dostávať možno 9 mesiacov podposu, ale dôchodok mu to nevylepší.
Aksa zaregistruje ale podpíše že sa vzdáva podpory, tak sa mu bude započítavať taká doba, ýe z toho krátenia ušetrí cca nie 6, ale 9%. Síce to mohli zmeniť, ale ja si to tak pamätám. Takže musíce dôchodok skrátia o 25-9=16%. Čo je dosť, ale za tie štyri roky sa mu vdaka tomu nazbiera celkom slušná suma. Je to istota, ktorú si každý zaslúži za tie roky práce a sumu odvodov.
A popri tom si môže privyrobiť, nebude odkázaný až tak na zamestnanie.
Z dlhodobého hľadiska síce bude strácať, ale dlhodobosť to je tak 20-25 rokov dopredu.
A ak bude pracovať, tak za každý rok mu zasa zvýšia-prepočítajú dôchodok tuším o 3%.
janask
01.04.06,10:56
Zhodou okolnosí mám tiež známeho / rok nar. 1949 / a stratil koncom roka prácu. Počas týchto troch mesiacov zistil , že s jeho vekom nemá vôbec žiadnu šancu zohnať prácu. Zostarol o dobrých päť rokov. Včera bol v Soc.poisťovni a požiadal o predbežný výpočet dôchodku a potom sa rozhodne . Jemu ale aj všetkým s podobným problémom držím palce .
iva
01.04.06,15:35
Dík za názory. Poradím mu teda, aby si na sociálke dal vypočítať predbežnú výšku predčasného starobného dôchodku (dúfam, že pracovníčky v SP budú ochotné).
sklenkova
01.04.06,15:54
mala som kolegu,ktorý sa rozhodol odísť k 31.12.05 do predčas. dôch. o 5 rokov skôr,HM mal za posledné roky 16-23000,nikdy nebol na UP za čo mu dali bonus-1rok nerátali, teda o 4 roky skôr mu vyrátali dôchodok 12800,-Sk a keby bol vraj odišiel v januári dostal by asi o 600,-viac
DanielaSL
01.04.06,16:38
Nám zase zavolal náš zamestnanec , ktorý teraz dlhšie maródoval, že chce ukončiť pracovný pomer , lebo si chce vybaviť predčasný dôchodok. Je narodený v r. 1948. Chce sa prihlásiť po ukončení pracovného pomeru na Úrad práce. Stretli ste sa už s takýmto postupom? Čo pre mňa ako zamestnávateľa z toho vyplýva? Len dať mu vyplnený Evidenčný list? Dávam ho jemu , alebo ho odnesiem na SP?
KEJKA
01.04.06,16:58
ELDZ mu dáte do ruky. Teda doručíte jemu - aby si mohol vybaviť ten PSD.
DanielaSL
01.04.06,17:01
ELDZ mu dáte do ruky. Teda doručíte jemu - aby si mohol vybaviť ten PSD.

Problém je v tom , že pracuje v Ľubovni a býva v Humennom. Keď si ELDZ zoberie na SP v Humennom, nebude ma žiadať naša SP ELDZ nakoľko mu skončí aj pracovný pomer?
Melnick
01.04.06,17:43
Problém je v tom , že pracuje v Ľubovni a býva v Humennom. Keď si ELDZ zoberie na SP v Humennom, nebude ma žiadať naša SP ELDZ nakoľko mu skončí aj pracovný pomer?

ELDZ si povinná odovzdať ako zamestnávateľ spolu so sprievodným
listom na príslušnú SP.
Vieš si predstaviť aký zmätok by nastal ,keby sa ELDZ
odovzdávali zamestnancom? Ja teda nie.
Navyše si povinná uchovávať ho/jeho potvrdenú kopiu o odovzdaní/ podľa zák. 395/o archívoch a registratúrach.
KEJKA
01.04.06,18:00
Ale skutočne aj ELDZ potrebuje pri vybavované SD. Tak neviem, žeby to bola len kópia? Je v tom problém?
Melnick
01.04.06,18:11
Ale skutočne aj ELDZ potrebuje pri vybavované SD. Tak neviem, žeby to bola len kópia? Je v tom problém?

