astra
03.04.06,10:29
Kto mi poradí ako nastaviť kartu majetku v MONEY? Kúpili sme do firmy (s.r.o., PÚ) auto. Kúpa na faktúru, platba v hotovosti 830000,-Sk bola v januári 2006, uvedené do užívania v marci 2006. Čo mám na karte nastaviť a ako, aby mi odpisy účtovalo automaticky?
Ľuba
04.04.06,07:43
1. Pridáš kartu majetku - vyplníš tam údaje, ktoré treba, hlavne účty. Do kolónky cena dáš 830 000,- Účtovať odpisy predpokladám účtovné, počet odpisov ročne 12. Spôsob vytvárania odpisov - vlastné.
2. Potom vojdeš do záložky pohyby a stlačíš pridať - zobrazí sa Ti karta pohybu pre zaradenie majetku - vyplníš ju a dole zaškrtneš políčko účtovať podľa primárneho účtu, ako protiúčet pohybu zadáš pravdepodobne 042AX.
3. Vojdeš do záložky - daňové odpisy - a dáš výpočet.
4. Vojdeš do záložky účtovné odpisy - dáš výpočet - klikneš na prepínač - pre každý odpis a zadáš sumu 830000/48=17291,70 OK.
5. Uložíš kartu majetku a v zozname majetku stlačíš tlačítko Tvorba pohybov k dátumu napr. 31.12.2006. Takto máš na karte majetku nachystané pohyby, ktoré potom môžeš hromadne zaúčtovať stlačením tlačítka - zaúčtovanie majetku v menu majetok.
astra
05.04.06,06:45
Ľubka, ďakujem za super odpoveď. Sorry, bola som služobne mimo, tak sa ozývam až teraz. Riadila som sa tvojim postupom, ale nie je mi jasné:
1. prečo v karte pohybu pre zaradenie majetku mám dať ako protiúčet pohybu účet 042AX?
2. Keď už mám uloženú kartu majetku, tak v tvorbe účtovných pohybov mám začiarknuť účtovné ku dňu 31.12.2006 a účtovanie podľa predkontácie alebo podľa primárneho účtu???
3. Kedy mám dať hromadné zaúčtovanie majetku?
Dúfam, že si ma neopustila a ešte poradíš, mne menej múdrej!!
astra
05.04.06,08:41
Halóó! Neopustite ma v mojom trápení!!! Prosím!!!
Ľuba
05.04.06,10:43
Ľubka, ďakujem za super odpoveď. Sorry, bola som služobne mimo, tak sa ozývam až teraz. Riadila som sa tvojim postupom, ale nie je mi jasné:
1. prečo v karte pohybu pre zaradenie majetku mám dať ako protiúčet pohybu účet 042AX?

Lebo predpokladám, že máš fa. na nákup auta, ktorú si zaúčtovala ako obstaranie. na nejakú analytiku 042.



2. Keď už mám uloženú kartu majetku, tak v tvorbe účtovných pohybov mám začiarknuť účtovné ku dňu 31.12.2006 a účtovanie podľa predkontácie alebo podľa primárneho účtu???

Podľa primárneho účtu.


3. Kedy mám dať hromadné zaúčtovanie majetku?
Dúfam, že si ma neopustila a ešte poradíš, mne menej múdrej!!

Podľa toho ako si si vytvorila plán odpisov. Ja by som dala ku koncu každého mesiaca.
astra
06.04.06,05:38
Kúpu auta som zaúčtovala:
Faktúra : 042AX/321AX
ID : 022AX/042AX zaradenie do užívania
BÚ : 321AX/221AX úhrada faktúry

Tak mi to odobri.

A vedela by si mi poradiť ako s nastavením karty majetku pre úžitkové auto kúpené na lízing?
Som z toho jeleň!
Ľuba
06.04.06,06:38
To je myslím v poriadku. Takže, ak si to spravila takto, tak si otvor ten pohyb, ktorý sa týka zaradenia a zaškrtni si tam prepínač zaúčtované - aby si to potom nemala 2 x.
astra
06.04.06,06:51
Si super!! Ja som ešte len taká začiatočníčka a niekedy mi to Money ešte komplikuje. Ďakujem.
A čo s kartou majetku na úžitkové auto na lízing? Robila si aj niečo také?
Lebo mňa to čaká už zajtra a neviem sa z toho vysomáriť.
Ľuba
06.04.06,06:55
Auto na lízing by si mala nahrať aj do lízngové majetku - tam budeš mať splátky aj s predkonáciami, aj do "normálneho" majetku - kvôli odpisom.
Rozdiel bude v tom, že daňové odpisy lízingovaného majetku budeš mať na obdobie trvania lízingu (pravdepodobne 36 mesiacov).
astra
06.04.06,06:59
Zajtra sa do toho pustím. Keď budem v koncoch, určite sa ozvem. Zatiaľ vďaka.
alex1
06.04.06,08:55
Chcela by som si tiež v Money zadať karty majetku, ale mám pár otázok.

