Jarušš
29.03.14,20:22
Dobrý deň, budúca švagriná je katolíčka, brat aj ja sme evanjelici. Ona chce mať v katolíckom kostole svadbu, ale tým pádom brat musí podpísať, že nebude brániť vo výchove detí (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) v katolíckej viere.
Chcem sa opýtať, čo by sa stalo keby bránil a chcel by mať aspoň jedno dieťa svojej viery?
A tiež ona tvrdí, že ja evanjelička môžem krstiť katolícke dieťaťa v ich kostole. Nechápem tomu. Však ja si ho potom budem vychovávať vo svojej viere. To im už ako nevadí??
Ďakujem
buchač
29.03.14,19:34
Tak zamotaný príspevok som dávno nečítal ...

Ešte aj Sherlock Holmes by mal problém vyvodiť dedukciou záver toho , na čo sa vlastne pýtaš ...
Mila123
29.03.14,19:39
svorka si predsa berie za manžela brata, a zadávateľka čaká dieťa? s kým? neuviedla......
bubkoch
29.03.14,19:42
moje nervy, sa vratil stredovek ?
svokra moze chciet co chce, bude tak jak mladí chcu ... teda malo by byt ... ak sa uz teraz montuje do veci do ktorych ju nic nie je, co bude potom ?
a brat tiez nic nemusi, ani podpisovat nezmysly co si cirkev vymýšľa ...
mirko70
29.03.14,21:24
Zdravím....Ja som evanjelik a manželka je katolíčka.Svadbu sme mali v evanjelickom kostole práve kôli takýmto hlúpostiam. Skôr ma prekvapuje,že toto riešite kôli svokre. Urobte tak aby bolo čo najlepšie pre vaše deti (http://www.porada.sk/deti#__AUTOKW) a nie pre svokru. Nič by sa nestalo,iba by nemohli ísť na prímanie resp.mohli by stým máť oštaru,čo si kľudne môžete urobiť v ev.kostole ako komfirmáciu. Je to to isté iba nie v čiernom ale v bielom.
Dáša_
29.03.14,22:18
kopretinka
29.03.14,22:40
noooooooooo,aj môjmu švagrovi sa budúca svokra veľmo montovala do života.....až nakoniec zo svadby zišlo......
buchač
31.03.14,16:20
To im už ako nevadí??

Chcem sa opýtať, čo by sa stalo keby bránil a chcel by mať aspoň jedno dieťa svojej viery?


Dve otázky , prehodil som poradie z príspevku ...
Ak to rodine budúcej švagrinej bude vadiť , tak sa stane ( môže sa stať (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW) ) , že bude oheň na streche a peklo v dome ...
Katolík a či evanjelik ??? Boha majú toho istého ...či ???
kukučka
31.03.14,16:30
Dôležité je to, čo chce brat a na čom sa dohodnú, po čase môže nastať zmena dohody, alebo aj hádky. Je to ich vec a ty sa do toho nemiešaj. Ak nechceš byť krstnou matkou, odmietni. Hm, ešte ani svadba nebola...
tron999
26.03.15,08:24
Ja som to nepochopil. Mám podobný problém: som evanjelik, kamarát je katolík, jeho partnerka katolíčka. Chcú, aby som bol krstným otcom ich dieťaťa. Je pravda, že za daných okolností nemôžem?
alaya1
26.03.15,09:10
Ked sa zosobasia v katolickom musi podpisat, ze deti budu katolickej viery.
Je mozne, aby aj evaljelik bol krstny rodic, avsak vela zalezi na to, aky farar bude krstit. My nie sme katolici a som krstna matka v katolickej rodine, Avsak hladali dlhsie kym nasli ekumenicky zmyslajuceho farara.

A dieta vychovavaju rodicia, takze sa nemusis obavat, v akej viere ho budes vychovavat. Kazdy, kto je poziadany byt krstnym rodicom a je veriaci, mal by to pkladat za velku cest.
katka 23
26.03.15,09:14
Aké sú podmienky na to, aby mohol byť niekto krstným rodičom?

