alica
13.10.04,11:17
Dobrý deň,
podľa nového Zákona 595/2003 § 17, ods. (12) písm b) je poskytnutý alebo prijatý preddavok súčasťou základu dane v tom zdaňovacom období, kedy došlo k splneniu dodávky /tovaru, služieb ai./ Vychádza mi z toho, že nájomné zaplatené v decembrri 2004 na 1. kvartál 2005 pôjde do nákladov firmy až v zdaň. období roku 2005. Prosím o radu, robím daňový odhad za tento rok a neviem či mám nájomné predbežne započítať do tohto roka. Jedná sa pre firmu o dosť veľkú položku. Účtujeme v JÚ.
Vďaka
mudroš
13.10.04,10:54
Áno je to tak. Ide o to, či platíte podľa znluvy preddavok na nájomné, alebo konečnú sumu nájomného. Predpokladám však, že DÚ bude názoru, že je to preddavok. Treba si dobre pozrieť nájomnú zmluvu.
Mickya
13.10.04,11:20
v DÚPP č. 5-6/2004 som našla výklad:

V ods. 4 § 19 sú uvedené výdavky (nájomné, odplaty za sprostredkovanie), ktoré sa uznávajú za daňové výdavky až po ich zaplatení, a ak ide o obchodný vzťah daňovníka, ktorý vedie podvojné účtovníctvo a uhrádza tieto platby daňovníkovi - fyzickej osobe, v tom zdaňovacom období, keď k úhrade došlo s časovým rozlíšením v danom zdaňovacom období.

Z tohto by som ja osobne vyrozumela, že v JÚ to ide do výdavkov vtedy, kedy som nájomné zaplatila.

Tak ako to teda je? Aj mňa by to zaujímalo. Keď som si čítala zákon, tak som mala taký istý názor ako Mudroš, ale po prečítaní tohto výkladu, neviem.......
alica
13.10.04,12:03
Mickya vďaka za výklad, pozrela som príslušný odstavec v zákone a je tam doslova "Zaplatené nájomné fyz. osobe za prísl. zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie" - nepíšu, že v JÚ je to ináč. Takže nájomné zaplatené dopredu na r. 2005 sa uzná až v príslušnom roku. Škoda.
Mickya
13.10.04,12:12
A ako sa to urobí účtovne? V tomto roku to dáš výdavok neovlyv. daň a na začiatku roka preúčtuješ ovplyv. daň?
alica
13.10.04,13:03
v r. 2004 to zaúčtujem ako výdavok peň. prostriedkov z účtu neovplyvňujúci základ dane a v roku 2005 to v peňažnom denníku zaúčtujem až v rámci uzávierkových operácií ako výdavok ovplyv. ZD - preddavok na nájomné
Mickya
22.11.04,12:19
Vie už niekto vyriešiť tento problém?
Uvažujem nad tým, že to dám do výdavkov v tomto roku, keďže nájom. platím s.r.o. a nie fyz. os. - aspoň tak to chápem ja.
"Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prisluchajúcej na zdaňovacie obdobie."
A ja platím PO.
Vie sa niekto k tomuto vyjadriť, prosím?
Ďakujem
Nike
22.11.04,12:27
V JU nájomné zaplatené v 12/04 na 01/05 je v decembri výdavkom pokladne a výdavkom neovpl. daň. V januári výdavok neovplyvní pokladňu, ale daňový výdaj. Podobne sa voľakedy účtovali prechdoné položky do 15.1., ktoré našťastie zrušili.
Nie je dôležité komu platíš, ale to že si ty FO.
Paula
22.11.04,12:39
Tak ako píše Nike.
karbanová
25.11.04,13:10
V JU nájomné zaplatené v decembri 2004 a týkajúce sa nájmu 1.Q 2005 je danovým nákladom až v r.2005.