Lidka, SP musia mať od zamestnávateľov podklady pre
výpočet SD,príp. PSD,
Na samotné vybavenie potrebuje
Muž: vojenskú knižku
Výuč. list.matur. vysvedč.........
priebeh zamestnaní- ak vo výpise zo SP
nemal zarátané všetky
Potvrdenia z ÚP ak sú reálne
Potvrdenia o poberaní dávok v núdzi- ak sú reálne
Ženy + rodné listy detí
KEJKA
01.04.06,19:35
hej, ale viem konkrétny prípad, možno to bolo pre urýchlenie, ale niesol do SP podľa trvalého bydlska posledné ELDZ sám. Plus potvrdenia z UP o zaevidovaní sa (kvôli odpusteniu krátenia PSD). V SP mu vypísali žiadosť a zrejme oni potom to ELDZ postúpili ďalej.
Viem že štandardne to posiela zamestnávateľ, ale takto sa to tiež uskutočnilo.
iva
16.04.06,13:52
Len som chcela napísať, ako to všetko dopadlo.
Ten môj známy má do dôchodku 4,5 roka. Bol na sociálke, kde mu ochotne prepočítali predbežnú výšku predčasného star.dôchodku (potreboval k tomu výpis zo SP a zároveň kópiu ELDZ od bývalého zamestnávateľa -r.2004 a 2005)- od 1.4.2006. Dôchodk mu vychádza cca deväť tisíc. Rozhodol sa teda samozrejme pre predčasný star.dôchodok. Musel sa ísť však prihlásiť aj na úrad práce, až do rozhodnutia bratislavského ústredia SP o pridelení dôchodku (čo vraj bude okolo troch mesiacov) sa musí chovať ako riadny nezamestnaný a každé 2 týždne chodiť na úrad práce. Musel sa ale vzdať poberania podpory v nezamestnanosti (výška prípadnej podpory ale musí byť vyčíslená, takže potreboval potvrdenie od bývalého zamestnávateľa), aj prípadná PN je bezpredmetná. Ešte potreboval potvrdenie zo sociálneho odboru OU, že nepoberá dávky v hmotnej núdzi, zároveň sa ako nezamestnaný musel ísť prihlásiť na ZP. Celkovo bolo toho vybavovania dosť, ale v priebehu 10 dní sa to dalo zvládnuť.
KEJKA
17.04.06,18:48
Len som chcela napísať, ako to všetko dopadlo.
Ten môj známy má do dôchodku 4,5 roka. Bol na sociálke, kde mu ochotne prepočítali predbežnú výšku predčasného star.dôchodku (potreboval k tomu výpis zo SP a zároveň kópiu ELDZ od bývalého zamestnávateľa -r.2004 a 2005)- od 1.4.2006. Dôchodk mu vychádza cca deväť tisíc. Rozhodol sa teda samozrejme pre predčasný star.dôchodok. Musel sa ísť však prihlásiť aj na úrad práce, až do rozhodnutia bratislavského ústredia SP o pridelení dôchodku (čo vraj bude okolo troch mesiacov) sa musí chovať ako riadny nezamestnaný a každé 2 týždne chodiť na úrad práce. Musel sa ale vzdať poberania podpory v nezamestnanosti (výška prípadnej podpory ale musí byť vyčíslená, takže potreboval potvrdenie od bývalého zamestnávateľa), aj prípadná PN je bezpredmetná. Ešte potreboval potvrdenie zo sociálneho odboru OU, že nepoberá dávky v hmotnej núdzi, zároveň sa ako nezamestnaný musel ísť prihlásiť na ZP. Celkovo bolo toho vybavovania dosť, ale v priebehu 10 dní sa to dalo zvládnuť.
takto to súhlasí s mojimi poznatkami až na vyznačenú časť. Možno to medzčasom upravili, ale SP nezaujímal stav po dni žiadosti o PSD... stačil jej tie potvrdenia. A väčšinou sa tí prihlásení na UP behom 2-10 dní aj odhlásili a veselo pracovali na pôvodnom mieste. Takže asi to sprísnili...
Chobot
17.04.06,21:36
áno, aj ja tak uvažujem. Pol roka podpory, možno sa zamestná, ale vieme aká je situácia. Bude dostávať možno 9 mesiacov podporu, ale dôchodok mu to nevylepší.
Aksa zaregistruje ale podpíše že sa vzdáva podpory, tak sa mu bude započítavať taká doba, ýe z toho krátenia ušetrí cca nie 6, ale 9%. Síce to mohli zmeniť, ale ja si to tak pamätám. Takže musíce dôchodok skrátia o 25-9=16%. Čo je dosť, ale za tie štyri roky sa mu vdaka tomu nazbiera celkom slušná suma. Je to istota, ktorú si každý zaslúži za tie roky práce a sumu odvodov.
A popri tom si môže privyrobiť, nebude odkázaný až tak na zamestnanie.
Z dlhodobého hľadiska síce bude strácať, ale dlhodobosť to je tak 20-25 rokov dopredu.
A ak bude pracovať, tak za každý rok mu zasa zvýšia-prepočítajú dôchodok tuším o 3%.

