lu skapova
03.04.14,13:56
Dobry den, potesila by ma Vasa rada. Spolocnikovi s. r. o. boli vyplatene dividendy (http://www.porada.sk/dividendy#__AUTOKW) 100 % zisku. Podali sme vykaz do ZP a vycislili preddavok 14 %. V poistovni sa tvarili, ze je to tak spravne. Az po podani som si ale uvedomila, ze som to zrejme mala urobit inak. Predpokladam, ze vyplatenych malo byt 86 %. Ked som volala na infolinku VSZP, presviedcali ma, ze vykaz je spravne a vymeriavacim zakladom je to, co sa spolocnikovi vyplaca. Ako to teda je? Mne to totiz pripada, akoby som prerozdelovala potom 114 % zisku. Dakujem za pomoc!
Mila123
03.04.14,11:59
zisk za ktorý účtovný rok si vyplácala?
tictac7
03.04.14,12:00
VZ má byť vo výške rozdelovaného zisku. Ty len výplatu zisku ponížiš o zaplatené poistné. Príklad, ak je dividenda vo výške 100 eur, VZ pre ZP je 100 eur - spoločníkovi vyplatíš v skutočnosti 86 a 14 uhradíš ZP
lu skapova
03.04.14,12:32
Dakujem, ja to tak tiez chapem. V poistovni ma presviedcala pani, ze je to inak, ale asi sme sa nepochopili, vykaz maju nahraty, ako spravny. Co by ste mi teraz odporucali? Mam podat opravny vykaz, alebo ziadat od spolocnika,aby vratil sumu odvodov? Poradite mi, ako to zauctujem?
Metie ma to, ze vsade, vratane poradcu podnikatela, je napisane, ze sa preddavok na poistne vypocutava zo sumy dividend VYPLATENYCH v kalendarnom mesiaci.
tictac7
03.04.14,12:50
vojo
03.04.14,18:47
lu skapova
15.05.14,08:13
Ďakujem za odpoveď . Aj tak je to mätúce, keďže do výkazu treba uviesť sumu VYPLATENÝCH dividend, ale v skutočnosti vyplatíš sumu skrátenú o odvody. Rovnako vykaz podavas na zaklade vyplatenia, nie na zaklade rozhodnutia VZ. V poradcovi podnikateľa aj v HN som čítala, že odvody idú na ťarchu spoločnosti, ale tá ich podľa Tvojej schémy len odvádza a spoločníkovi sa kráti zisk. Správne to chápem? Nezdá sa mi to až také logické, ale tiež nevidím iné riešenie, než to v Tvojom linku.
lu skapova
15.05.14,08:16
Prepáčte, nevšimla som si Vašu otázku. Vyplácalo sa za rok 2013.
lu skapova
15.05.14,08:34
Ešte viac by ma momentálne by ma zaujímalo, ako postupovať v prípade, že spoločník si vyplatil 100 % sumy, čiže nekrátil sumu o odvody. Odvody boli vypočítané aj odvedené správne, len spoločník dostal neoprávnene sumu 14 %. Túto bude zrejme musieť vratiť.
Ako to zaúčtovať?