timejka200
07.04.14,08:55
splatené ZI bolo do pokladne 211 - vo výške 10 000 Eur , potom neboli žiadne príjmy iba výdaje - tým pádom sa mi ponižuje základné imanie? dobre tomu chápem hej? a to základné imanie nemá zostať v tej výške ako bolo vložené? za vysvetlenie ďakujem
avalik
07.04.14,07:02
peniaze vložené ako ZI používaš na činnosť firmy

PS:
ponížiť -i dok.
1. potupiť, pokoriť, pohaniť: nedať sa p. hrubosťami, urazili ma a p-li
2. urobiť menej významným: bibl. kto sa povyšuje, bude p-ený;
nedok. ponižovať
// ponížiť sa pokoriť sa: viac sa nep-m (pred nikým);
nedok. ponižovať sa
tictac7
07.04.14,07:03
- základné imanie, či už bolo splatené vložením hotovosti do pokladne alebo vložením na BÚ sa úbytkom peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na BÚ neznižuje. Máme podvojné účtovníctvo (http://www.porada.sk/podvojne-uctovnictvo#__AUTOKW) - takže pri upísanom vlastnom imaní si mala ZI na strane pasív - zvýšenie + pohľadávku voči spoločníkom na strane aktív zvýšenie. Po jeho úhrade sa ti zmizla pohľadávka a máš peniaze v hotovosti. Vplyv na súvahu - žiadny - máš úbytok aj prírastok na strane aktív v rovnakej výške. V PÚ vždy účtuješ buď prírastok a úbytok na strane pasív, prírastok a úbytok na strane aktív, prírastok na strane pasív a úbytok na strane aktív, prírastok na strane aktív a úbytok na strane pasív, prírastok na strane aktív a prírastok na výnosových účtoch, prírastok na strane pasív a prírastok na nákladových účtoch. To sú ale predsa základy, ktoré by Ti mali byť zrejmé.....
- podotázka - dúfam, že to splatenie ZI v hotovosti sa neudialo po 1.1.2013 a ak áno, tak žiadny zo spoločníkov nemá svoj podiel vyšší ako 5000 eur.
timejka200
07.04.14,07:13
dakujem pekne ale mne ide vlastne o to - že tie peniaze tých 10 000 Eur dokopy - ZI - z toho sa vlastne hradili už nejaké veci - náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW), otázka je či si to mám nejak podchytiť v pokladni nejakou tou analytikou že to su napr. peniaze - ZI , a iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) - tržby atd..aby som sa v tom vedela orientovať.
skovco
07.04.14,13:08
Hm, asi s uctovnictvom len zacinas, zainvestuj do dobrych knich a nejakych kurzov inak bude majitel firmy nestastny ked pride kontrola. Co sa tyka tych penazi je uplne jedno ako prisli netreba vytvarat analytiky - pri hotovosti ti staci mat analytiky podla mien(EUR, USD, CZK...)
nic viac - ak by si sledovala kazdu prijatu hotovost, tak mas o chvilu stovky analytik. Hlavne sa ubezpec ze na ucte 411 mas tych 10 000 EUR- s tym uz nehyb. A dolezita vec na ktoru ta upozornil TICTAC, platba v hotovosti je vyssia ako 5 000 EUR je zakazana od 1.1.2013.
timejka200
10.04.14,05:57
nie tych 5000 bolo vložených - 1000 Eur konateľ - 4000 spoločník takže všetko je v rámci normy :) na 411 mám tých 10 000 Eur - ale v pokladni už taký zostatok nie je ...to je problém?
kompozit
10.04.14,06:07
Nie je to problém. Musí platiť aktíva = pasíva, skontroluj si to. A urob tak, ako Ti písal Skovco.
timejka200
10.04.14,06:52
aktíva - pasíva sedia :)