momoastra
27.03.14,07:37
Dobrý den sme v takejto situacii jeden náš znamy si otvaral kozmetický salon nato aby mohol prevadzkovať toto remeslo potreboval vyučny list alebo kurz a živnostensku skúšku tento kurz absolovovala moja manželka prevadzka sa otvorila ado jeho živnosti sa zápisala ako zodpovedná osoba moja manželka pred časom sme spoluprácu ukončili a manželka tam už nepracuje ale meno v živnosti figuruje stale .Vyplývaju jej s toho nejake povinosti alebo nejaká zodpovednosť aj ked tam už nepracuje?
momoastra
14.04.14,09:35
stale aktualna otázka
JUDr. Lucia Semančínová
14.04.14,10:49
Podľa živnostenského zákona, ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámi podnikateľ živnostenskému úradu v lehote 15 dní. Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti, ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

Z uvedeného vyplýva, že zodpovednosť za neohlásenie ukončenia pracovného pomeru Vašej manželky a nevymenovanie nového zodpovedaného zástupcu, nesie sám podnikateľ a nie Vaša manželka (podmienkou je riadne ukončenie pracovného pomeru).

Odporúčam Vám obrátiť sa písomne na podnikateľa - Vášho známeho a upozorniť ho na nesplnenie jeho povinností, resp. ho priamo vyzvať na splnenie danej povinnosti.
Moja SRO
14.04.14,13:56
Povinnosťou Vášho známeho je zamestnať zodpovedného zástupcu (osobu s potrebným vzdelaním, príp. praxou) a mať s ním uzatvorenú pracovnú zmluvu. Ak sa tak nedeje a remeselný predmet podnikania (kozmetické služby) prevádzkuje bez zodpovedného zástupcu, koná v rozpore so živnostenským zákonom a vystavuje sa sankciám zo strany kontrolného orgány v prípade kontroly. Manželka má aj sama možnosť oznámiť živnostenskému registru, že už funkciu zodpovedného zástupcu nevykonáva a živnostenský register začne v tejto veci konať, tzn. uvedený podnikateľský subjekt vyzve o nápravu, príp. aj uloží sankcie - pokutu. Pokuta je tým vyššia, čím dlhšie trvá tento stav.
momoastra
09.10.14,14:31
dakujem