kikimi
31.03.14,10:55
Dobrý deň - nikde sa poriadne neviem dopracovať k tomu, čo táto novela okrem zníženia hornej hranice pokút a zmeny udeľovania pokút (z nutnosti udeliť na slovné spojenie "môže sa udeliť") obnáša.
Dočítala som sa ešte, že sa zjednodušuje poučenie oprávnených osôb - ale ako?
Tiež v dnešnýh HN písali, že :

Bezpecnostne smernice (http://www.porada.sk/smernice#__AUTOKW)
Podnikatelia uz nemusia vypracovat bezpecnostnu smernicu, tak ako doteraz. Podla poctu IS ich to stalo stovky az tisice eur.
Dovod zmeny : prilisna administrativna zataz:

Ale toto sa mi nejako nezdá. Viete prosím o tom niečo viac?
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.14,09:30
Novela má byť účinná od 15.4.2014 a zatiaľ nevyšla v zbierke. Takže všetky informácie sú nepotvrdené, vypisujem to, čo považujem za najdôležitejšie:
1) Je zrušená povinnosť vymenovať ZO, súčasne je zrušená povinnosť ZO aj sprostredkovateľa upozorniť Úrad na porušenie zákona zo strany sprostredkovateľa. Prevádzkovateľ sa sám rozhodne, či chce vymenovať ZO.
2) Je zrušená povinnosť vyhotoviť bezpečnostnú smernicu; povinnosť vyhotoviť projekt zostáva.
3) Je zrušená registrácia, namiesto nej je ohlásenie, ktoré je zadarmo.
4) Je zrušená povinnosť Úradu pokutovať, ak pri kontrole zistí porušenie zákona. Môže pokutovať. Horné sadzby sú (nepodstatne) znížené.
5) Zodpovedná osoba nemôže byť pokutovaná. Oprávnené osoby nemôžu byť pokutované.
...
Zdroj+poďakovanie: avalik
kikimi
31.03.14,09:42
VĎAKA - ešte jedna upresňujúca: keď nemusím robiť projekt (nespracuvávam OU podľa § 13 na PC (http://www.porada.sk/pc#__AUTOKW) napojené na internet) - nemusím vypracovať žiadne bezpečnostne opatrenia?
Ing. Ľubomír Janoška
31.03.14,10:17
Ešte neviem, lebo novela zákona bude mať za následok aj novelu vykonávacej vyhlášky 164/2013, tam sú podrobnosti ohľadne dokumentácie. A vyhláška teraz v časti obsahu stratila oporu v zákone. Vyhláška v aktuálnom znení určuje nejakú minimálnu dokumentačnú povinnosť aj tým, ktorí nemajú smernicu a nikto nevie, či táto úprava ostane alebo ju zrušia.
Novela zákona bola politická, nebola odborne dotiahnutá a niektoré vnútorné súvislosti v zákone sa ňou rozbili. Asi sa budú snažiť nejak to vo vyhláške znovu pospájať, ale im nezávidím.
kikimi
31.03.14,10:25
Ešte raz ďakujem a prajempekny deň.
avalik
31.03.14,20:05
doplnim Ing. Ľubomíra Janošku

- mení sa definícia oprávnenej osoby - "pracovný pomer" sa mení na "pracovnoprávny vzťah" - čiže aj dohodár
- zodpovedná osoba môže byť poverená aj keď je len jedna oprávnená osoba
- zodpovedná osoba môže byť aj štatutár (povinnosť vykonať skúšku na úrade pre ZO zostáva)
- zužuje sa rozsah poučenia oprávnenej osoby

... schválená novela v NR SR (.rtf) http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=398346
gabriska
02.04.14,09:11
Co myslite, oplati sa podla vas pockat so spustenim noveho eshopu do 15/04/2014, kym novela nadobudne platnost?
Ing. Ľubomír Janoška
02.04.14,14:04
Prezident zatiaľ novelu nepodpísal a KOZ spustila kampaň proti novele, takže je otázne, či to podpíše... a kedy sa rozhodne, či podpíše...
Na Vašom mieste by som nečakal, aj keď to môže byť drahšie o 20 € - treba ich rýchlo zarobiť.
OOU.sk
03.04.14,08:07
Novovzniknutá novela prináša viacero zmien. Ide napríklad o tieto úpravy:

- Zmenou pracovného pomeru na pracovnoprávny vzťah v definícii oprávnenej osoby (§ 4 ods. 2 písm. e), budú priamo zo zákona za oprávnené osoby považovaní aj tzv. dohodári, ktorí zo zákona pri poslednej zmene vypadli. Aj bez tejto úpravy mohli byť oprávnenými osobami cez poverenie zo strany zamestnávateľa, ale takto odpadne jednej zbytočný dokumenta.