Zadávam majetok, ktorý sme už v minulom roku odpisovali a teraz sme zmenili program, takže
1. akú vstupnú cenu mám zadať do karty? tú pôvodnú alebo mám už odpísané sumy odpočítať.
2. keď sme tento rok začali v money a prvé 3 mesiace som už zadala odpisy cez interné doklady, ako mám postupovať?

ďakujem
Ľuba
06.04.06,09:05
Chcela by som si tiež v Money zadať karty majetku, ale mám pár otázok.

Zadávam majetok, ktorý sme už v minulom roku odpisovali a teraz sme zmenili program, takže
1. akú vstupnú cenu mám zadať do karty? tú pôvodnú alebo mám už odpísané sumy odpočítať.
2. keď sme tento rok začali v money a prvé 3 mesiace som už zadala odpisy cez interné doklady, ako mám postupovať?

ďakujem

Zadávaš komplet majetok s pôvodnou vstupnou cenou. Pridáš si jednotlivé pohyby, ale na nich zaškrtneš políčko zaúčtované (potom budú modré), pre tie pohyby, o ktorých si už účtovala, či už vlani, alebo tento rok. Zoznam majetku nie je závislý od rokov, ale vzťahuje sa na agendu ako takú.
alex1
06.04.06,09:38
Ďakujem veľmi pekne
sybila3
28.03.07,16:13
Ľubi môžeš mi poradiť s kartou majetku, jedná sa o zvárací agregát celková cena 65153. To som zadala do karty, skupinu zatiaľ hľadám, odpis rovnomerný, účet majetku 042, oprávky 082, odpis 551. Neviem aké dátumy odpisovania mám zadať, dala som účtovať odpisy účtovné, spôsob vytvárania odpisov neviem- či vlastný alebo účtovné rovné daňovým, počet odpisov ročne som dala 1. A ďalej sa neviem pohnúť, ako zadať zaúčtovanie a podobne, prosím ťa poraď.
neznama22
28.03.07,16:24
Musíš na karte majetku v záložke Pohyby dať Pridať. Vytvorí sa ti pohyb - zaradenie.
Potom podľa toho či robíš daňové alebo aj účtovné pohyby, tak v jednotlivých záložkách si dáš Výpočet (odpisov). Vypočítajú sa ti odpisy podľa spôsobu odpisovania a skupiny.
Takúto kartu majetku uložíš.
Keď chceš, aby ti to automaticky zaúčtovalo, tak cez Majetok/Majetok v hornej časti okna máš Tvorba pohybov. Zvolíš si, ktoré pohyby chceš vytvárať a ku ktorému dátumu.
Ďalej cez Majetok/Zaúčtovanie majetku si zvolíš účtovanie majetku - do ktorého dátumu sa to má zaúčtovať, či hromadne, alebo každý odpis zvlášť, ...
A nakoniec sa ti začnú otvárať interné doklady, ktoré si len skontroluj a ak ti všetko sedí, tak ich ulož a môžeš byť spokojná, že sa ti to zaúčtovalo :-)
Tweety
28.03.07,16:28
Ľubi môžeš mi poradiť s kartou majetku, jedná sa o zvárací agregát celková cena 65153. To som zadala do karty, skupinu zatiaľ hľadám, odpis rovnomerný, účet majetku 042, oprávky 082, odpis 551. Neviem aké dátumy odpisovania mám zadať, dala som účtovať odpisy účtovné, spôsob vytvárania odpisov neviem- či vlastný alebo účtovné rovné daňovým, počet odpisov ročne som dala 1. A ďalej sa neviem pohnúť, ako zadať zaúčtovanie a podobne, prosím ťa poraď.
Hlavne si nastav správne účet majetku, ten určite nie je 042, to je účet obstarania.
Maxinka
02.06.08,10:30
Auto na lízing by si mala nahrať aj do lízngové majetku - tam budeš mať splátky aj s predkonáciami, aj do "normálneho" majetku - kvôli odpisom.
Rozdiel bude v tom, že daňové odpisy lízingovaného majetku budeš mať na obdobie trvania lízingu (pravdepodobne 36 mesiacov).
Prosím Vás o radu - lízing - ako ho nahrať?
Splátkový kalendár - navrhnúť
1.vstupná cena - tam by mala isť istina? XXX/XXX , členenie DPH

