jana87
03.04.06,17:45
Minulý rok sa naša firma presťahovala, sme momentálne v budove, ktorú máme prenajatú. Bola to stará budova, museli sa tu porobiť opravy, vymeniť okná, takže sme budovu technicky zhodnotili. Stále to figuruje na účte 042 s tým, že v januári sa to zaradilo a robíme mesačné odpisy. Ale tento rok by sme mali túto budovu odkúpiť, a to formou finančného prenájmu. Ale neviem, ako to bude s tým technickym zhodnotením keď už to je zaradené a na odpisoch. Prosím Vás, poraďte mi niekto!!!
KEJKA
03.04.06,16:59
t.z. by bolo vhodné uviesť aj v zmluve, že ste si to hradili sami.
Budete nadalej odpisovať. Predmet LZ zaradíte a budete odpisovať rovnomerne počas doby LZ.
ALBO
03.04.06,20:42
Minulý rok sa naša firma presťahovala, sme momentálne v budove, ktorú máme prenajatú. Bola to stará budova, museli sa tu porobiť opravy, vymeniť okná, takže sme budovu technicky zhodnotili. Stále to figuruje na účte 042 s tým, že v januári sa to zaradilo a robíme mesačné odpisy. Ale tento rok by sme mali túto budovu odkúpiť, a to formou finančného prenájmu. Ale neviem, ako to bude s tým technickym zhodnotením keď už to je zaradené a na odpisoch. Prosím Vás, poraďte mi niekto!!! Je výmena okien TZ?
KEJKA
03.04.06,22:03
výmena okien nezvykne byť t.z., ale môže. Firma vie, čo robili a ak to vedú ako t.z., nikto im to rozporovať nebude.
Nandrolon
05.04.06,07:22
technicke zhodnotenie nehnutelnosti by malo byt podlozene stavebnym povolenim, predtym to treba nahlasit stavebnemu uradu, ak vyda povolenie /do 30 dni/ je to technicke zhodnotenie. Ak stavebny urad nevyda povolenie do 30 dni, zrejme skonstatoval, ze sa nejedna o technicke zhodnotenie a jednoducho neodpovie, mozeme to dat do oprav /treba mat pre seba doklad o doruceni ziadosti na stavebny urad/.
Vymena okien vacsinou nebyva technicke zhodnotenie.
Technicke zhodnotenie to ale moze byt, pokial sa okna neosadzuju do povodneho otvoru, teda pokial sa zmensuju, alebo naopak zvacsuju, je to technicke zhodnotenie, nakolko sa meni funkcnost budovy /napr. prichadza viac alebo menej svetla do miestnosti/ ale hlavne sa meni jej VONKAJSI VZHLAD.
Inac napr. technicke zhodnotenie na vnutornu elektroinstalaciu asi netreba mat podlozene povolenim stavebneho uradu.
Ked si niekto neni isty a jedna sa o vonkajsie upravy, tak proste posle na stavebny urad poziadavku a urad posudi bud odpovie, alebo nie, a uctovna jednotka je kryta potvrdenim...
mudroš
08.05.06,13:34
Naozaj to v týchto prípadoch nebýva jednoduché.
Mení sa totiž účel využívania stavby (z bývania na kancelárie). Na to je treba nové užívacie povolenie.
Ak sa uvedené práce robili v súvislosti so zmenou účelu použitia stavby, tak to bude ťažko obhájiť ako opravu !!!

Treba si dobre pripraviť podklady, aby sa dalo obhájiť Vaše rozhodnutie.
Keity
27.01.09,11:55
Nechcela som otvárať novú tému a tak som ju zaradila sem. Dúfam, že je to OK. Mám jeden problém. Robili sme spätný lízing na našu budovu a mám problém so vstupnou cenou. Keďže je to lízing tak OC je istina + náklady do zaradenia majetku. A tu je môj problém. Podľa zmluvy o lízingu musíme znášať aj vedľajšie náklady kvôli prefinancovaniu. Dostala som na ne aj fakturu ale až v decembri a my sme zaradili budovu už v októbri podľa prevzatia budovy. Kam mám zaradiť teda tie vedľajšie náklady? Do vstupnej ceny sa to podľa mňa už nedá. A technické zhodnotenie to podľa mňa tiež nie je. Jedná sa ale o cenu skoro 300.000 SKK. Poradí mi prosím vás niekto? Ďakujem
adato
28.01.09,19:03
Ak sa jedná o náklady, ktoré mali byť súčasťou obstarávacej ceny už v čase zaradenia, urobíte opravu účtovania a odpisovania. Teda navýšite obstarávaciu hodnotu a odpis na takú hodnotu, aká by tam bola, ak by ste boli účtovali správne.