Sica
03.04.06,07:38
Ahojte,
viem, ze sa uz o tejto teme vela popisalo, ale predsa, potrebujem poradit. Zamestnankyna bola na OCR 29/03/06 - 31/03/06. Doniesla papier od lekara - Ziadost o osetrovne. Je to pre platitela osetrovneho. Skutocne zamestnavatel neplati nic? Vsetko plati len SOCPOIST? A co potrebujem okrem papiera od lekara a potvrdenia? Musim nieco oznamit aj ZP, alebo s nou to nema nic spolocne? Dakujem za rady, moc mi to ponahla.
Tweety
03.04.06,05:42
Ahojte,
viem, ze sa uz o tejto teme vela popisalo, ale predsa, potrebujem poradit. Zamestnankyna bola na OCR 29/03/06 - 31/03/06. Doniesla papier od lekara - Ziadost o osetrovne. Je to pre platitela osetrovneho. Skutocne zamestnavatel neplati nic? Vsetko plati len SOCPOIST? A co potrebujem okrem papiera od lekara a potvrdenia? Musim nieco oznamit aj ZP, alebo s nou to nema nic spolocne? Dakujem za rady, moc mi to ponahla. OČR prepláca od prvého dňa SP, na RLFO sa nahlási OČR, nahlási sa aj na ZP cez Hromadné oznámenie zamestnávateľa.DO SP sa ešte dáva tlačivo VZ zamestnancov.Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND:cool:. Poopravím sa: nahlásiť cez RLFO -prerušenie je povinnosťou iba od 11. dňa OČR.
V tvojom prípade tú povinnosť nemáš.
Zita4
03.04.06,05:43
Ahojte,
viem, ze sa uz o tejto teme vela popisalo, ale predsa, potrebujem poradit. Zamestnankyna bola na OCR 29/03/06 - 31/03/06. Doniesla papier od lekara - Ziadost o osetrovne. Je to pre platitela osetrovneho. Skutocne zamestnavatel neplati nic? Vsetko plati len SOCPOIST? A co potrebujem okrem papiera od lekara a potvrdenia? Musim nieco oznamit aj ZP, alebo s nou to nema nic spolocne? Dakujem za rady, moc mi to ponahla.
V zákone č. 462/2003 nie je zmienka o ošetrovnom, v zákone č. 461/2003 je napísané, že ošetrovné patrí od 1. dňa potreby ošetrovania...
Odovzdať treba potvrdenie zamestnávateľa a doklad od lekára. Na zdrav. poisťovňu nahlásiš ošetrovné takisto, ako chorobu.
Sica
03.04.06,05:49
Ďakujem veľmi pekne. Ale predsa, neda mi. Nehlasi sa na RLFO len ked je viac ako 10 dni? Ak sa mylim, tak sa ospravedlnujem:)
Z.
Zita4
03.04.06,05:51
Ďakujem veľmi pekne. Ale predsa, neda mi. Nehlasi sa na RLFO len ked je viac ako 10 dni? Ak sa mylim, tak sa ospravedlnujem:)
Z.
RLFO je len na prihlásenie, odhlásenie a prerušenie soc. poistenia.
Do zdravotnej poisťovne nahlasuješ chorobu a ošetrovné od 1. dňa.
Chorobu nahlasuješ na SP od 11. dňa.
Tweety
03.04.06,05:57
Ďakujem veľmi pekne. Ale predsa, neda mi. Nehlasi sa na RLFO len ked je viac ako 10 dni? Ak sa mylim, tak sa ospravedlnujem:)
Z.
Ak OČR pokračuje viac ako 11 dní -SP už neplatí ani korunu, zamestnávateľ má povinnosť cez RLFO prerušiť poistenie.