2.finančná činnosť - tam by mal byť úrok? 562/474 , členenie
- a kde pôjde poistné?
- mám vypisovať aj Daňové náklady?
- ako tie Daňové odpisy - mám ich ručne zadať na 36 mes., lebo ak ich dám do 1.odp.skupiny tak mi odpisy automaticky ráta na 4 roky?
Ľuba
03.06.08,09:31
Prosím Vás o radu - lízing - ako ho nahrať?
Splátkový kalendár - navrhnúť
1.vstupná cena - tam by mala isť istina? XXX/XXX , členenie DPH

2.finančná činnosť - tam by mal byť úrok? 562/474 , členenie
- a kde pôjde poistné?
- mám vypisovať aj Daňové náklady?
- ako tie Daňové odpisy - mám ich ručne zadať na 36 mes., lebo ak ich dám do 1.odp.skupiny tak mi odpisy automaticky ráta na 4 roky?

Záleží na tom, aké máš auto - či máš nárok na odpočet alebo nie.
Ja mám splátku účtovanú nasledovne (pre os. auto)
1. splátka istiny 474,548/379 bez vplyvu na DPH
2. fin. činnosť=úrok 562,548/379 bez vplyvu na DPH
3. poistné 568/379

Nakoľko jednotlivé splátky sa líšia v sume istiny a úroku, budeš musieť každú splátku nahrať zvlášť.

Auto mám nahraté aj v majetku, pretože sme k nemu mali aj nejaké ON, ktoré sa nepremietli do lízingovej zmluvy, odpisy počítam v rámci majetku (nie daňové odpisy, ktoré sú v lízingovom majetku).
Pru
10.07.08,13:21
ja som zadala do karty majetku na vysozdvižný vozík, účtovný odpis=daňovému, vytvárať raz ročne, odpis zrýchlený, skupina 2,fa zaúčtovaná 042,343/321, zaradenie na karte 022/042, potom na konci roka vytvorím ID 551/082 a zadám sumu s účtovného odpisu za prvý rok? je to dobre?
mato20
02.10.08,17:02
Ahojte, mam trosku problem ako spravne zauctovat majetok v money S3.
Mam jednoduche uctovnictvo. Kupil som automobil v cene 300000 Sk.

Vydavkovy doklad mam s predkontaviou vydaj na nakup majetku.

V zalozke pohyby zvolim pridat a vyplnim.
Cena pohybu 300 000
Uctovat podla predkontacie : Vydaj za reziu
datum pohybu: 02.09.2008
Dam vypocitat danove odpisy a potom uctovne odpisy.

Nakoniec zvolim zauctovanie majetku. Ako kontrolu pred zauctovanim majetu som si vytlacil tlacovu zostavu na dan z prijmu: zisk cca 200 000
po zauctovani som v strate 100 000 a dan 0. Takze cela cenu automobilu je zuctovana v tomto roku. Kde som spravil chybu?

