miloslav13
03.04.14,09:01
caute.
mam pausalny plat 680€ v hrubom, v maji budu dva sviatky pracovneho pokoja. moj zamestnavatel ale chce aby som minimalne jeden odrobil.
moja otazka zni ako to budem mat zaplatene? pretoze kedze mam pausalny plat cim viac dni v mesiaci je tym moja hodinova mzda klesa koli tomu pausalu. ked ostanem doma alebo si potom zoberiem nahradne volno za ten odpracovany sviatok dostanem plateny v zaklade?
priemer na dovolenku mam 3,7044€
Llívia
03.04.14,09:44
Za každú odpracovanú hodinu počas sviatku dostaneš + 50 % priemernej hodinovej mzdy.

Zákonník práce (http://www.porada.sk/zakonnik-prace#__AUTOKW)
§ 122 Mzda a náhrada mzdy (http://www.porada.sk/mzdy) za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.
veronikasad
03.04.14,09:46
Ak je sviatok platený mesačnou mzdou (čo je prípad zadávatela), patrí mu za odpracovaný sviatok len mzdové zvýhodnenie.
Llívia
03.04.14,09:49
Preto som napísala, že mu patrí príplatok + 50 % za odpracovanú hodinu :)
veronikasad
03.04.14,09:50
súhlasím
expeeert
03.04.14,10:08
čiže oproti hodinovkárom je defacto v nevýhode, či?
veronikasad
03.04.14,10:17
ano
Llívia
03.04.14,10:21
V máji áno, v iných mesiacoch s menším počtom hodín je naopak vo výhode oproti hodinovkárom.
expeeert
04.04.14,09:31
myslel som len v prípade že musí odrobiť sviatky -
Ak má mesiac napr. 160 hod + 2 sviatky = 176hod
Mesačný má mzdu 800 €, hodinovkár 5€ na hodinu
čiže pri odrobení mesiaca bez sviatkov majú rovnako - 800€
V prípade že musia odrobiť obidva sviatky, tak mesačný dostane stále len 800€ (lebo sviatky má v mzde) + 50% zvýhodnenie - t.j. 16x5x50% - 40€ =840 €.

Hodinovkár dostane 176x5=880 + 50% zvýhodnenie - t.j. tiež 40€ = 920 € - dá sa tak tomu rozumieť?
Llívia
04.04.14,10:39
Tvoj príklad je zlý, hodinovo odmeňovaný pracovník má vyššiu uz hodinovú mzdu ako mesačný mesačnú. Ak to chceš porovnať, vydeľ mesačnú mzdu 21,74 * 8 = 4,5998 a prepočítavaj hodinovkára s touto sumou, resp. so sumou 4,60 EUR.
Llívia
04.04.14,10:43
expeeert
04.04.14,12:42
ok, vďaka :)