domacnost
03.04.06,19:07
AVO, ALBO prosím Vás ak SZČO má zaradené os.auto v majetku firmy a používa ho aj na súkromné účely, ako to bude s dph? Auto používa 50% súkromné účely a 50% firmené účely počas celého roka. Mňa teraz zaujíma a hlavne nemôžem v zákone o dph nájsť, ktorý § mi stanovuje či mám nárok na dph pri oprave auta, PHM, atd... /nejde o auto na lízing/. Viem, že náklady treba krátiť, ale čo dph? Mám nárok aspoň časť na dph? napr.50% z dph? alebo nemám vôbec nárok na dph? Ak som mesač.platca dph, treba všetky výdavky súvisiace s autom krátiť o 50%, ale ako? Ako sa mám vysporiadať s dph? Môžete mi prosím vás napísať celý postup , ako pokračovať? Na porade som našla niekde, že nemám nárok vôbec na dph, niekde , že len časť si uplatní do odpočtu. Prosím Vás poradte , ako to vlastne má byť?
ALBO
03.04.06,19:39
Bežný platiteľ má nárok na odpočet dane z opráv v plnej výške. Vy ste v pozícii platiteľa podľa § 49/5. Máte nárok na pomerný odpočet dane, pričom v tomto prípade (pri obstaranní služieb, a pri kúpe tovaru -nie odpisovaného podľa zák o DzP) máte len jedinú možnosť postupu a to krátiť daň na vstupe vo vašom prípade na 50%. To zn, za rovnakých podmienok akoby dal bežný platiteľ dane na vstup 100% vy dáte do DPrizn. len 50% DPH.
Aj PHM rovnako.
domacnost
04.04.06,04:28
ALBO vďaka.
Halipasa
18.04.06,14:43
Mne niekto povedal, ze DPH sa musi uplatnit v plnej vyske DPH a potom dat cast na ,,vystup", resp. aj nieco o rocnom vysporiadani dane mi niekto ,,sevelil" - tak neviem, ci tento ALBOV nazor je uplne spravny... Bola by som rada, keby mohli viaceri zareagovat, pretoze tento problem trapi aj mna. Dakujem.
KEJKA
18.04.06,14:47
ak niekto "ševelil", napíš aj zdroj..... popasujeme sa s tým.
Ja súhlasím s ALBOM.
Paula
18.04.06,14:55
Mne niekto povedal, ze DPH sa musi uplatnit v plnej vyske DPH a potom dat cast na ,,vystup", resp. aj nieco o rocnom vysporiadani dane mi niekto ,,sevelil" - tak neviem, ci tento ALBOV nazor je uplne spravny... Bola by som rada, keby mohli viaceri zareagovat, pretoze tento problem trapi aj mna. Dakujem.
Tento návod na použitie ti dal asi niekto, kto uvažuje o prípade, kedy sa podiel spotreby na firemné a nefiremné výdavky (a teda aj podiel nárokovateľnosti na odpočet DPH) zvažuje až k 31.12. Pravdu poviem, zatiaľ som sa stretla iba s mesačným, resp. kvartálnym aspoň prepočtom. Pri prepočte výdavku (nákladu) za celý rok by to ešte išlo, ale s DPH sa mi nevidí upratať "nenárok" na odpočet na konci kal.roka. Môj názor, nevravím, že správny.
ALBO
18.04.06,19:53
Mne niekto povedal, ze DPH sa musi uplatnit v plnej vyske DPH a potom dat cast na ,,vystup", resp. aj nieco o rocnom vysporiadani dane mi niekto ,,sevelil" - tak neviem, ci tento ALBOV nazor je uplne spravny... Bola by som rada, keby mohli viaceri zareagovat, pretoze tento problem trapi aj mna. Dakujem.
Ako napísala Lida priložte link.
Možno ste si nevšimli že pri HM v § 49/5 odpisovanom môžete použiť aj ten postup ako vy navrhujete, ale ja som sa vyjadrovala ku konkrétnej otázke a tam bolo opravy a PHM a to nieje odpisovaný HM.