Zavŕšený 16 rok života (vysluhovateľ sviatosti krstu môže z oprávneného dôvodu pripustiť výnimku)
Aby bol katolík, ktorý bol na prvom svätom prijímaní a prijal sviatosť birmovania
Ak vami navrhovaný krstný rodič s niekým žije v jednej domácnosti (samozrejme okrem príbuzenstva) musí byť riadne sobášený v kostole
Má viesť život primeraný viere a úlohe ktorú má prijať
Nemá byť otcom alebo matkou krstenca (starí rodičia však úlohu krstného rodiča prijať môžu)
Pokrstený ktorý patrí do inej kresťanskej cirkvi (evanjelici, reformovaní...) môže byť pri krste iba svedkom, a to iba spolu s katolíckym krstným rodičom
Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka (takže nie dvaja krstní otcovia a nie dve krstné matky)
A prečo sa vlastne odporúča aby bol krstný rodič katolíkom ?

Krstní rodičia

Ich úlohou je pomáhať rodičom v kresťanskej výchove a ak rodičia zlyhajú, úplne ju prevziať.
dmc
26.03.15,09:40
..no vidis....ja som nebol ani na prvom sv.primani ani som nebol birmovany a bol som krstnym otcom

Prave pre tieto tanecky smeruje kat.cirkev tam kam smeruje.
tron999
26.03.15,09:45
No a na to sa dostáva nejaký, ehm, "oficiálny papier", že si krstným otcom?
tron999
26.03.15,09:47
A teda čo si myslíš o tom, čo spomína dole alaya1, že to závisí aj od farára? Tak alebo to možné je a mali by to robiť všetci farári, alebo to možné nie je...?
tron999
26.03.15,09:50
Ja nijako extra veriaci nie som, ale i tak by som si pokladal za veľkú česť byť krstným otcom ich dieťaťa. Len ako vidím, viera nás zrejme rozdeľuje resp. je takmer nemožné, aby som bol „oficiálne“ krstným otcom. Prípadne teda akože nájsť „správneho“ farára? Proste alebo to „dovolené“ je a teda to musia urobiť všetci farári, alebo to dovolené nie je a teda nemôžu. Je mi jasné, že niekedy pre dieťa môžu byť viac „rodinní priatelia“, ako oficiálny krstný otec, ale keď už máme nadštandardné vzťahy, chcel by som byť krstným otcom so všetkým, čo k tomu patrí
alaya1
26.03.15,10:50
"chcel by som byť krstným otcom so všetkým, čo k tomu patrí "- tak, ak chces vychovavat v duchu evanj. nabozenstva, tak nemozes byt krstny otec dietatu ineho vierovyznania.
Ak si vsak krestan , tak ti je, podobne ako mne, jedno, ci je to katolik, ci luteran, nakolko Boh, Jeho Syn a Duch Svaty je vsade ten isty,.
katka 23
26.03.15,11:45
to čo som napísala nie je žiadny príkaz katolíckej cirkvi, je to odporúčanie kto by mal byť krstným otcom.
keď sa ja ako rodič katolík rozhodnem , že dám dieťa pokrstiť v duchu katolíckej viery tak zároveň beriem na seba aj záväzok že dieťa budem vychovávať v tomto duchu , a o to isté sa zaväzuje aj krstný rodič, krstný rodič iného vierovyznania asi ťažko bude plniť túto úlohu...
môže ale byť svedkom pri krste
jajušik
07.05.15,21:03
Môžeš byť krstným otcom, ale krstná mama musí byť katolíčka.
Pre dieťa je dôležité, kde ho budú vodiť rodičia, aj ako ho budú vychovávať. Moje deti sú evanjelici-po manželovi, ja katolíčka.
Deti, čoskoro 12ročné chcú byť katolíci, viac sa im to páči. Má to na svedomí ev.katechet, kt. to nejako s deťmi nevie. Život je plný náhod, má veľa kľukatých ciest. . .
555555
08.05.15,05:41
Je dôležité,aby sa dohodli pred svadbou.Dcéra je katolíčka zať evanjelik.Sobášili sa v katolíckom kostole. Deti budú vychovávať v katolíckom náboženstve. Neviem si predstaviť,že by jedno dieťa bolo evanjelik a druhé katolík,to budú chodiť na sv.omšu najskôr s jedným do jedného chrámu a potom s druhým ?
U nás pokrstili dieťa v katolíckom kostole,krstní rodičia sú katolíci a svdkovia krstu dvaja evanjelici, a všetko je v poriadku.
taiko
08.05.15,05:49
Este je to predcasne, ale mozno aj dietata sa bude treba opytat, ci chce byt pokrstene a kde. Nenechate to radsej na nom, nech sa rozhodne samo, ked o tom bude moct porozmyslat?
dmc
08.05.15,07:17
uplne sa stotoznujem s tymto nazorom.
taiko
08.05.15,07:19
no, len tomu este nenarodenemu ubohemu dietatu to nepomoze :) Mozno keby sa rodicia ztotoznili :)
kajka377
08.05.15,07:50
Treba brať ohlad na deti a nie na svokru a okolie...
Anika61
08.05.15,08:21
Zacnem poslednou vetou,ze si ho budes vychovavat vo svojej viere-vychvu by som nechala na rodicov.A co vadi Tebe?-ze nebudu ,,tvojej'' viery...akým pravom Ty riesis buducu svagrinu a brata preco ich nenechas,aby sa rozhodli oni-a oni sa zrejme rozhodli.....a ak nechces byt krstnou mamou,nemusis....krstna mama by mala vytvarat harmoniu a lasku medzi bliznymi a ist im prikladom ...a Ty uz teraz robis rozbroje....
Ing. Ľubomír Janoška
08.05.15,10:28
Výnimočne by som odporúčal predsvadobnú zmluvu. S jediným bodom - že deti sa budú slobodne rozhodovať po dosiahnutí veku 18 rokov.
marjankaj
08.05.15,10:35
Islamský štát - náš vzor????
buchač
08.05.15,10:37
Už mi tu chýba len nasledujúca kombinácia :

