tina122
28.03.14,08:54
Manžel je živnostník už cez 7 rokov a ledva prežijeme,keďže ja nemám skoro žiaden príjem..Ja si neviem nájsť prácu,pre moje znevýhodnenie a nedostatku vhodných ponúk v našom regióne(Michalovce)Zo 120 € mesačne sa nedá vyžiť.Som na UP zatiaľ asi jeden mesiac,lebo som sa dočítala,že musím byť evidovaná ak chcem požiadať o príspevok.Chcem sa opýtať čo je pre nás výhodnejšie:Otvoriť si živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) ja,alebo aby ma zamestnal manžel ako ID. Môže manžel zamestnať rodinného príslušníka a žiadať na mňa nejaký príspevok? A aký?Musí zriadiť pre mňa CHD/CHP,alebo sa to dá aj bez toho?
Chcela som si otvoriť na našom sídlisku obchod so zmiešaným tovarom(krmivo pre psíkov..,drogériu,školské potreby,kancelárske potreby.)Mali sme tu predajňu drogérie roky dozadu a pani,čo ju prevádzkovala povedala,že nebude problém,aby som sa uživila.
(ona sa odsťahovala,preto predajňu zrušila)Neviem sa tiež rozhodnúť,či požiadam o prenájom pozemku od mesta (pred našou bytovkou bol kedysi novin.stánok a na tom pozemku zriadim predajný stánok-kontajner,ktorý je dosť drahý a na môj zámer( 20 m2 )bude aj dosť malý priestor,ale nájomné ma vyjde lacnejšie-okolo 70€+ energ.),alebo prenajať v našej bytovke veľký priestor s oveľa väčším nájomným,predpokladám min.200 € + energ. a nemusím sa obávať toho,že budem mať málo miesta časom pre všetok tovar.Ak by nájomné sa dalo dať do nákladov,tak asi to bude jedno,koľko stojí nájomné v oboch prípadoch.
Prosím vás o radu,pretože som už toľko stránok na nete prečítala a zisťovala info na ÚP,kde mi mimochodom povedala úradníčka 2x svoj názor,že podľa nej by mali ID sedieť doma na zadku a nežiadať o príspevok na otvorenie živnosti !Chcela by som ju vydieť,ako by vyžila zo 120 € a správa sa k človeku,akoby nemal právo (http://www.porada.sk/pravo#__AUTOKW) na plnohodnotný život v našej spoločnosti.Bola som aj na Úrade verejného zdravotníctva,čo potrebujem k chránenej dielni mať,kde sa tiež nevedeli vyjadriť,lebo sa to posudzuje u každého individuálne.Som už zúfalá,nikto mi nevie podať pomocnú ruku.