Nemožná
06.04.14,14:25
Dobrý deň,potrebovala by som poradiť alebo radu kde sa obrátiť,s týmto:Máme postavený dom na hypotéku,potrebovali sme dorobiť okolie domu a prístrešky,na čo máme ďalšiu pôžičku.Ja som prišla o zamestnanie ,nemohla som nájsť prácu,založila som si živnosť (http://www.porada.sk/zivnost#__AUTOKW) a celkom sa mi to rozbieha,manželovi sa dobre darilo a nemali sme problém všetko platiť.Teraz však rapídne klesli jeho zákazky,aj príjmy. Nevychádza nám na splátky,boli sme v banke požiadať o odklad.Bojím sa,že to ďalej nezvládneme.Mne sa podnikanie (http://www.porada.sk/podnikanie#__AUTOKW) sľubne rozbieha,ale zatiaľ je to málo.Viem,že sme spravili chyby a nemysleli do budúcna,snažíme sa ako môžeme ale stále je to zlé a zrejme prídeme o všetko...Dá sa ešte niečo robiť?
LukyKs
06.04.14,12:39
Niečo sa vždy dá :
1,
Zníž výdavky
2,
Zvýš príjmy
3,
?
4,
Niečo obetuj
LukyKs
06.04.14,12:42
Toto je krásne vyjadrenie :

POTREBOVALI SME (dorobiť okolie domu a prístrešky ) - - prd ste potrebovali =
prepili ste kožu z medveďa skor, ako ste ho zastrelili
a teraz chceš aby ti to niekto naprával ?
draik
06.04.14,18:18
Môžte požiadať o odklad splátok. V tomto období však budete platiť úroky a ak si nepredĺžite splatnosť pôžičiek, tak mesačné splátky Vám po doklade stúpnu, keďže sa do nich započítajú aj tie, ktoré ste kvôli odkladu nesplatili. Ak ste na začiatku splácanie úveru, tak veľmi neušetríte, keďže v prvých rokoch podstatnú časť splátky tvoria úroky. Môžte skúsiť brigády, zredukovať výdavky, ale predovšetkým komunikujte s bankou. Držím palce, nie ste prví ani poslední...
jelalim
06.04.14,18:54
odklad splátok je velmi docastne riesenie, ktore by som pouzil, iba ak by som mal istotu ze za pol roka to bude lepsie. Odklad je sice perfektny, ale Banka si odklad necha riadne zaplatit a potom sa toho nakopi viac a naraz a budete tam kde ste.

Obaja okrem zivnosti by ste mali zvazit iny, prilezitostny alebo pravidelny prijem (napr. brigada v nedelu)
arizona
06.04.14,20:36
Tiez poznam zopar rodin z mojho okolia, ktorym sa darilo, tak si dali postavit drahe domy,nakupili auta a pod., zadlzili sa na dlhe desatrocia, nerozmyslali do buducna. Zial, kriza zasiahla ... a domy a auta museli popredavat aj pod cenu a riadne sa uskromnit...

Odklad v banke je iba docasne riesenie, medzitym treba hladat moznost vacsieho zarobku, ci predat cennejsie veci.

Najdi si v archive CT serial "Krotitele dluhu", tam radili odbornici,ako sa da pomoct v takychto situaciach.
buchač
06.04.14,20:57
PRESNE to mi napadlo po prečítaní príspevku ...
taiko
07.04.14,03:47
odklad splatok problem iba presunie, ale nevyriesi ho. Ak sa situacia na vasej prijmovej strane nezlepsi, tak pre vas odklad bude este neprijemnejsi, lebo banka sa na vasom odklade zarobi viac.. Mozno by ste vedeli nieco usetrit aj na vydavkovej strane.

Zlepsenim na prijmovej strane nemyslim "uz sa mi to rozbieha", alebo "druhy polrok bude lepsi". Zlepsenim na prijmovej strane myslim viacmenej isty pravidelny prijem najlepsie zo zamestnaneckeho pomeru. ( ano aj v inom okresnom, ci krajskom meste, popripade v zahranici...)

Ak si myslite, ze nie ste schopni zlepsit prijmovu stranu a usetrit na vydavkovej, odporucal by som predat nehnutelnost. Je to omnoho vyhodnejsie, ako ked vam ju preda exekutor. Potom uz o predajnej cene nerozhodujete vy a moze sa stat (http://www.porada.sk/stat#__AUTOKW), ze aj po predaji nehnutelnosti exekutorom budete stale dlznikmi banky. Priznanie chyby, predaj domu a novy zaciatok nie je nic, za co by ste sa museli hanbit, prave naopak. Bude to vypovedat o vasej mudrosti, vyzretosti a zodpovednosti.

takze by som si sadol, spisal by som svoje nutne vydaje a realne prijmy (este raz, nie take v ktore dufate, alebo ktore si myslite ze pridu). Ak bude bilancia minusova, potom by som nehnutelnost predal. V ziadnom pripade by som neuvazoval o dalsich dlhoch, ktorymi by sa financovali tie terajsie. Dostanete sa do spiraly, z ktorej uz nebude uniku.
Nemožná
07.04.14,07:22
Ďakujem
lianett
07.04.14,07:55
Však ona nechce, aby si jej to ty zaplatil, chce len radu, ako to riešiť. A život prináša aj takéto situácie. S názorom sa prikláňam k Taikovi a želám zlepšenie finanč.situácie.
expeeert
07.04.14,08:03
Nuž to platí v podstate pri každej pôžičke, či je to hypotéka (http://www.porada.sk/hypoteka#__AUTOKW) alebo spotrebák, alebo čokoľvek. Horšie je že veľmi málo ľudí myslí na zadné vráta a splátky si dá tak že bude mať aj niečo bokom. Veľa ľudí ide do extrému a v prípade čo i len menšieho výpadku príjmov to nezvláda...
LukyKs
07.04.14,08:10
Tak ako v PU platí :
MÁ dať / DAL
tak aj v požičkách :
ZOBRAL SI / MUSÍŠ VRÁTIŤ

čo je na tom nepochopiteľné ?????????
LukyKs
07.04.14,08:12
Klapec.
Ak stela radu, mala sa pýtať PRED tým.

Post koitum sa akurát može konštatovať, že bola (po) (do) je.aná.
Ale poradiť, ako na to,aby NEBOLA, sa už NEDÁ! :D
expeeert
08.04.14,05:05
Ja som pochopil, myslel som to tak, že pri každej pôžičke v podstate prepiješ kožu z medveďa skôr ako ho zastrelíš - čiže toto prirovnanie platí v podstate na každého, kto si kúpi/postaví niečo skôr ako si na to sám zarobí.