Ženích - katolík
Nevesta - evanjelička
Svedkovia - budhisti
Krstní rodičia - Jehovisti
Švekra - drbnutá (z oboch strán)
Šveker - alkoholik

...a deti môžu vychvávať k obrazu Proroka Mohameda...

;) :D
tannenkau
08.05.15,10:47
Vždy je to / má byť o ľuďoch (a obojstrannej !!!!!!!! dohode)
Lebo ak obaja IBA o viere, tak je to o ničom :D

Dám moj prípad
- svokor : maďar , katolík
- svokra : slovenka , katolíčka
- mama : slovenka , evanjelička
/////////////////
- ja :slovák (tolerantný ) , evanjelik (vraj :D )
- žena (podľa dohody svokrovcov ) maďarka (národnosťou , ale slovenka školami) , katolíčka (vraj :D)

//////////////////

aby z toho nebol úplný guláš , naše deti :
- slováci , ateisti (vraj :D )
buchač
08.05.15,10:49
....a otca si kde nechal ??? ;) :D :D :D
tannenkau
08.05.15,10:50
" Mila123 (29.03.14 22:39) svorka si predsa berie za manžela brata "

tožžžžžžžžžžž

vo SVORKE si za manžela može zobrať aj syna , nielen brata
tannenkau
08.05.15,10:52
A nemohol by si to jedno (evanjelické) dieťa urobiť bokom ? = mimo katolíckeho kostola
marjankaj
08.05.15,10:59
Aké jednoduché riešenie.:D
tannenkau
08.05.15,11:04
ten už 4 roky nemal snahu do toho hovoriť =

na cintoríne
tannenkau
08.05.15,11:08
Aj on by bol spokojný
aj žena katolíčka by bola spokojná

(teda aspoň dovtedy, kým by sa to nedozvedela :D

lebo potom by :
prskavky na Vianoce / petardy na Silvestra
mali SILNÚ konkurenciu )