stormcatcher
04.04.14,12:23
Má význam vybrať baterku z netbooku, keď sa dlhšie používa na jednom mieste a má nejaký vplyv používanie netbooku cez nabíjačku?
Chobot
04.04.14,11:00
Existuje veľa teórií a návodov, ako predĺžiť živostnosť batérie v NB. Každá batéria sa môže rôzne správať, jedno je však isté - skôr či neskôr každá batéria zakape. Jedna za 3 roky, jedna už po roku a niektorá vydrží aj 5 rokov. Môžeš sa o ne starať akokoľvek dobre. Málokedy býva, že by stratila svoju kapacitu zo dňa na deň. Postupne časom sa jej kapacita znižuje, niekedy to ani nepostrehneš, až keď NB vypne po necelej pol hodine.

Dnešné NB majú elektroniku, ktorá reguluje dobíjanie batérie - tzn. že keď je nabitá na plnú kapacitu, tak sa nabíjanie vypne. Preto trvalé zapnutie na adaptéri nemá podľa mňa veľký vplyv na životnosť batérie. Určite by som batériu nevyberal, ak by som mal doma NB pripojený na adaptér. Riziko, že sa z akéhokoľvek dôvodu preruší napájanie (pokazí sa adaptér, vypnú prúd, vypadnú poistky) a ty prídeš o dáta či poškodí sa operačný systém je väčšie, ako poškodenie batérie.

Dalo by sa diskutovať o tom, či vybrať batériu, ak as NB nepoužíva dlhšiu dobu. Ale to nie je tvoj prípad.

Takže na tvojom mieste by som to neriešil - mal by som ho napojený na sieť aj s baterkou. Ak raz baterka odíde, kúpiš si druhú. Z pohľadu cien a dostupnosti to nie je dnes žiadny problém.
stormcatcher
04.04.14,11:30
...ja len či to má zmysel vybrať batériu. Keby som to robil tak že po každom nabití odpojil od adaptéru, musel by som ju 3-4 krát nabíjať. Mám ju stále cez adaptér, len či sa neničí batéria.
erik555
04.04.14,11:51
ja mam notas iba doma a iba na zdroj. Bateriu mam od kupy niekde v skrini (uz 4 a pol roka) :D
misoft
04.04.14,14:29
Ľudkovia - uvažujete nesprávne. NB je prenosný počítač s prídavným napájaním (akumulátor). Pretože NB sú napájané cez adaptér aj zo siete, vtedy akumulátor sa nabije a elektronika (http://www.porada.sk/elektronika#__AUTOKW) vstavaná v akumulátore zahlási NB, že je nabitý a napájací blok v NB odpojí dobíjanie. Akumulátor v tom prípade slúži ako záloha v prípade výpadku napájania z el. siete.
Nie je teda rozumné vyberať akumulátor z NB - 1) vybratý trpí samovybíjaním a po zasunutí sa musí dobiť = 1 nabíjací cyklus!
2) pri vybratom akumulátore v prípade výpadku napájania sa vypne celý NB a všetko v ňom je fuč - žiadna možnosť zálohovania (iba ak by bo adaptér pripojený na UPS - záložný zdroj). Pri akumulátore v NB toto riziko odpadá. Zároveň je samovybíjanie minimálne = nepočítajú sa nabíjacie cykly.
Uvedomte si, že akumulátor má určitú životnosť (a často rátanú aj v nabíjacích cykloch).

Teda výsledok - zasunutý akumulátor sa neničí (skôr sa zničí vyberaním a opätovným nabíjaním)
erik555
04.04.14,14:50
tak u mna nie je problem s notasom uz 4 a pol roka....ja nepracujem na notase, tak u mna neplati ziadne vsetko fuc. Stiahnute data mam a ostatne nemam preco riesit.
Chobot
04.04.14,17:38
S notebookom nie. Ale ako je na tom batéria? Myslíš, že je v takom stave ako nová, nepoužívaná? Mysliš že 4 roky uskladnená vo vybitom stave je zakonzervovaná naveky?
misoft
04.04.14,17:53
4 roky "uskladnená" - tak tá bude mať kapacitu 60-70%, ale už nikdy nie max. (počíta sa 98-99%) a po 4 rokoch bude vybitá.....
stormcatcher
04.04.14,18:25
...tuším v pcrevue som čítal, že keď sa chce baterka vybrať tak sa nabije a nechá sa vybiť cca 10%. Nie zase na roky. Ja len tak na 1-2 mesiace, keď je dlhšie na jednom mieste, či to má zmysel.
erik555
05.04.14,10:37
Chobot, ale ja uz nemienim pouzivat bateriu :D Ved notas pouzivam iba doma! A naozaj, odbornici, mam otazku: Kolko rokov vydrzi bateria v nonstop pouzivanom notebooku?