S.Skrabakova
02.04.06,14:01
Ahojte!
Chcem sa narýchlo spýtať jednu vec. Naša firma nie je platcom DPH. Môžme s kludným svedomím na fakture uvádzať rozpis ceny bez DPH a konečnú cenu s DPH pre informáciu odberateľa? Prosím o stručnú a výstižnú odpoveď! Ďakujem!
dom
02.04.06,12:04
Firma, ktorá nie je platiteľom DPH uvádza sumu bez DPH.
S.Skrabakova
02.04.06,12:06
Firma, ktorá nie je platiteľom DPH uvádza sumu bez DPH.

Čiže mi tam nesmieme rozpísať tu sumu s DPH i keď mi ju zaplatíme?
Daska
02.04.06,12:06
Kedze nie ste platcami DPH, o dph vobec neuctujes, to zn. ze to co budes mat na rozpise budes mat aj na fakture a je to cena bez dph. Keby si mala na fakture vycislenu dph, porusila by si zakon...
S.Skrabakova
02.04.06,12:08
No pekne..takže musím všetky faktúre čo som doteraz urobila prepísať... To ma nepotešilo. A ja mám jedného partnera čo tiež nie je platcom DPH a i tak to na fakture rozpisuje... Ako je to možné?
DušanČ
02.04.06,12:09
Keď Tvoja firma nie je plátcom DPH, má to mať na faktúre, ktorú vystavuje, aj vyznačené. Keďže nie je plátcom, nemôže ani fakturovať cenu vrátane DPH. V opačnom prípade si koleduje o vysokú pokutu od DÚ. Jedine v prípade, že sa používa SW, ktorý v zadaní má nastavené obidve ceny bez DPH aj vrátane DPH, tento rozpis je možný, ale samozrejme DPH = O a základ dane a konečná suma k fakturácii sa musia rovnať.
Zita5
02.04.06,12:11
No pekne..takže musím všetky faktúre čo som doteraz urobila prepísať... To ma nepotešilo. A ja mám jedného partnera čo tiež nie je platcom DPH a i tak to na fakture rozpisuje... Ako je to možné?

Na toto treba dávať pozor , lebo podľa všetkého ste vybrali DPH a túto nyslím , že ste povinný odviesť štátu.

Niekde na porade som už čítala príspevok , že museli túto DPH odviesť .
Neplatca DPH nemá právo a nie je vôbec oprávnený uvádzať DPH na faktúre .
S.Skrabakova
02.04.06,12:11
A ešte niečo: keď berieme s veľkoskladu a platíme to i s DPH, potom si konečný rabat nahodíme i s tou cenou DPH? Lebo inak by sme asi nezarobili..
Zita5
02.04.06,12:14
No pekne..takže musím všetky faktúre čo som doteraz urobila prepísať... To ma nepotešilo. A ja mám jedného partnera čo tiež nie je platcom DPH a i tak to na fakture rozpisuje... Ako je to možné?

Ešte by som Ťa upozornila na jednu vec , spravili ste veľkú chybu , lebo ak ste rozposlali takéto neoprávnené fa a odberatelia si "uplatnili DPH " tak ..... už nemusím ani písať .Čo najskôr upozorniť na túto skutočnosť odberateľov a vymeniť faktúry .Treba sa hľavne zaujímať o to , či si náhodou neuplatnili odpočet DPH , i keď by nemali , lebo va Vašej fa by chýbalo IC DPH.
S.Skrabakova
02.04.06,12:16
Ešte by som Ťa upozornila na jednu vec , spravili ste veľkú chybu , lebo ak ste rozposlali takéto neoprávnené fa a odberatelia si "uplatnili DPH " tak ..... už nemusím ani písať .Čo najskôr upozorniť na túto skutočnosť odberateľov a vymeniť faktúry .Treba sa hľavne zaujímať o to , či si náhodou neuplatnili odpočet DPH , i keď by nemali , lebo va Vašej fa by chýbalo IC DPH.

