rada
02.04.06,20:17
:cool: Potrebujem radu tak idem kam, no predsa na poradu. Tak prosím.
Nebola som do teraz nútená vziať si pôžičku či úver od banky či nebankového subjektu a preto nedokážem zodpovedne posúdiť nasledovný dotaz.
úver - 400 000,-Sk
úroky - 400 000,- Sk
odplata - 400 000,- Sk
príprava dokumentácie - 5 000,- Sk
splácanie - 120 splátok po 10 000,- Sk/mesačne = 10 rokov
K výške úroku voči úveru sa neviem vyjadriť , ale laickým okom by som posúdila že je to veľa.
Odplata sa mi však zdá vysoká, priam by som povedala, že hraničí s úžerou. Obch.Z. síce umožňuje dojednať odplatu, ale nehovorí o jej výške.
Máte niekto osobné skúsenosti o ktoré by ste sa so mnou mohli podeliť?
KEJKA
02.04.06,19:10
nerozumiem, toto nie je "normálny úver". Za 400000 Sk zaplatíš počas 10 rokov 1200000 Sk? Je fakt, že by bolo treba vypočítať časovú hodnotu peňazí, zhruba 100% úrokov by tomu zodpovedalo. Ale tá odplata - nie.
Dnes banky dávajú úver vcelku bez problémov a ich poplatky sú minimálne v porovnaní s týmto príkladom.
Zita5
02.04.06,19:21
My ako firma máme investičný úver 5 000 000 splatný na 12 mesiacov ,úrok 5,9 % , tak si vypočítaj ........;) Zdá sa že to vysoko súvisí s úžerou ........ ak to je nebankový subjekt , tak na nich by som sa v živote neobrátila.
ondrejvla
02.04.06,19:29
:cool: Potrebujem radu tak idem kam, no predsa na poradu. Tak prosím.
Nebola som do teraz nútená vziať si pôžičku či úver od banky či nebankového subjektu a preto nedokážem zodpovedne posúdiť nasledovný dotaz.
úver - 400 000,-Sk
úroky - 400 000,- Sk
odplata - 400 000,- Sk
príprava dokumentácie - 5 000,- Sk
splácanie - 120 splátok po 10 000,- Sk/mesačne = 10 rokov
K výške úroku voči úveru sa neviem vyjadriť , ale laickým okom by som posúdila že je to veľa.
Odplata sa mi však zdá vysoká, priam by som povedala, že hraničí s úžerou. Obch.Z. síce umožňuje dojednať odplatu, ale nehovorí o jej výške.
Máte niekto osobné skúsenosti o ktoré by ste sa so mnou mohli podeliť?

Rada, ten kto podpíše zmluvu o takejto úžere je doslova samovrah pre vlastnú firmu! Skôr mám pocit, že niekto potrebuje oprať peniaze a ten kto podpíše takúto úžeru o tom dobre vie a tiež z toho profituje, lebo človek mysliaci to podpísať nemôže!
A ak to nie je na podnikanie, potom nechápem aká hrozná bezmocnosť musí byť na strane dlžníka, keď banky sa doslova predháňajú v ponukách úverových možností a výhod nielen pre veriteľa ale i pre dlžníka.
Chobot
02.04.06,19:37
:cool: Potrebujem radu tak idem kam, no predsa na poradu. Tak prosím.
Nebola som do teraz nútená vziať si pôžičku či úver od banky či nebankového subjektu a preto nedokážem zodpovedne posúdiť nasledovný dotaz.
úver - 400 000,-Sk
úroky - 400 000,- Sk
odplata - 400 000,- Sk
príprava dokumentácie - 5 000,- Sk
splácanie - 120 splátok po 10 000,- Sk/mesačne = 10 rokov
K výške úroku voči úveru sa neviem vyjadriť , ale laickým okom by som posúdila že je to veľa.
Odplata sa mi však zdá vysoká, priam by som povedala, že hraničí s úžerou. Obch.Z. síce umožňuje dojednať odplatu, ale nehovorí o jej výške.
Máte niekto osobné skúsenosti o ktoré by ste sa so mnou mohli podeliť?
Neviem, čo je to tá odplata, ale ak to je niečo, čo zaplatíš navyše okrem istiny a úroku, tak je to nehorázne veľa. Ak by som odmyslel tú odplatu, tak samotný úrok bez poplatku za spracovanie vychádza približne 20% p.a.

Dnes nie je problém získať spotrebný úver v banke aj v takej výške za oveľa nižší úrok (13-16 % p.a.) alebo hypotéku na 10 rokov pod 10 % p.a.

Takže aj úrok aj tá "odplata" sú prehnane vysoké.