Tu mi niečo nesedí. Podľa zákona o soc. poistení je nárok na vyplatenie dávky v nezamestnanosti 6 mesaicov. Akú podporu si mala na mysli, ktorú by dostával 9 mesiacov?

Ďalšou vecou je odpočítanie doby, o ktorú sa kráti predčasný dôchodok. Podľa § 68 odst. 1 sa za každý mesiac chýbajúceho do vzniku nároku na riadny dôchodok znižuje suma prečasného dôchodku o 0,5%, čo v prípade 4 rokov predstavuje zníženie o 24%.

Zároveň, ak sa vzdá podpory v nezamestnanosti, tak podľa toho istého § ods. 7 sa toto obdobie skracuje o obdobie, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca 6 mesiacov, čiže o rovnakú dobu sa skracuje zníženie. Číže miesto 48 mesiacov sa odráta 42 mesiacov, čo je 21 %. V percentuálnom vyjadrení to je 24% - 3% = 21% (6 mesiacov x 0,5% sú 3%).

Odkiaľ si zobrala 6 resp. 9 % úsporu?
KEJKA
18.04.06,04:52
Tu mi niečo nesedí. .............
Zároveň, ak sa vzdá podpory v nezamestnanosti, tak podľa toho istého § ods. 7 sa toto obdobie skracuje o obdobie, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca 6 mesiacov, čiže o rovnakú dobu sa skracuje zníženie. Číže miesto 48 mesiacov sa odráta 42 mesiacov, čo je 21 %. V percentuálnom vyjadrení to je 24% - 3% = 21% (6 mesiacov x 0,5% sú 3%).

Odkiaľ si zobrala 6 resp. 9 % úsporu?
vyslovila som pochybnosti o správnosti mojich údajov, lebo sa to medzičasom mohlo zmeniť. Ale viem tak, že podľa veku a tuším aj dlžky zamestnania sa podpora 6 mesiacov predlžuje na 7-9 mesiacov (opakujem, v závislosti od veku). Ak to nie je tak, nastala medzičasom zmena.
No a to zníženie krátenia.... áno o dobu možného poberania dávok. Ale ak bol poistený NEPREŽITE 7 rokov, tak táto doba sa pre "odpustenie" zdvojnásobuje. Teda podľa m§a tých 9 mesiacov krát 2=18 mesiacov krát 0,5% = 9%.
48 mesiacov krát O,5% = 24% mínus 9% = 16%.
....................
len toľko podľa mojich skúseností, nebijem sa za správnosť, nastali zmeny a sú odlišné postupy, napr. som počula, že ešte aj dnes sa dá požiadať spätne dôchodok podľa toho výhodnejšieho postupu, kde bol stanovený termín tuším do 30.6.2006. Takže mám v tom chaos, priznávam.
Chobot
18.04.06,05:36
vyslovila som pochybnosti o správnosti mojich údajov, lebo sa to medzičasom mohlo zmeniť. Ale viem tak, že podľa veku a tuším aj dlžky zamestnania sa podpora 6 mesiacov predlžuje na 7-9 mesiacov (opakujem, v závislosti od veku). Ak to nie je tak, nastala medzičasom zmena.
No a to zníženie krátenia.... áno o dobu možného poberania dávok. Ale ak bol poistený NEPREŽITE 7 rokov, tak táto doba sa pre "odpustenie" zdvojnásobuje. Teda podľa m§a tých 9 mesiacov krát 2=18 mesiacov krát 0,5% = 9%.
48 mesiacov krát O,5% = 24% mínus 9% = 16%.
....................
len toľko podľa mojich skúseností, nebijem sa za správnosť, nastali zmeny a sú odlišné postupy, napr. som počula, že ešte aj dnes sa dá požiadať spätne dôchodok podľa toho výhodnejšieho postupu, kde bol stanovený termín tuším do 30.6.2006. Takže mám v tom chaos, priznávam.