Sica
03.04.06,06:04
Super, ďakujem veľmi pekne. A ešte mi poraďte, ako Vám môžem dať bodíky:)
Tweety
03.04.06,06:06
Super, ďakujem veľmi pekne. A ešte mi poraďte, ako Vám môžem dať bodíky:) Stlačíš v príspevku oceňujem. Vopred ďakujem.
maturantka
24.04.06,14:05
A ako je to, prosím, s OČR z pohľadu zamestnanca? Manžel dostal dnes u lekára Žiadosť o ošetrovné. Čo treba teraz s tým urobiť? Dole je napísané, že zamestnávateľ potvrdí, kedy naposledy pracoval. A potom to zaniesť do SP? Netreba ešte zohnať predtým nejaké tlačivo na potvrdenie príjmov, aby mu mali z čoho vypočítať ošetrovné? Ukončenie ešte nemá vypísané, na kontrolu má ísť až v piatok. Do koľkých dní to treba stihnúť, keďže účtáreň majú v inom meste? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Zita4
24.04.06,14:26
A ako je to, prosím, s OČR z pohľadu zamestnanca? Manžel dostal dnes u lekára Žiadosť o ošetrovné. Čo treba teraz s tým urobiť? Dole je napísané, že zamestnávateľ potvrdí, kedy naposledy pracoval. A potom to zaniesť do SP? Netreba ešte zohnať predtým nejaké tlačivo na potvrdenie príjmov, aby mu mali z čoho vypočítať ošetrovné? Ukončenie ešte nemá vypísané, na kontrolu má ísť až v piatok. Do koľkých dní to treba stihnúť, keďže účtáreň majú v inom meste? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
To tlačivo treba čo najskôr doručiť zamestnávateľovi a ten priloží potvrdenie o rozhodujúcom období a vymeriavacích základoch v rozh. období a doručí žiadosť na Sociálnu poisťovňu.
Tweety
24.04.06,14:27
A ako je to, prosím, s OČR z pohľadu zamestnanca? Manžel dostal dnes u lekára Žiadosť o ošetrovné. Čo treba teraz s tým urobiť? Dole je napísané, že zamestnávateľ potvrdí, kedy naposledy pracoval. A potom to zaniesť do SP? Netreba ešte zohnať predtým nejaké tlačivo na potvrdenie príjmov, aby mu mali z čoho vypočítať ošetrovné? Ukončenie ešte nemá vypísané, na kontrolu má ísť až v piatok. Do koľkých dní to treba stihnúť, keďže účtáreň majú v inom meste? Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Tlačivo vypíše zamestnávateľ-sú tam VZ na určenie uplatnenia dávky SP .:cool:
Tu je link na tlačivo:
http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=362
maturantka
24.04.06,18:10
Ak pracoval u svojho zamestnávateľa od 1. 6. 2005 a predtým u iného zamestnávateľa, bude potrebovať dve potvrdenia o príjme?
kubranka
24.04.06,18:14
Nie, stačí potvrdenie od súčasného zamestnávateľa.
zubadielko
17.05.06,06:50
ahojte mám problém, ako je to vlastne s OČR? Kde všade sa nahlasuje a kto to vypláca? S týmto problémom som sa stretla prvýkrát. Mám zamestnankyňu ktorá mi doniesla žiadosť o ošetrovné - choré dieťa od 27.4. do 28.4. Predtým som na to nejako zabudla. Čo mám teraz robiť? Treba do soc. poist a ZP nahlasovať ak trvá iba dva dni? Vopred Ďakujem za odpovede.
Zita4
17.05.06,06:55
ahojte mám problém, ako je to vlastne s OČR? Kde všade sa nahlasuje a kto to vypláca? S týmto problémom som sa stretla prvýkrát. Mám zamestnankyňu ktorá mi doniesla žiadosť o ošetrovné - choré dieťa od 27.4. do 28.4. Predtým som na to nejako zabudla. Čo mám teraz robiť? Treba do soc. poist a ZP nahlasovať ak trvá iba dva dni? Vopred Ďakujem za odpovede.
