sybila3
01.04.06,20:51
Vie mi niekto poradiť ľudový recept na vyničenie pýru, na jednej časti záhrady ho je strašne veľa, že ani rýľovať sa nedá. Som z toho už zúfalá, nechcem tam dávať žiadne chemické postreky, také krásne jahody som tam mala, boli obrovské mali priemer 5 cm, strašne boli dobré, ešte min.rok rodili aj keď boli v tom pýre, ktorý som už nevytrhávala, lebo rástol strašne rýchlo ale tento rok nebude z nich nič, ale keby som ten pýr vyničila
Díky za radu. čaute
Chobot
01.04.06,19:16
Vie mi niekto poradiť ľudový recept na vyničenie pýru, na jednej časti záhrady ho je strašne veľa, že ani rýľovať sa nedá. Som z toho už zúfalá, nechcem tam dávať žiadne chemické postreky, také krásne jahody som tam mala, boli obrovské mali priemer 5 cm, strašne boli dobré, ešte min.rok rodili aj keď boli v tom pýre, ktorý som už nevytrhávala, lebo rástol strašne rýchlo ale tento rok nebude z nich nič, ale keby som ten pýr vyničila
Díky za radu. čaute

Pamätám si ešte, u rodičov na záhrade bola tiež jedna časť záhrady zapýrená. Na to okrem chémie nič nepomôže. Síce na 1-2 roky tam nič nebude rásť, ale snáď sa ho zbavíš. My sme sa ho nezbavili, lebo suseida mali strašne zanedbanú záhradu a aj po chemickom postreku by to časom prerástlo ku nám. Preto sme chémiu nepoužili.

Pomôže ešte mechanické odstránenie. Kúsok po kúsku rýľovať a priebežne vyberať každý kúsok korienku, lebo ak tam necháš čo len pár centimetrový kúsok, ten znovu vyklíči. Ak by si korienky posekala rotavátorom, tak si len narobíš zle, lebo z každého rozsekaného kúsku bude nová rastlinka.

Takže na jar a na jeseň poriadne porýľovať a postupne pri tom vytriasať a vyberať korene.
kukučka
01.04.06,19:37
Nezabudni na vhodný okamih. Veľa dobrých rád je v knihe Život podľa Luny, kalendár má veľmi málo informácii.
durisovad
01.04.06,19:42
Osobnu skusenost sice nemam, ale pocula som, ze pyr neznasa tmu. Skus zahon prekryt tmavou foliou, vystrihnut dierky pre jahody, snad to pomoze.
Chobot
01.04.06,20:08
Osobnu skusenost sice nemam, ale pocula som, ze pyr neznasa tmu. Skus zahon prekryt tmavou foliou, vystrihnut dierky pre jahody, snad to pomoze.

