maco55
02.04.06,17:27
Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
-platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?
-aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?
-je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??
-ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???
-je lepšie zamestnať dôchodcu??

a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....
Puuusinka
02.04.06,16:58
Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
-platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?
-aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?
Výška odvodov - zamestnanec 9,4 %
- zamestnávateľ - 25,2 %
- živnostník - 33,15 %
ODVODY = nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti
-je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??//// každé jedno je o inom/ a má aj svoje pre aj svoje proti////
-ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???
-je lepšie zamestnať dôchodcu??
/// pre podnikateľa je najlepšie zamestnať osobu, za ktorú bude musieť odvádzať čo najmenšie poplatky.. ale niekedy si treba klásť aj otázku, čo je dobré pre zamestnanca..///

a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....

Neviem či som ti poradila správne, ale snaha bola :p
stuko
02.04.06,17:07
Ahojte poraďaci, poradíte ako začať?? Matka /poberateľ starobného dôchodku/ si otvorila živnosť od 1.1.2006, chcela by prevádzkovať menší obchod s cukrovinkami, suveníry a pod..:
-platí odvody do ZP a SP až v roku 2007 po daňovom priznaní?

Do ZP plati preddavky minimalne vo vyske 966,-
SP platit v prvom roku zivnosti nemusi, moze ako dobrovolne poistena osoba, druh poistenia, ako i vymeriavaci zaklad si urci sama
-aké odvody platí? stačí len do ZP?-vymeriavací základ si môže určiť sama z min. mzdy al. ho určia z DP?

vid vyssie
-je lepšie byť platcom DPH al. neplatcom??
zalezi od vysky prijmov, na uvod by som skor asi odporucil byt neplatca, ak sa to rozbehne, tak platca
-ako je najlepšie niekoho zamestnať? na skrátený prac. čas, na dohodu, al. na riadnu prac. zmluvu, ako brigádnika???


-je lepšie zamestnať dôchodcu??

ja by som zamestnal na DoBPS
je to vyhodne, nakolko plati za studenta len urazove poistenie
a prečooooooooo????? pomôže niekto??? please....
ak mas dalsie otazky, rad pomozem :)
maco55
03.04.06,13:49
vďaka za radu ale nie je mi jasné: počul som, že dôchodca po založení živnosti neplatí ani do ZP prvý rok, až po prvom DP, je to pravda??

môžem niekoho zamestnať ako brigádnika /predavač/ keď pôjde o dlhodobú prácu?? nie napr. na mesiac??