Nie, že by som Ťa chcel opravovať, ale svokor chce ísť do predčasného dôchodku (30 mesiacov mu chýba) a zháňam mu všetky možné informácie, ktoré by mu mohli pomôcť. Najprv ma potešilo, že by mohol ušetriť viac, než tých 6 mesiacov, ale nevedel som tomu nájsť oporu v zákone. Preto som myslel, že by si ma mohla nasmerovať na konkrétny predpis, o ktorý by sme sa mohli oprieť. Pretože podmienky by spĺňal, nezamestnaný nebol aspoň 15 rokov. Nuž, ale keď nie, tak nič sa nedeje, počkáme ešte do konca roka, nech to má za 24-6 mesiacov.
KEJKA
18.04.06,06:12
Nie, že by som Ťa chcel opravovať, ale svokor chce ísť do predčasného dôchodku (30 mesiacov mu chýba) a zháňam mu všetky možné informácie, ktoré by mu mohli pomôcť. Najprv ma potešilo, že by mohol ušetriť viac, než tých 6 mesiacov, ale nevedel som tomu nájsť oporu v zákone. Preto som myslel, že by si ma mohla nasmerovať na konkrétny predpis, o ktorý by sme sa mohli oprieť. Pretože podmienky by spĺňal, nezamestnaný nebol aspoň 15 rokov. Nuž, ale keď nie, tak nič sa nedeje, počkáme ešte do konca roka, nech to má za 24-6 mesiacov. SKúSIM TEDA PúOHľADAť, :)
podarilo sa . v zákone §68, ale všimni si odstavec 9).... podľa mňa je to ono, nemyslíš?:p:p
Chobot
18.04.06,06:41
SKúSIM TEDA PúOHľADAť, :)
podarilo sa . v zákone §68, ale všimni si odstavec 9).... podľa mňa je to ono, nemyslíš?:p:p

Hej, zase si bola rýchlejšia. Už som to našiel. Predtým som sa upriamil len na ten ods. 7.

Teraz ešte nájsť to predĺžené obdobie nároku na výplatu dávky v nezamestnanosti a rovno môže ísť do predčasného dôchodku s minimálnym znížením.
KEJKA
18.04.06,06:43
Hej, zase si bola rýchlejšia. Už som to našiel. Predtým som sa upriamil len na ten ods. 7.

Teraz ešte nájsť to predĺžené obdobie nároku na výplatu dávky v nezamestnanosti a rovno môže ísť do predčasného dôchodku s minimálnym znížením.
pre teba skoročokoľvek :p:p:p:p:p
KEJKA
18.04.06,07:39
pre teba skoročokoľvek :p:p:p:p:p
nenašla som to prelženie...:(, ale viem konkrétny prípad, že to tak bolo uznané, ....
Chobot
18.04.06,07:53
nenašla som to prelženie...:(, ale viem konkrétny prípad, že to tak bolo uznané, ....

Díky aj tak. A stal sa ten prípad v tomto roku alebo v minulom?
KEJKA
18.04.06,07:55
v roku 2005..... žiadosť podaná do 30.6.2005.
Melnick
18.04.06,16:52
Díky aj tak. A stal sa ten prípad v tomto roku alebo v minulom?

Chobot,chcem Ťa potešiť, nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti
máš síce len 6 mesiacov ,čo v prípade vybavovania dôchodku by malo
predstavovať zníženie pokuty na každý mesiac zrieknutia sa podpory
o 3%, ale v prípade, že si nepretržite platíš PvN aspoň 7 rokov,
máš nárok na dvojnásobok odpustených %,čo predstavuje celkovo
6%. To znamená ak ideš do PSD o 4 roky skôr- nestiahnu Ti 24%,
ale 24 - /6x0,5 x2/.:)