Áno, to je pravda. Síce ho tým nevykynožíš, ale aspoň docieliš to, že neprerastie tie jahody. Bude živoriť pod fóliou.
veva125
02.04.06,07:06
Pýr pôjde za svetlom, čiže vylezie cez diery pre jahody. Mám osobnú skúsenosť, aj pri prykrytí koreň ostáva v zemi a je životaschopný - zabrala jedine chemia - prípravok na ničenie burín - a sadiť sa dá už o mesiac. Aj pri dôkladnom porýlovaní vždy niečo zostane v pôde.
monte
04.04.06,16:49
pýr je veľmi vytrvalá rastlina a keď zostane len malý kúsok, vyrastie opäť. Okrem toho sa ťahá koreň do neuveriteľných hĺbok.Takže jediný návod je kombinácia chémie s mechanickým vykopávaním . Jahody majú byť na jednom stanovisku cca3 roky tak až potom pozemok riadne skultivuj.
vrkvo
04.04.06,18:09
Kto má trpezlivosť pýr mechanicky odstrániť vidlovým rýľom a krompáčom a vysadí tam zemiaky alebo kukuricu, tak sa ho zbaví a v ďalšom roku môže vysádzať jahody... vlastná skúsenosť...:o
sybila3
05.04.06,15:45
Trpezlivosť som mala predminulý rok prácne som okopávala jahody, vyberala pýr ale potom prišli také dlhšie dažde a bolo to. Ale aj tak som sa pustila znova do toho, krásne som to vyčistila a zase sa rozpršalo a potom som kašlala nato. Minulý rok som to sem tam pretrhala, ale už som nemala nervy nato ale také krásne jahody tam boli. No a teraz ked sa pozriem nato, spúšť.
Tiež čítam knihy o lune-mám už tri už vyšla aj štvrtá, niekde som sa dočítala, že pred zimou posoliť pýr, tak som na kúsku posolila-vlastne dala som uvariť slanú vodu a s tou som to oblievala ale to by som potrebovala cisternu, lebo tie jahody boli na 12m x 4m. Tiež som to skúšala zakriť s foliou ale pýr prerastal a dvíhal tú foliu. Som proti chémii, ale nič iné mi neostane.
Tweety
05.04.06,15:59
Pýr je zlá zelina a tá tak skoro nevyhynie.
Milka
09.04.06,15:37
Mám vlastné skúsenosti - proti pýru - pomáha vysadenie strukovín a to dosť husto - napr. fazuľu a priebežne okopávať..
sybila3
10.04.06,17:54
Lenže ten pýr je tak rozpelešený, že tam nezaseknem ani motyku ani rýľ, takže budem musieť použiť chémiu.
rosemary
05.05.06,09:49
Ja mám problém s pýrom v skalke.A najlepšie sa koreňom darí pod kameňami. Skúsila som každý lístok natrieť štetcom namočeným v Rondape. Síce zožltol, ale za chvílu vyliezol vedľa. Známa , mimochodom odborníčka, mi povedala, že prípravok som použila dobrý, ale som ho zle aplikovala. Na veľké zapýrenie je treba použiť koncetrár Rondapu a nie ho riediť, ako je písané v letáku.
rosnička
29.06.06,17:20
ak sa chceš zbaviť natrvalo pýru,jedine prípravkami na báze účinnej látky glyphosate/Roundup,Kaput,Jetstar atď ale je to totálny herbicíd zaberie 100% natrvalo a za cca mesiac môžeš smelo pestovať čo len chceš.Druhé riešenie je postrek prípravkom Fusilade Forte,jahodám neškodí ale pýr ti na jar vybehne zas
AlaNR
30.06.06,10:31
Keby som chcela vykynožíť zelinu pod stromami, neubíži stromom ten herbicíd?

Polovičku záhrady máme ovocný sad, medzi stromami sú ešte kríky ríbezlí a zelina je tam po kolená. Zatiaľ to dávame kosiť jednému maníkovi z dediny, ale nemôžeme ho volať každý mesiac. Motorová kosačka sa na to neoplatí kúpiť, je strašne drahá a toho maníka by som za tú sumu mohla platiť 10 rokov.
rosnička
02.07.06,14:34
neublíži ovocným stromkom pokiaľ sú staršie ako 3 roky a pri ríbezľových kríkoch treba dávať pozor aby sa postrek nedostal na listy
ela77
26.02.11,07:48
skúsim trocha oprášiť túto tému, možno bude aktuálna aj pre ďalších s podobným problémom. Ja som po získaní pozemku s domom, ktorý sa tváril ako trávnik zistila, že je to samý pýr s koreňami dlhými aj meter a viac. Podarilo sa mi ho prekopaním celej záhrady vyničiť. Bol taký starý, že som to ťahala ako špagety zo zeme. Šlo to ľahko, lebo množstvo koreňov robilo pôdu kyprejšou. Zostal mi však jeden problém. V záhrade boli a aj sú výborné červené maliny a tam sa toto prekopanie nedalo robiť. Bola by som poškodila korene malín (aj keď tie sú tiež ako pýr) Po troche ho likvidujeme. Zostali však miesta kde to ozaj nejde rozrýľovaním. Chceme tento rok použiť medzi tie maliny prípravok --Casoron G - , zistila som že na pupenec (ktorý tam je tiež v hojnom množstve medzi malinami,) a pýr je stredne odolný . Máte s týmto prípravkom niekto skúsenosti. Budem rada sa odpovede. Maliny pomaly posúvame na očistené časti záhrady a oddeľujeme ich neplánované posuny zakopaním prekážok. Ide mi teraz však o ten prípravok -Casoron G-
Edušo
17.03.11,14:23
CASORON G je dobrá voľba len sa obávam že ho nikde už nekúpiš, mám taký dojem že v minulom roku bol len dopredávaný.
Casoron G možno použiť aj vo výsadbách bielych, čiernych aj červených ríbezlí, egrešov, malín, ovocných sadoch, škôlkach a vo vinohradoch. Len dodržať dávkovanie.
Buriny v malinách
Dávka
6-8g na 10 litrov vody, ochr. lehota 28 dní
pre výsadby najmenej 3 roky staré