No to hneď napravím!!! A naša cena vzniká teda keď si nahodím nejaké to percento na sumu s veľkoskladu i s tou DPHáčkou???
Zita5
02.04.06,12:17
A ešte niečo: keď berieme s veľkoskladu a platíme to i s DPH, potom si konečný rabat nahodíme i s tou cenou DPH? Lebo inak by sme asi nezarobili..
Pre Vás sú nákupné ceny včetne DPH , čiže takto aj príjímate na sklad .
S.Skrabakova
02.04.06,12:18
Pre Vás sú nákupné ceny včetne DPH , čiže takto aj príjímate na sklad .

A keď to predávame konečnému odberateľovi...nahodíme si na to nejake to % nie? Veď by sme nezarobili!!!
Zita5
02.04.06,12:26
A keď to predávame konečnému odberateľovi...nahodíme si na to nejake to % nie? Veď by sme nezarobili!!!

Ale však to je samozrejme :Ty považuj nákupnú cenu včetne DPH/rozpis DPH neber do úvahy/ V Tvojom prípade + napr.10% rabat je pre Teba predajnou cenou .

Napríklad : nakúpiš tovar za cenu 119 Sk včetne DPH +10% rabat = 11,90 Sk . Tvoja predajná cena je 130,9O to je jednotková cena pre neplátcu DPH.
S.Skrabakova
02.04.06,12:32
Ale však to je samozrejme :Ty považuj nákupnú cenu včetne DPH/rozpis DPH neber do úvahy/ V Tvojom prípade + napr.10% rabat je pre Teba predajnou cenou .

Napríklad : nakúpiš tovar za cenu 119 Sk včetne DPH +10% rabat = 11,90 Sk . Tvoja predajná cena je 130,9O to je jednotková cena pre neplátcu DPH.

Ďakujem za odpoveď!!! Ihneď idem napraviť chybu, ktorú mi "nakukali" a vystavím FA aké majú byť! Ešte raz ďakujem! Prajem príjemný deň :)
Zita5
02.04.06,12:32
Ešte raz :

Tvoj nákup je na faktúre od plátcu DPH uvedený nasledovne :

100 Sk cena bez DPH 19% DPH celkom s DPH 119,-

Ty príjmeš na sklad tovar za 119,-Sk bez rozpisovania DPH , to je len pre plátcov a nie pre Teba .


Ak predávaš tak na pargóne alebo fa cena všetne 10% rabatu bude :

Predajná cena 130,90 Sk ...........................samozrejme s dodržaním názvu , jednotkového množstva ...to dúfam že vieš .
S.Skrabakova
02.04.06,12:34
Ešte raz :

Tvoj nákup je na faktúre od plátcu DPH uvedený nasledovne :

100 Sk cena bez DPH 19% DPH celkom s DPH 119,-

Ty príjmeš na sklad tovar za 119,-Sk bez rozpisovania DPH , to je len pre plátcov a nie pre Teba .


Ak predávaš tak na pargóne alebo fa cena všetne 10% rabatu bude :

Predajná cena 130,90 Sk ...........................samozrejme s dodržaním názvu , jednotkového množstva ...to dúfam že vieš .

Áno, ostatné veci sú mi jasné!!!
Zita5
02.04.06,13:26
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane


(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.

(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

(7) Pri trojstrannom obchode podľa § 45 je povinná platiť daň osoba, ktorá je druhým odberateľom.

(8) Pri dovoze tovaru je povinná platiť daň osoba, ktorá je dlžníkom podľa colných predpisov.





(9) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7, ktorej je dodaný tovar podľa § 13 ods. 1 písm. e) a f), je povinný platiť daň pri tomto tovare, ak je dodaný z iného členského štátu zahraničnou osobou.

(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
S.Skrabakova
02.04.06,14:59
Ešte sa chem pre istotu spýtať: za tovar má byť na PPD neskorší dátum ako na FA??? alebo moze byt ten isty???
Zita5
02.04.06,15:40
Ešte sa chem pre istotu spýtať: za tovar má byť na PPD neskorší dátum ako na FA??? alebo moze byt ten isty???


PPD ten istý dátum , pretože je to úhrada pohľadávky .