Marianna01
03.04.06,16:38
Prosím vás, napíšte mi svoj názor:
SZČO podpíše zmluvu o dielo s nemenovanou štátnou inštitúciou, hodnota diela je 30000. Po odovzdaní diela čaká na základe zmluvy na odplatu - a dojde jej niečo cez 24tis.
Môže zadávateľ diela strhnúť zrážkovú daň? Nie je náhodou povinnosť zdanenia na vykonávateľovi?
Na základe akého potvrdenia bude odpočítavať po ukončení zdanit. obdobia zrazenú daň?
stuko
03.04.06,14:40
Prosím vás, napíšte mi svoj názor:
SZČO podpíše zmluvu o dielo s nemenovanou štátnou inštitúciou, hodnota diela je 30000. Po odovzdaní diela čaká na základe zmluvy na odplatu - a dojde jej niečo cez 24tis.
Môže zadávateľ diela strhnúť zrážkovú daň? Nie je náhodou povinnosť zdanenia na vykonávateľovi?

môže, (ale aj nemusí) v tomto prípade sa považuje príjem za daňovo vysporiadaný nie je nutné, ale možné ho udávať v DP




takze tak ...
rems
03.04.06,16:49
Mě se to moc nezdá. Zrovna minulý týden jsem se dohadovala se správkyní daně na DÚ, co všechno zahrnuje zrážková daň. Četla mi tento zákon:

§ 44
Zabezpečenie dane

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)
b) výnos z podielových listov, výnos z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov a z vkladových listov s výnimkou, ak je príjemcom výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35)
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,
d) peňažnú cenu z verejných súťaží, zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybraných usporiadateľom súťaže, a zo športových súťaží s výnimkou cien oslobodených od dane podľa § 9,
e) dávku z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu 35) [§ 7 ods. 1 písm. d)],
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
g) príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv, 135)
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)],
i) výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok plynúcich fyzickým osobám a daňovníkom uvedeným v odseku 6.
j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

Všechno ostatní prý, pod zrážkovou daň nepatří. Asi by se k tomu měli vyjádřit ještě ostatní, moc by mne zajímalo, jak to tedy je. Ale zdá se mi divné, že by si živnostník vyfakturoval určitou práci a zadavatel mu bez jeho vědomí strhl daň.
KEJKA
03.04.06,17:03
to možno bude tzv. zádržné. Pozri si poriadne zmluvu, či tam nie je také ustanovenie. Zadržia ti sumu na nejakú dobu, najčastejšie počas záručnej doby. Potom doplatia zvyšok. Resp. nebude to len čiastková platba?
Urguj úhradu a uvidíš.
Jela.
03.04.06,18:03
O ake dielo presne ide? Ja som teraz robila jedno DP, kde boli aj autorske honorare - prispevky do novin, časopisov. Bola tu strhnuta zrazkova dan podla §43 ods. 3/h. Odrata sa 25% vydajov §43 ods.5/b - zakladom dane pre dan vybranu zrazkou z prijmov uvedench v ods.3/h je prijem znizeny o 25% podla §6 ods. 10 - to su vydavky pausalom. Vsetky prijmy som dala do DP,uplatnila som 25% vydajov, vypocitala dan a odratala dan, ktoru mal zaplatenu zrazkou. Ale prijem zdaneny zrazkou nemusis do DP uvadzat vobec.
stuko
03.04.06,18:45
O ake dielo presne ide? Ja som teraz robila jedno DP, kde boli aj autorske honorare - prispevky do novin, časopisov. Bola tu strhnuta zrazkova dan podla §43 ods. 3/h. Odrata sa 25% vydajov §43 ods.5/b - zakladom dane pre dan vybranu zrazkou z prijmov uvedench v ods.3/h je prijem znizeny o 25% podla §6 ods. 10 - to su vydavky pausalom. Vsetky prijmy som dala do DP,uplatnila som 25% vydajov, vypocitala dan a odratala dan, ktoru mal zaplatenu zrazkou. Ale prijem zdaneny zrazkou nemusis do DP uvadzat vobec.

moja odpoved vyssie v prispevku 2 sa taktiez tykala autorskej zmluvy o dielo
Milan Benka
04.04.06,05:31
Pokiaľ by to nebol " autorský honorár" tak:

Ak klient-SZČO- podpísal zmluvu o dielo so štátnou inštitúciou, tak tá mu nemala čo zrážať, iba ak "zádržné" (súhlas s lidou). Doporučujem postupovať v zmysle prísp. od nej.

K upresneniu prísp. rems: jedná sa o §43, nie o §44.
rems
04.04.06,06:27
K upresneniu prísp. rems: jedná sa o §43, nie o §44.

Přesně tak, omlouvám se. Při kopírování textu mi to lehce "ujelo"
Milan Benka
04.04.06,09:47
Nevadí, pochopili sme to. Upresnil som to kvôli začiatočníkom, keby to hľadali v predmetnom §.
evae
29.05.06,04:54
chcem sa spytat, majitel dosiel za mnou, ze mam spravit ZOD s dobrovolne nezamestnanym (na vykonanie nejakej casti stavby). je mozne spravit ZOD, aj ked nema dotycny zivnost? :confused: dane si vysporiada sam a urazove neplatim? dakujem