Jediná rada: NEBER TO!
elli
02.04.06,19:47
Odplata za uver vo vyske (ak spravne chapem) 100% uveru? Uzera, skryta za poplatky. S dovetkom, ze ak nepreukazes klientovu evidentnu slaboduchost (ako Svejk - "subarbitrovan pro blbost"), tak ho z toho nikdy nevyvlecies.
Neda sa nez bez vyhrad suhlasit s Vlastickou a ostatnymi.
willma
03.04.06,05:22
V podstate chápem zakladateľku témy -zúfalí ľudia robia zúfalé veci- ale z vlastnej skúsenosti nedoporučujem nebankové subjekty je to štátom požehnaná úžera a nik im nedokáže klepnúť po prstoch. Aj by som rada menovala niektoré spoločnosti,ale aj negatívna reklama je reklama. Keď to nie je nutné treba si veľmi dobre rozmyslieť, či sa na ne obrátiť naslubujú hory doly a potom sa treba triasť či neprídete o strechu nad hlavou za smiešny peniaz.
rada
03.04.06,06:33
Ďakujem za príspevky. Úplne s Vami súhlasím. Sama by som sa v živote neobrátila na nebankový subjekt, aj keď má v predmete podnikania poskytovanie úverov. Jedná sa však o fyzickú osobu, ktorej bez problémov poskytla úver nemenovaná spoločnosť, samozrejme, že si to všetko v zmluve dobre ošetrila - zmenka, prevod vlastníckeho práva, zmluvné pokuty, no proste majú to perfektné všetko v zmysle zákona. V zmluvách sa im nedá nič napadnúť. Tak ako som už v prvom príspevku uviedla odplata vo výške úveru sa mi zdá neúmerne vysoká. Okrem toho daná FO zaplatila poplatok za prípravu úverovej dokumentácie 5 000,- Sk.Pozerala som si na internete v akej výške si banky účtujú odplatu za spracovanie a vedenie úverového prípadu. Vychádza to cca 2 000 až 9 000 Sk, možno aj viac, ale určite nie vo výške úveru.
Odplata za dojednanie záväzku je upravená v Obch.Z. § 499, ale nikde nie je uvedené v akej výške to môže byť. Viem, že existuje stanovisko generálneho prokurátora kde sa vyjadruje k neúmernej výške úrokov voči poskytovanému úveru, avšak výškou odplaty sa podrobnejšie nezaoberá.
Takže sa vlastne zhodujeme, že výška odplaty zrejme = úžera
elli
03.04.06,13:25
Ďakujem za príspevky. Úplne s Vami súhlasím. Sama by som sa v živote neobrátila na nebankový subjekt, aj keď má v predmete podnikania poskytovanie úverov. Jedná sa však o fyzickú osobu, ktorej bez problémov poskytla úver nemenovaná spoločnosť, samozrejme, že si to všetko v zmluve dobre ošetrila - zmenka, prevod vlastníckeho práva, zmluvné pokuty, no proste majú to perfektné všetko v zmysle zákona. V zmluvách sa im nedá nič napadnúť. Tak ako som už v prvom príspevku uviedla odplata vo výške úveru sa mi zdá neúmerne vysoká. Okrem toho daná FO zaplatila poplatok za prípravu úverovej dokumentácie 5 000,- Sk.Pozerala som si na internete v akej výške si banky účtujú odplatu za spracovanie a vedenie úverového prípadu. Vychádza to cca 2 000 až 9 000 Sk, možno aj viac, ale určite nie vo výške úveru.
Odplata za dojednanie záväzku je upravená v Obch.Z. § 499, ale nikde nie je uvedené v akej výške to môže byť. Viem, že existuje stanovisko generálneho prokurátora kde sa vyjadruje k neúmernej výške úrokov voči poskytovanému úveru, avšak výškou odplaty sa podrobnejšie nezaoberá.
Takže sa vlastne zhodujeme, že výška odplaty zrejme = úžera

Doplnam:
skus vysvetlit klientovi, ze teoreticky sa sice da namietat neprimeranost urokov a poplatkov dosahujucich uzeru, ale prakticky je to na sudoch nepriechodne. A to bolo vyskusane asi vsetko - od uzavretia zmuvy v tiesni, omyle o postatnych skutocnostiach, cez rozpor s dobrymi mravmi, poukazovanie na uzeru.... Holt, nezavislost je nezavislost.
A ak si to ani potom nerozmysli - panboh s nim, alebo, ako hovori moja kamoska "komu niet vzajomnej rady, tomu niet hospodarskej pomoci" :-)
rada
03.04.06,14:22
Cit.ako hovori moja kamoska "komu niet vzajomnej rady, tomu niet hospodarskej pomoci" :-)
- vyzerá to tak, že sa to bude v praxi realizovať. On si už nemá čo rozmyslieť, úver je na svete od r. 2003, len je tu "maličký problém- nemá ho kto splácať". A tak sa hľadajú všetky "blšky" ako sa z toho dostať. Takže bude zrejme o pár ľudí bez strechy nad hlavou viac.