- Odstránením bonzáckych odsekov z § 8 tak bude zrušená povinnosť sprostredkovateľa donášať na prevádzkovateľa. Sprostredkovateľ tak nebude povinne nahlasovať Úradu na ochranu osobných údajov SR prešľapy svojho zákazníka (prevádzkovateľa) a nebude solidárne spoluzodpovený za jeho porušenia zákona.

- Existujúci právny základ spracúvania osobných údajov upravený v § 10 ods. 3 písmeno g sa doplní o ukážkový výpočet použiteľných alternatív spracúvania osobných údajov. Bez súhlasu dotknutej osoby tak bude možné spracúvať najmä osobné údaje spracúvané v rámci ochrany majetku, finančných alebo iných záujmov prevádzkovateľa, osobné údaje spracúvané na zabezpečenie bezpečnosti prevádzkovateľa prostredníctvom kamier alebo obdobných systémov, osobné údaje spracúvané pre potreby monitorovania dotknutých osôb, oznamovania nekalých praktík na pracovisku a hodnotenia pracovného výkonu alebo efektivity dotknutých osôb, ak nie sú vykonávané na základe osobitného zákona. Ani do prijatia aktuálnej novely nebolo žiadne uvedených spracúvaní vylúčené, takže ide v zásade o kozmetickú zmenu. Práve táto zmena priniesla nevôľu zástupcov zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov tvrdí, že vznikne rozpor so Zákonníkom práce a naruší sa tým sociálny zmier.

Nechcem sem skopírovať celý svoj blog a tak pre viac info prikladám link
Čerstvé zmeny zákona o ochrane osobných údajov (http://www.oou.sk/cerstve-zmeny-zakona-o-ochrane-osobnych-udajov).

Samozrejme stále sa čaká na podpis prezidenta.
gabriska
03.04.14,08:35
Dakujem za Vas nazor. Nejde len o poplatok 20€, skor ma zaujima to, ze ak sa zaregistrjeme este pred schvalenim novely zakona, budu sa na nas vztahovat povinnosti podla stareho zakona, cize aj vypracovanie smernice...Chapem to spravne?
Alebo sa predpoklada,ze vsetkym eshopom (alebo inym subjektom), ktore sa registrovali este pred upravou zakona, po novom odpadne povinnost vypracovania smernice?
Dakujem vopred.
Ing. Ľubomír Janoška
03.04.14,09:38
Ak si počkáte na novelu, nebudete mať povinnosť vypracovať smernicu, v tomto smere máte pravdu. Zle som to pochopil, myslel som si, že smernicu už máte.
Chcel som hlavne upozorniť, že sa môže stať (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW), že budete čakať do polovice júna na posledný deň vo funkcii I. G. a nedočkáte sa novely :(
anika
25.04.14,07:40
mám jednu otázku, ak by nebola vymenovaná ZO, je potrebné oznámiť Úradu mzdový program aj program na evidenciu žiakov?
Ing. Ľubomír Janoška
25.04.14,08:07
Nie, z oznamovacej povinnosti sú vyňaté informačné systémy, u ktorých je právnym základom osobitný zákon. Keďže evidenciu žiakov vediete podľa školského zákona, ktorý určuje účely spracovania aj zoznam osobných údajov, nepodlieha ohlasovacej povinnosti. Podobne agenda PaM sa vedie na základe zákonníka práce, zákona o sociálnom poistení, z. o zdravotnom poistení, z. o dani z príjmov a podobne, takže IS netreba oznamovať.
ALE treba oznámiť IS, ak máte externých stravníkv v školskej jedálni a dokonca aj evidenciu členov Rady školy - zákon o štátnej správe v školstve Vám nepriamo určuje, že tieto osobné údaje máte spracúvať, bez náležitostí, ktoré má spĺňať "osobitný zákon".
PS - predmetom oznamovania nie je SW, ale IS ako celok.
anika
25.04.14,11:01
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď!
scorp
28.04.14,05:02
Citacia:
*/ zjednodušené, presnejšie by bolo: IS, ktorý nie je prevádzkovaný na základe osobitného zákona... atď

Asi pred 2 tyzdnami som sa dotazoval principalne na nieco podobne, p.Janoska mi to vysvetlil.
Tesim sa, ze porada ma odbornikov, ktori "po lopate" vysvetlia.