4326
03.04.06,08:21
Ahojte všetci,

prosím všetkých múdrejších ako ja o radu. V minulom roku sme obstarali budovu. Budova nebola ešte skolaudovaná, ale bola vykurovaná.
Zvyšujú náklady za plyn vstupnú cenu budovy alebo sa učtujú priamo do nákladov?
ďakujem
DušanČ
03.04.06,06:33
Podľa môjho názoru treba posúdiť účel, pre ktorý sa budova vykurovala. Na prvý pohľad to spadá do prevádzkových nákladov, ale ak bolo účelom vykurovania napr. rýchlejšie schnutie malty, omietky alebo podobný účel, mohlo by to vstupovať do nákladov obstarania budovy.
4326
03.04.06,06:36
Dôvodom vykurovania, bolo sťahovanie a umiestňovanie strojom do tejto budovy. Zvyšujú mi tieto náklady vstupnú cenu? A to isté sa týka ak poplatkov sa presťahovanie - napríklad platba za prácu žeriavu, ktorý prekladal stroje.
ďakujem
DušanČ
03.04.06,07:07
V tomto prípade by som to pokladal za prevádzkové náklady. Predpokladám, že stroje nie sú nové, ale už sa odpisujú. Pozor len na prípadné náklady na osadenie strojov, ako je budovanie "lôžok" na osadenie na podlahe haly. Tá je súčasťou budovy a patrí do nákladov na obstaranie budovy.
4326
03.04.06,07:12
viete mi poradiť, ako zdôvodniť účtovanie spotreby vody a plynu do obstarávacej ceny budovy? Preberám účto jednej firmy a budova sa užíva nie je skolaudovaná a náklady na vodu a plyn účtovalá účtovníčka do vstupnej ceny budovy.
KEJKA
03.04.06,07:22
to len opakuješ otázku, nie? odpovede máš v predchádzajúcich príspevkoch.
4326
03.04.06,07:24
Neopakujem, ide o to, či môžem účtovať tieto náklady do vstupnej ceny aj trebárs pol roka a ako to zdôvodniť.
KEJKA
03.04.06,07:27
no predsa musíš ujasniť dôvody spotreba a návod ako rozmýšľať, máš uvedený vyššie aj so súhlasmi.
Nedá sa odpovedať všeobecne a jednoznačne.