KvetkaK
02.04.14,09:19
Pekný deň poraďáci,
chcela by som si len niečo ujasniť ohľadom stravných lístkov. Máme zamestnanca, ktorý odpracuje za týždeň 20hodín (pondelok,utorok,streda,štvrtok po 4hodiny a piatok 8hodín). Za ten piatok má nárok na stravný lístok, ak sa nemýlim. Môže ho aj odmietnuť alebo je zamestnávateľ povinný mu ten stravný lístok poskytnúť? Ďakujem už vopred za Vaše názory.
Chrusťa
02.04.14,07:29
Podľa mňa môže odmietnuť, nikde nie je uvedené, že zamestnanec musí prijať stravný lístok. Ja by som mu dala podpísať papier, v kt. on sám odmieta str.lístok, aby som to mala ako dôkaz
veronikasad
02.04.14,07:51
Zamestnanec môže odmietnuť prevziať SL. Povinnosť zamestnávatela prispieť na stravovanie zamestnanca bude splnená, ak preukazatelne SL zamestnancovi zakúpi.
Tweety
02.04.14,07:57
Áno, má nárok na zabezpečenie stravovania pri zmene dlhšej ako 4 hod. denne. Len nechápem, prečo by zamestnanec to odmietal. Zamestnávateľ mu musí podľa §152 ZP zabezpečiť stravovanie. Ak teda SL neprevezme, zamestnáv. si svoju povinnosť splnil. Len nechápem, prečo sa vzdáva svojich práv. Podľa ZP je vzdanie sa svojich práv neplatné.

§ 17
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
KvetkaK
02.04.14,07:58
Ďakujem za odpoveď. Som si to aj myslela. Keby odrobil každý deň 4hodiny (20hodín týždenne ako aj teraz) nárok by mu nevznikol.
veronikasad
02.04.14,07:59
Súhlasím.
KvetkaK
02.04.14,08:12
Ani nie že by úplne odmietal. On mal pracovať denne 4 hodiny a upravili mu to kvôli štúdiu, že jeden deň nepracuje a jeden pracuje dlhšie. Si neuvedomili, že mu vzniká nárok na stravu. Ja som sa vrátila po rodičovskej dovolenke a som to zistila. A oni mu nedávali za ten jeden deň stravný lístok. Je to za celý rok 2013. Tak som to chcela poriešiť tým, že by podpísal, že nechcel stravné lístky.
Wotan
02.04.14,08:17
a co keby spatne poziadal o financnu nahradu, o ktoru bol ukrateny tym, ze mu listky neboli davane? Ak mal dostavat a nedostal listky, pochybil zamestnavatel... preco by mal on podpisat, ze ich nechcel? Bol by blby, kto by nechcel stravne listky (http://www.porada.sk/stravne-listky#__AUTOKW) ked mu maju dat :)
KvetkaK
02.04.14,08:26
Je to niekto z rodiny a ani o tom nevie, že mal nárok. Asi tak. A neviem, či sa to dá vyriešiť iba finančnou náhradou. Asi musí dostať spätne stravné lístky. A to je komplikovanejšie, keďže vo firme ich nikto nedostáva a museli by sa objednať len kvoli jednému zamestnancovi a na jeden deň v týždni.
Mila123
02.04.14,08:29
kto by nechcel SL vo forme cenín????? pochybujem, že by sa niekto našiel....
ale ak mal nárok, nedostal, mali by ste mu ich dať...
cez finančnú náhradu by som to neriešila, nakoľko je potrebné poznamenať, že takáto náhrada podlieha zdaňovaniu a aj odvodovému zaťaženiu.....
teda aktuálne vyplatiť SL, dopočítať dozadu koľko mu vznikol nárok---- toto je podľa môjho názoru riešenie (v účtovníctve ošetriť ako daňové a nedaňové)
kukučka
02.04.14,09:17
Samozrejme, že môže odmietnúť, nikto ho nemôže nútiť jesť v jedálni obed, ktorý mu nechutí. Ak sa stala neúmyselná chyba v starom roku, tvoje riešenie je prijateľné, samozrejme po vzájomnej dohode. Nakoniec môže byť rád, že mu vyšli v ústrety čo sa týka štúdia, to sa dnes tak často nevidí.
kopretinka
02.04.14,09:21
nikto mu nenúti obed.