dakujem
Pru
24.11.08,17:36
musím vytvárať odpisy mesačne, nestačí dať raz ročne? Veď to je v podstate jedno, či bude 12 dokladov alebo jeden, suma by mala sedieť?
Lenka1979
24.11.08,17:40
musím vytvárať odpisy mesačne, nestačí dať raz ročne? Veď to je v podstate jedno, či bude 12 dokladov alebo jeden, suma by mala sedieť?
Podľa mňa to nie je jedno, majetok môžeš v priebehu roka predať, účtovne si môžeš stanoviť dobu účtovných odpisov ako chceš. Mesačné účtovné odpisy sú preto mesačné, lebo sa účtujú mesačne.
Pru
24.11.08,18:45
a prečo je na karte majetku potom v ponuke vytvárať odpisy raz ročne, 2,3,4,,6, alebo mesačne?
Dala som odpis zrýchlený, vlastné vytváranie, teraz to pýta v karte účt.odpisov sumu, odp. skupina 2, 6 rokov odpis. takže môžem dať 98500 bez dph/72 a pre každý odpis zvlášť?
Pru
25.11.08,08:32
teraz študujem príručku k money-majetok a tam je tiež zaškrtnuté políčko vytvárať odpis ročne. daňový je ročne ale aj účtovný je ročne, tak neviem či mám dať mesačne, to bude hodne dokladov interných, chudiatka naše lesy.
Pru
25.11.08,09:13
skúšam to nadstaviť mesačne ale neviem kde to zadám v tvorbe pohybov mám ku dňu, to tam musím zadať každý mesiac ?
vypísalo mi zaúčtovanie 4 ID ale ich nemôžem nájsť, poradí niekto?
Pru
08.02.09,14:46
Vyrátal mi program odpis účtovný za 10 mesiacov 13680. Daňový je na celý rok 16417. Zaúčtujem cez ID 13680, čo s tým rozdielom?
Pru
08.02.09,17:13
Kde sa vyčísluje rozdiel medzi daňovým a účtovným odpisom? Ešte by ma zaujímalo ako nastaviť, aby mi na konci každého mesiaca vytvorilo ID na odpisy? dá sa to?
Lenka1979
08.02.09,17:20
Vyrátal mi program odpis účtovný za 10 mesiacov 13680. Daňový je na celý rok 16417. Zaúčtujem cez ID 13680, čo s tým rozdielom?
V DP bude rozdiel medzi UO a DO uvedený ako odpočitateľná položka od ZD.
Pru
08.02.09,17:43
Rozdiel vyrátavam len pri majetku, ktorý sa začal odpisovať v priebehu roka, ako v predchádz. príspevku je tam rozdiel 2736, zvýši mi alebo zníži HV? Neúčtovala som ešte, tak neviem. ďakujem
Lenka1979
08.02.09,17:59
Rozdiel vyrátavam len pri majetku, ktorý sa začal odpisovať v priebehu roka, ako v predchádz. príspevku je tam rozdiel 2736, zvýši mi alebo zníži HV? Neúčtovala som ešte, tak neviem. ďakujem
V priebehu roka si mala účtovať o účtovných odpisoch majetku, ktorý si mala zaradený v majetku firmy na účte 551. K 31.12. si vypočítaš daňové odpisy majetku, ktorý si mala v evidencii ku koncu roka, (čiže k 31.12. bol zaradený). Ak sú DO vyššie ako účtovné, rozdiel je odpočitateľná položka, naopak ak sú DO nižšie ako účtovné , takýto rozdiel je pripočitateľná položka.
Pru
08.02.09,18:03
ja som odpisy účtovala až teraz ale po mesiacoch. DO má vyšší pri zaradení majetku počas roka, a rovný ak bol celý rok. V akom prípade by boli DO nižšie, keď končí odpisovanie v priebehu roka asi?
Už mám skoro všetko, eešte pár účtov okontrolovať, ale neviem, či môžem urobiť denomináciu už aj teraz, alebo až po zaúčtovaní dane?
Lenka1979
08.02.09,18:20
ja som odpisy účtovala až teraz ale po mesiacoch. to je OK, nevadí, hlavne že je zaúčtovaný. DO má vyšší pri zaradení majetku počas roka, a rovný ak bol celý rok.daňový odpis je vždy ročný, takže aj keď si ho zaradila v priebehu roka bude vždy rovnaký. V akom prípade by boli DO nižšie, keď končí odpisovanie v priebehu roka asi? napr. ak by si prerušila odpisovanie niektorého majetku.
Už mám skoro všetko, eešte pár účtov okontrolovať, ale neviem, či môžem urobiť denomináciu už aj teraz, alebo až po zaúčtovaní dane?

