vojtech63
26.03.14,15:05
Je OA poskytovaná aj osobe zamestnanej, alebo SZČO zo ZŤP a 70 % zdr. postihnutím. Myslel na to zákon o OA. Prosím o odpoveď.
tictac7
26.03.14,14:23
áno.
------------------
Myslel na to zákon o OA.
Naposledy upravil vojtech63 : Dnes at 15:43
-------------------
....nerozumiem doplneniu. A prečo by zákon na to nemyslel? Je dosť podstatný rozdiel medzi OA a opatrovaním. OA je predsa o tom, aby jej užívateľ mohol normálne, teda normálnejšie fungovať v bežnom živote, vrátane práce, štúdia a koníčkov.
....si ten zákon niekedy čítal? Úkony pri výkone OA sú diametrálne odlišné od tých, ktoré sú vykonávané pri opatrovaní.
Katy a R
26.03.14,14:26
požiadať vlastne môže hocikto ... už ako posúdia ????
tictac7
26.03.14,14:27
otázka bola, či môže. Ja nie som posudkový lekar (http://www.porada.sk/lekar#__AUTOKW), nepoznám postihnutie, ani jeho mieru, takže ťažko sa vyjadrím konkrétnejšie :)
alaya1
26.03.14,14:55
OA sa poskytuje na samoobsluzne cinnosti, cinnosti v spojitosti s beznym, nie pracovnym zivotom TZP osoby. Preco by prijimatelom nemohla byt tebou oznacena osoba.
http://www.employment.gov.sk/files/legislativa/dokumenty-zoznamy-pod/zoznam-cinnosti.pdf
Katy a R
26.03.14,15:09
Požiadať určite môže! (hocikto môže požiadať) ... či aj priznajú .. to už záleží od toho, ako ju posúdia (aj o aké postihnutie ide) - rozhoduje komisia na UPSVaR.
V zákone 447/2008 nájdeš - kedy je "vhodná" OA ? ... tým, že je človek aktívny, má (podľa mňa) šancu dostať OA - ale či ju naozaj dostane - a na koľko hodín ...:confused:
vojtech63
26.03.14,15:26
..nečítal som, preto som požiadal takto o info. Očakávam obštrukcie pri vybavovaní OA pre seba ako prijímateľa kvôli SZCO zo strany UPSVAR. Preto sa pýtam či je to ošetrené zákonom prosím.
labutienka
26.03.14,17:54
Mne sa stalo, že pracovného asistenta mi na mnohé činnosti nechceli dať, lebo sa to týkalo činností spojených s osobnými potrebami a priamo na ústredí mi povedali, že si mám na to vybaviť osobného asistenta. Čiže samostatne zárobková činnosť nemôže byť prekážkou na získanie osobného asistenta a aj tým by som argumentovala. Problém je, že je to všetko veľmi subjektívne.