alex777
03.04.06,15:03
Odpoveď na moju otázku síce tuším, ale nenašla som žiaden paragraf, ktorý by to potvrdzoval, tak sa pýtam skúsenejších: môže žena na materskej mať príjem zo zamestnania a zároveň poberať materský príspevok? Podľa mňa to možné nie je a poberanie materského príspevku je podmienené tým, že žena nebude mať na materskej iný príjem. Veď donedávna nebolo možné pracovať ani počas poberania rodičovského príspevku. Ale kde v zákone o sociálnom poistení sa o tom píše? Je to naozaj tak? :confused:
Majka
03.04.06,13:19
Odpoveď na moju otázku síce tuším, ale nenašla som žiaden paragraf, ktorý by to potvrdzoval, tak sa pýtam skúsenejších: môže žena na materskej mať príjem zo zamestnania a zároveň poberať materský príspevok? Podľa mňa to možné nie je a poberanie materského príspevku je podmienené tým, že žena nebude mať na materskej iný príjem. Veď donedávna nebolo možné pracovať ani počas poberania rodičovského príspevku. Ale kde v zákone o sociálnom poistení sa o tom píše? Je to naozaj tak? :confused:

ked je na MD tych 6 mesiacov alebo tusim 28tyzdnov neviem presne nemoze mat iny prijem.Ked pobera rodicovsky a je na rodic. prispevok /do 3r. dietata/ moze pracovat aj poberat tento prispevok v plnej vyske ale nemoze dat dieta do skolky.Takuto info mam ja.
kvet
04.04.06,04:21
V prípade, ak žena poberá materské (dávku nemocenského poistenia), jednou z podmienok nároku na túto dávku je (§ 30 zák. č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení), že zamestnankyňa nemá počas poberania materského príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Z uvedeného vyplýva, že napr. ak žena vykonáva prácu na základe dohody o vykonaní práce, ktorá nezakladá povinné nemocenské poistenie (odmena za DoVP sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu), može súbežne poberať aj materské !!!

V prípade, ak žena poberá rodičovský príspevok (štátna sociálna dávka), môže vykonávať súbežne aj zárobkovú činnosť bez obmedzenia príjmu, no za podmienky, že dieťaťu zabezpečuje starostlivosť iná fyzická alebo právnická osoba a dieťa nie je umiestnané v predškolskom zariadení !!
pochemi
04.04.06,04:59
Mám na Vás prosbu aj ja budem mať pracovníčku, ktorá poberá rodičovský príspevok a bude pracovať na skrátený úväzok.Platí všetky odvody? Nie je žiadny rozdiel od pracovníka na celý úväzok. Riadne ju všade poprihlasujem na SP aj ZP. Ďakujem
jana32
04.04.06,05:36
Pochemi, zamestnankyna ktora pocas poberania rodicovskeho prispevku pracuje v riadnom pracovnom pomere je zamestnankynou ako ktorakolvek ina, takze za nu platis odvody ako za inych zamestnancov, prihlasujes ju do SP a ZP. Jej povinnostou je ale nahlasit na prislusny odbor socialnych veci a rodiny, ktory jej vyplaca rodicovsky, ze nastupila do zamestnania. Formalne to nema vplyv na rodicovsky ale kazdu zmenu je povinna nahlasit.
alex777
04.04.06,06:20
[quote=kvet]V prípade, ak žena poberá materské (dávku nemocenského poistenia), jednou z podmienok nároku na túto dávku je (§ 30 zák. č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení), že zamestnankyňa nemá počas poberania materského príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Z uvedeného vyplýva, že napr. ak žena vykonáva prácu na základe dohody o vykonaní práce, ktorá nezakladá povinné nemocenské poistenie (odmena za DoVP sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu), može súbežne poberať aj materské !!!

vďaka za odpoveď. takže, ak žena počas poberania materského pracuje na základe DoVP, nie je problém. to som netušila a veľmi mi to pomohlo :D