kojur
03.04.06,09:12
Dobrý deň.
V súvislosti s možnosťou odpočtu DPH pri registrácii platiľa by som mal do diskusie takýto dotaz:
Osoba, ktorá sa registrovala za platiteľa v 1/Q.roku 2006 bude vykonávať obchodnú činnosť. Toto podnikanie bude prevádzkovať vo vlasných priestoroch (nehnuteľnosti) nezaradených do podnikania. Začatie prevádzky si vyžadovalo rôzne stavebné opravy vykonávané v období minulého roka a aj v roku registrácie. Podľa výkladu k novému zneniu § 55 zákona o DPH je možné odpočítanie DPH viažucej sa k majetku obstaraného v roku registrácie. V tomto prípade sa mi nejedná ani o zostatky zásob ku dňu registrácie ani o odpisovaný majetok. Moja otázka znie, či je možné odpočítať si DPH pri registrácii napr. zo stavebných úprav týkajúcich sa prípravy prevádzky (obchodu a skladových priestorov) stavebný materiál, farby, dlažba, výmena okien a vchodových dverí - práce vykonané vo vlastnej réžii vykonaných v roku reistrácie?
KEJKA
03.04.06,16:32
odpočítanie je možné len z majetku - odpisovaný a zásoby.
Ak ste práce mali v nákladoch/výdavkoch predchádzajúci rok, tak odpočítanie nie je možné.
Ak ste to účtovali ako t.z., tak podľa daňovej zostatkovej ceny pomerná časť DPH sa odpočítať môže.
kojur
06.04.06,11:35
odpočítanie je možné len z majetku - odpisovaný a zásoby.
Ak ste práce mali v nákladoch/výdavkoch predchádzajúci rok, tak odpočítanie nie je možné.
Ak ste to účtovali ako t.z., tak podľa daňovej zostatkovej ceny pomerná časť DPH sa odpočítať môže.

Problém je,že nehnuteľnosť upravená(opravená) za účelom začatia podnikania nebola vložená do majetku FO-podnikateľa(ŽO je vydané až v roku 2006). Práce vykonané a materiál použitý pri stavených opravách (nie je to technické zhodnotenie - nehnuteľnosť slúžila aj v minulosti na podnikateľské účely ale bola v prenájme. Rozhodujúce stavebné úpravy charakteru technického zhodnotenia nebolo nutné vykonať, nemenil sa ani projekt stavby ani neboli vykonané stavebné upravy, ktoré by si vyžadovali stavebné povolenie. Bola položená nová dlažba a boli vymenené vstupné dvere a okno prevádzky - nevyhovujúce drevené za plastové. Tymto sa nezmenili ani stavebné otvory.Všetky tieto práce boli vykonané v roku 2006 t.j. v roku začatia podnikania)
V zákone o DPH v § 55 nie je definovaný majetok za účelom možnosti odpočtu len ako majetok odpisovaný a zásoby. Je tu len opísaný postup pri možnosti odpočtu DPH pri registrácii pri týchto špecifických druhoch majetku.
Môj názor je, že okrem odpisovaného majetku a zásob je možné odpočítať pri registrácii DPH aj napr. z použitého materiálu a stavebných opráv vykonaných v roku registrácie.