Loky123
04.04.14,08:45
Zamestnankyňa ma z roku 2013 nevyčerpanú dovolenku 21 dní. V roku 2014 je dlhodobo na PN (http://www.porada.sk/pn#__AUTOKW), pracovala len 7 dní, v júni 2014 nastupuje na materskú. Čo s nevyčerpanou dovolenkou za rok 2013? Prepadne alebo ju môže dať požiadať preplatiť po skončení materskej?
veronikasad
04.04.14,10:52
Môže požiadať o čerpanie po skončení MD - v súbehu s poberaním rod.príspevku. Dovolenka (http://www.porada.sk/dovolenka#__AUTOKW) sa prepláca len pri skončení prac.pomeru.
Vznikne jej nárok na dovolenku aj za rok 2014, ktorá sa bude krátiť z titulu PN-ky (materská dovolenka (http://www.porada.sk/materska-dovolenka#__AUTOKW) sa považuje za odpracovanú dobu). Túto doporučujem čerpať až po skončení rod.dovolenky.
Loky123
04.04.14,12:01
ďakujem za odpoveď
dalesi
10.04.14,09:18
Podľa Zákonníka práce § 113 ods.3 - Ak si zamestnankyňa nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie MD alebo RD, zamestnávateľ jej ju poskytne po skončení
MD alebo RD. Nemôže jej prepadnúť.