deimik
03.04.06,21:48
Dobrý deň,
poslal som zamestnanca na služobnú cestu v rámci, ktorej mu platím aj hotel. Moja otázka znie, či môžem od zamestnanca vyžadovať, aby pracoval aj po dohodnutej pracovnej dobe, keď je ubytovaný na hoteli, keď mu poskytujem služobný notebook, a platím mu pripojenie cez edge.

Jedná sa o obchodného zástupcu, ktorého náplňou je komunikácia so zákazníkmi. A ja od neho vyžadujem, aby mi po skončení jednaní, napísal hlásenie o stretnutiach, a podobné veci, ktoré súvisia so zákazníkmi, ktorích má vo svojej opatere.

Ďakujem
stuko
03.04.06,19:53
Dobrý deň,
poslal som zamestnanca na služobnú cestu v rámci, ktorej mu platím aj hotel. Moja otázka znie, či môžem od zamestnanca vyžadovať, aby pracoval aj po dohodnutej pracovnej dobe, keď je ubytovaný na hoteli, keď mu poskytujem služobný notebook, a platím mu pripojenie cez edge.

Jedná sa o obchodného zástupcu, ktorého náplňou je komunikácia so zákazníkmi. A ja od neho vyžadujem, aby mi po skončení jednaní, napísal hlásenie o stretnutiach, a podobné veci, ktoré súvisia so zákazníkmi, ktorích má vo svojej opatere.

Ďakujem

ak ide o zamestnanca na HPP, je mozne dohodnut aj nadcasovu pracu, odporucam pozriet sa do zakonnika prace, alebo klikni do pola hladaj tu na porade klucove slovo nadcas
Chobot
03.04.06,19:55
Dobrý deň,
poslal som zamestnanca na služobnú cestu v rámci, ktorej mu platím aj hotel. Moja otázka znie, či môžem od zamestnanca vyžadovať, aby pracoval aj po dohodnutej pracovnej dobe, keď je ubytovaný na hoteli, keď mu poskytujem služobný notebook, a platím mu pripojenie cez edge.

Jedná sa o obchodného zástupcu, ktorého náplňou je komunikácia so zákazníkmi. A ja od neho vyžadujem, aby mi po skončení jednaní, napísal hlásenie o stretnutiach, a podobné veci, ktoré súvisia so zákazníkmi, ktorích má vo svojej opatere.

Ďakujem

Áno, môžeš, ale v tom prípade to bude nariadená práca nadčas, za ktorú mu patrí mzda plus prípadné nadčasové príplatky.

To, že mu platíš hotel na služobnej ceste je samozrejmé, snáď by si od neho nechcel, aby na služobke si hradil ubtovanie zo svojho. A to, že je po pracovnej dobe na hoteli neznamená, že automaticky musí pracovať.
deimik
04.04.06,16:51
Ešte mám jednu otázku. K tejto téme už bolo popísaných veľa info, ale ak je zamestnanec obchodný zástupca, a má to tak definované aj v zmluve. Je čas, ktorý strávi cestovaním na miesto určenia = jednania, a návratom späť do miesta svojho bydliska braný ako nadčas alebo je to len jeho voľný čas, ktorý "venuje firme". Napr. začína o 6.30, na miesto určenia príde o 8.15, tam ukončí jednanie a presúva sa do ďalšieho mesta, kde má ďalšie jednania, ktoré ukončí o 15.00 napr. a potom sa presúva domov a povedzme trvá mu to 2 hodiny, takže príde o 17.00. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
04.04.06,16:54
Ešte mám jednu otázku. K tejto téme už bolo popísaných veľa info, ale ak je zamestnanec obchodný zástupca, a má to tak definované aj v zmluve. Je čas, ktorý strávi cestovaním na miesto určenia = jednania, a návratom späť do miesta svojho bydliska braný ako nadčas alebo je to len jeho voľný čas, ktorý "venuje firme". Napr. začína o 6.30, na miesto určenia príde o 8.15, tam ukončí jednanie a presúva sa do ďalšieho mesta, kde má ďalšie jednania, ktoré ukončí o 15.00 napr. a potom sa presúva domov a povedzme trvá mu to 2 hodiny, takže príde o 17.00. Ďakujem za odpoveď. Pozri si toto: Zákon o CN (4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest, b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín. (5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Nika
10.05.06,08:05
Pracovník bol vyslaný na služobnú cestu-školenie, ktoré bolo začalo 29.4. a trvalo do 5.5. Patrí mu za sobotu, nedelu a pondelok-sviatok- náhrada mzdy + príplatky?
Chobot
10.05.06,08:38
Pracovník bol vyslaný na služobnú cestu-školenie, ktoré bolo začalo 29.4. a trvalo do 5.5. Patrí mu za sobotu, nedelu a pondelok-sviatok- náhrada mzdy + príplatky?

Záleží od toho, čo tam robil v tie dni, teda v sobotu, nedeľu a v pondelok. Ak bolo školenie aj v tieto dni, považuje sa to ako výkon práce a patrí mu buď náhrada + príplatky alebo náhradné voľno. Ak však napr. v nedeľu školenie nebolo a mali voľno alebo im urobili nejaký náhradný program (napr. výlet alebo návštevu továrne), tak za ten deň nemá nárok na náhradu mzdy.

Čiže treba posúdiť, aký mal počas tých dní program školenia.

Naopak, cestovné náhrady mu patria za všetky dni strávené na SC bez ohľadu na to, či nejakú prácu (myslí sa tým aj školenie) vykonával alebo nie.
Nika
10.05.06,08:43
Ďakujem Chobot. Školenie bolo vo všetky dni aj cez víkend a sviatok.
Chobot
10.05.06,08:51
Ďakujem Chobot. Školenie bolo vo všetky dni aj cez víkend a sviatok.

Tak potom mu patrí náhrada mzdy, veď pre firmu pracoval v tie dni tak, že bol na školení.