Žiadosť o ošetrovné treba doručiť do Sociálnej poisťovne a tá bude platiť od 1. dňa potreby ošetrovania dávku ošetrovného. Musíš k žiadosti doložiť potvrdenie zamestnávateľa o vymer. základoch v rozh. období tak, ako aj pri 11. dni PN. Nahlasovať prerušenie poistenia na RLFO treba až v prípade, že by potreba ošetrovania trvala viac ako 10 dní.
Ingrid G.
17.05.06,06:57
Vyplácateľom ošetrovného je SP. Z tohoto dôvodu musia oba doklady (začiatok, aj koniec) skončiť na SP + potvrdenie o príjme na účely výplaty nemocenských dávok.
Zdravotnej poisťovni oznamuješ na predpísanom tlačive, že bol zamestnanec na ošetrovačke z dôvodu, že v období, kedy zamestnanec ošetroval chorého člena rodiny platí zdravotné poistenie štát. Táto skutočnosť sa oznamuje do konca kalendárneho mesiaca v ktorom bola OČR-ka, teda do 31.5.
Tweety
17.05.06,07:00
ahojte mám problém, ako je to vlastne s OČR? Kde všade sa nahlasuje a kto to vypláca? S týmto problémom som sa stretla prvýkrát. Mám zamestnankyňu ktorá mi doniesla žiadosť o ošetrovné - choré dieťa od 27.4. do 28.4. Predtým som na to nejako zabudla. Čo mám teraz robiť? Treba do soc. poist a ZP nahlasovať ak trvá iba dva dni? Vopred Ďakujem za odpovede.
Ošetrovné prepláca SP.
zubadielko
17.05.06,07:01
Ďakujem za odpovede, veľmi ste mi pomohli. Čiže teraz idem rýchlo písať do soc. poisťovne a hlásenie na ZP. Prajem pekný deň
Zita4
17.05.06,07:01
Súhlasím s Ingrid, ale termín nahlasovania do zdravotnej poisťovne je do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď bola zmena platiteľa, t.zn. ošetrovné alebo PN v máji - nahlásiť do 30. júna.
Tweety
17.05.06,07:03
Ďakujem za odpovede, veľmi ste mi pomohli. Čiže teraz idem rýchlo písať do soc. poisťovne a hlásenie na ZP. Prajem pekný deň
Máš čas do konca mája.
Ingrid G.
17.05.06,07:18
Súhlasím s Ingrid, ale termín nahlasovania do zdravotnej poisťovne je do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď bola zmena platiteľa, t.zn. ošetrovné alebo PN v máji - nahlásiť do 30. júna.

Zitka, ale Martina písala, že ošetrovačka bola 27.-28. apríla, takže trvám na 31.5.
Zita4
17.05.06,07:30
Zitka, ale Martina písala, že ošetrovačka bola 27.-28. apríla, takže trvám na 31.5.
Pardon, to som prehliadla :o ;) .
Adaka
30.06.14,17:05
Chcem sa opytat. Cele prazdniny mame dovolenku. Ak by som isla vtedy na ocr komu ju odovzdat ked v praci nenajdem nikoho dakujem
veronikasad
30.06.14,17:08
Chcem sa opytat. Cele prazdniny mame dovolenku. Ak by som isla vtedy na ocr komu ju odovzdat ked v praci nenajdem nikoho dakujem
Žiadosť o ošetrovné by mal potvrdiť zamestnávatel. Ošetrovné si prefoť (pre zamestnávatela) a informuj sa v pobočke SP či ti ju zoberú bez podpisu zamestnávatela. V opačnom prípade budeš musieť počkať na výplatu ošetrovného až po skončení dovolenky, kedy žiadosť zamestnávatel potvrdí. Potvrdenie o príjme sa už od zamestnávatela nevyžaduje.
Adaka
02.07.14,15:01
a aj sa tam niečo vpisuje,riaditelka mi povedala že jej mam zavolat, že bude mat razitko doma len neviem ci tam treba niečo vypísať, do kolko dní treba zamestnávateľovi odovzdať začiatok očr a dokedy ukončenie