Chcem byť poslom dobrej správy a preto píšem rýchlo,
a možno chaoticky.
Melnick
18.04.06,16:56
Chobot,chcem Ťa potešiť, nárok na poberanie dávky v nezamestnanosti
máš síce len 6 mesiacov ,čo v prípade vybavovania dôchodku by malo
predstavovať zníženie pokuty na každý mesiac zrieknutia sa podpory
o 3%, ale v prípade, že si nepretržite platíš PvN aspoň 7 rokov,
máš nárok na dvojnásobok odpustených %,čo predstavuje celkovo
6%. To znamená ak ideš do PSD o 4 roky skôr- nestiahnu Ti 24%,
ale 24 - /6x0,5 x2/.:)


Chcem byť poslom dobrej správy a preto píšem rýchlo,
a možno chaoticky.http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1287#Nárok%20na%20výplatu%20predč asného%20starobného%20dôchodku
KEJKA
18.04.06,17:53
hej toto sme tu už preberali. Ale pre moje uspokojenie, kedy platilo, že sa dávka v nezamestnanosti poskytovala 6 -9 mesiacov v závislosti od veku?
Už je to zrušené, platílen tých 6 mesiacov, ale kedy to bolo zrušené, nevieš náhodou?
je to tak trochu mimotemy
ale aj tak, poraď, ak vieš.




http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1287#Nárok%20na%20výplatu%20predč asného%20starobného%20dôchodku (http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1287#N%C3%A1rok%20na%20v%C3%BDplatu% 20pred%C4%8Dasn%C3%A9ho%20starobn%C3%A9ho%20d%C3%B 4chodku)
Melnick
18.04.06,18:32
hej toto sme tu už preberali. Ale pre moje uspokojenie, kedy platilo, že sa dávka v nezamestnanosti poskytovala 6 -9 mesiacov v závislosti od veku?
Už je to zrušené, platílen tých 6 mesiacov, ale kedy to bolo zrušené, nevieš náhodou?
je to tak trochu mimotemy
ale aj tak, poraď, ak vieš.

Neviem presný dátum,ale myslím si,že to bolo transformáciou SP,
kedy sa kompletne upravilo poistenie v nezamestnanosti a garančné poistenie.

/dovtedy PvN riešil zákon 387/1996 Z.z. kde bola doba poskytovania podpory v závislosti od veku/
Zrušením ÚP boli prerozdelené kompetencie medzi SP a nové orgány št.správy / zákon z 30. októbra 2003 453/2003Z.z./.

Ak sa mýlim ,opravte ma.:)
Chobot
18.04.06,18:56
Neviem presný dátum,ale myslím si,že to bolo transformáciou SP,
kedy sa kompletne upravilo poistenie v nezamestnanosti a garančné poistenie.

/dovtedy PvN riešil zákon 387/1996 Z.z. kde bola doba poskytovania podpory v závislosti od veku/
Zrušením ÚP boli prerozdelené kompetencie medzi SP a nové orgány št.správy / zákon z 30. októbra 2003 453/2003Z.z./.

Ak sa mýlim ,opravte ma.:)

Nevadí, stačí aspoň tých 12 mesiacov miesto 6 mesiacov. Už som to svokrovi povedal, teraz je na ňom, kedy sa rozhodne ísť do predčasného dôchodku.

Díky všetkým. Máte to u mňa.
ajobs
18.04.06,19:36
Nevadí, stačí aspoň tých 12 mesiacov miesto 6 mesiacov. Už som to svokrovi povedal, teraz je na ňom, kedy sa rozhodne ísť do predčasného dôchodku.

Díky všetkým. Máte to u mňa.

Platí to od 1.1.2004-teda tých 6 mesiacov.
Ak bude novela zákona o soc.poistení, potom pri platení poistenia v nezamestnanosti 2 roky v posledných 4 rokoch bude výška podpory 4 mesiace.
Melnick
18.04.06,21:58
Platí to od 1.1.2004-teda tých 6 mesiacov.
Ak bude novela zákona o soc.poistení, potom pri platení poistenia v nezamestnanosti 2 roky v posledných 4 rokoch bude výška podpory 4 mesiace.

No super, čo keby to skrátili na 1 mesiac. Veď nám neposlancom
by to úplne stačilo :mad: nemyslíš?
ajobs
19.04.06,14:31
No super, čo keby to skrátili na 1 mesiac. Veď nám neposlancom
by to úplne stačilo :mad: nemyslíš?

Jasné, keby bola podpora aspoň 1,5 mil. Sk, stačil by mi aj mesiac.:p :D :D