odpovede modrým v texte
Pru
08.02.09,18:41
Lenka, ďakujem. Prosím ťa ešte som sa pýtala ako treba nadstaviť aby vytváralo odpisy mesačne?
A môžem urobiť tú denomináciu, mám precenené, všetko uhradené, skl. uzávierku, akurát ešte nejaká malá kontrola súvahy a doúčtovanie dane. Už by som potrebovala vystavovať aj nové fa, takže dosť to súry. Čo mi to môže ovplyvniť?
Pru
26.03.09,08:49
Ako treba zadať aby odpisy vytváralo mesačne? Zadám vždy na konci mesiaca vytvoriť pohyby k 31.1., 28.2. a tak, alebo stačí na konci roka?
sybila3
18.05.09,06:21
aj mňa by zaujímalo, chcem aby mi vytváralo odpisy mesačne, treba to na konci každého mesiaca niekde zadať, alebo sa to dá nastaviť?
GajMa
18.05.09,08:21
V akom programe účtujete? Nie náhodou vo Win IBEU?
Dakujem
sybila3
18.05.09,12:08
no keď píšeme do Money S3, tak asi v tom?
sybila3
19.05.09,11:43
ako robíte tie odpisy, mesačne nahadzujete, alebo čo kde treba nastaviť?
sybila3
20.05.09,10:37
poradí niekto s tými odpismi, min. rok som dala mesačne ale až na konci roka, ale si myslím, že lepšie by bolo priebežne ich účtovať, ale neviem, či zadávať tam kde je vytvárať pohyby vždy posledný deň v mesiaci?
Tweety
20.05.09,10:37
poradí niekto s tými odpismi, min. rok som dala mesačne ale až na konci roka, ale si myslím, že lepšie by bolo priebežne ich účtovať, ale neviem, či zadávať tam kde je vytvárať pohyby vždy posledný deň v mesiaci?
O účtovných odpisoch účtujeme podľa postupov účtovania mesačne.
sybila3
20.05.09,10:43
to ja viem, len v programe neviem nastaviť aby mi vytváralo odpisy mesačne, to by som potrebovala.
Lubica H
26.05.09,08:46
ak účtuješ odpisy mesačne, je dobré ich naozaj účtovať mesačne, nie všetky na konci roka.

1. treba mať na karte majetku nastavené "počet účtovných odpisov" (je to zhruba v strede karty) - možnosti sú 1,2,3,4,6 alebo mesačne
2. na záložke "účtovné odpisy" dať vypočítať mesačné odpisy
3. na záložke "pohyby" pridať nový pohyb - mesačný odpis
4. cez lištu majetok/zaúčtovanie majetku zadáš príslušný dátum, ku ktorému chceš naúčtovať odpis a zaúčtuješ.
sybila3
27.05.09,06:50
takže to treba na konci mesiaca ručne zadať k poslednému dátumu, aby mi začtovalo odpisy?
Lubica H
27.05.09,07:32
takže to treba na konci mesiaca ručne zadať k poslednému dátumu, aby mi začtovalo odpisy?

vlastne hej. program nič sám od seba nezaúčtuje. výhoda celého postupu je v tom, že máš vypočítané odpisy na celé obdobie odpisovania, ktoré postupne zaúčtuješ.
sybila3
27.05.09,08:48
odpisy mám vyrátané, len prekontrolujem prepočet na eurá, či je to dobre a budem teda každý mesiac zadávať k poslednému zaúčtovanie odpisov. ďakujem
sybila3
13.06.09,17:01
stačí ak je na karte majetku zaradenie do používania, tak isto zaúčtované zaradenie cez ID, alebo treba aj protokol o zaradení vypísať? V programe som nič také nenašla.
sybila3
26.04.10,13:34
Prosím Vás ako mám urobiť v MS3 zmenu odpisov z 2 na 1 skupinu? dík
sybila3
15.06.10,11:28
Keby mi vedel odpovedať niekto aj na predchádzajúci príspevok?
Ale teraz mám problém: potrebujem zaradiť kone do obchodného majetku, takže dám inv. číslo, dodávateľa nedávam, spôsob obstarania-dám preradenie zo súkromného majetku, dátum od 1.1., cena 0, neodpisovať. Musíme to urobiť len kvôli tomu, aby sa mohla fakturovať jazda na koni, napr. pre tábor alebo hostí hotela. Ale nedajú sa mi zaradiť do používania, keď mám sumu nula, čo s tým? dík.
Majka
01.02.11,11:39
Prosim Vas kde sa na karte majetku zadava technicke zhodnotenie?
Kupili sme MV v 1/2010 uctovala som mesacny odpis, v 4/2010 sme mali technicke zhodnotenie v sume 167Eur, neviem sa s tym pohnut odpisy som dala rovnomerne, mesacne cize 25% z obst.ceny by mi malo zauctovat odpisy v r. 2010. V MS3 nerobim uctovnictvo len evidenciu majetku, sklad.dakujem za radu.