Rena
03.04.06,15:21
Milí poraďáci, prosím Vás o nasledovnú radu :

kde je v legislatíve upravená povinnosť predkladať sociálnej poisťovni dve PN- ky , keď je poistenec SZCO dobrovoľne aj povinne poistený v SP?

Mám totiž takýto problém : Poistenec SZCO bol od 7.2.2004 do 6.2.2005 práceneschopný. SP mu vyplácala nemocenské počas celej práceneschopnosti. SP chce dokladovať práceneschopnosť SZČO v dobe od 1.7.2004 do 6.2.2005 ďalšou PN-kou , nakoľko vraj bol poistenec poistený aj povinne ( od 1.7.2004 do 30.6.2005 ) aj dobrovoľne ( od 1.7.2003 ...) . POistenec si myslel, že vznikom povinného poistenia dobrovoľné poistenie automaticky zaniká . POisťovňa vyrubila nedoplatky (až teraz!!! a to dosť vysoké ) nakoľko nepredložil druhú PN-ku hoci z predloženej PNky je jasné, že bol práceneschopný a teda nemohol vykonávať podnikateľsku činnosť. Po predložení PN aj spätne SP nebude vymáhať nedoplatok. Lekár však odmieta spätne vystaviť druhú PNku.
Melnick
04.04.06,07:27
[quote=Rena]Milí poraďáci, prosím Vás o nasledovnú radu :

kde je v legislatíve upravená povinnosť predkladať sociálnej poisťovni dve PN- ky , keď je poistenec SZCO dobrovoľne aj povinne poistený v SP?

Poznám niekoľko prípadov,keď SZČO sa neodhlásili z dobrovoľného
poistenia, pri vzniku povinného a skutočne museli odviesť dosť
veľké sumy. Nepotešila som Ťa.

To, že mu prac. SP poradili ďalšiu PN :rolleyes: v zákone som nenašla,pretože
je to tak trochu obchádzanie zákona. Ale to je len môj názor,ktorý
nemusí byť správny.
Aj tak si neviem predstaviť,ako môžem byť dvojnásobne PN?!:confused:
Rena
04.04.06,08:50
Veď práve, SP mu neporadila, len povedali, že má nedoplatky na poistení za 1.7.04 až 6.2.2005 lebo neplatil povinné poistenie. Hoci od 7.2.2004 do 6.2.2005 bol PN . Mesačne predkladal pokračovanie nemoci ale to platilo len z titulu dobrovoľného poistenia. Ak nechce zaplatiť nedoplatky, tak vraj ma predložiť ďalšiu PN pre dokladovanie povinného poistenia.
Veď v zákone je jasne povedané, že SZCO počas PN príspevky na poistenie platiť nemusí a keďže bolo jasné že bol nemocný, tak nevidím dôvod na predloženie ďalšej PN-ky. Ale uradníci sú úradníci, takže neviem ako to dopadne.