liduska
04.04.06,06:01
poradí mi niekto aký druh ďateliny by som mala zasiať do záhradky asi na 10 á plochu kedy a ako sa to seje? Už sa nám nechce stále lopotiť na záhrade okret toho nám ešte zostane plocha aj na sadenie . Je to vš.asi 17 á , no hrôza.Chcem to len preto aby tam nerástla burina a bolo stým čo najmenej práce. Alebo by mi niekto poradil niečo lepšie?
liduska
04.04.06,10:04
nikto nevie?To ma necháte aby som celé leto strávila na zahrade trhaním zeliny ?a kedy budem chodiť na poradu??????to hádam nie!!!!!!!!!!!pomóóóc!!!
Elena Navrátilová
04.04.06,10:16
nikto nevie?To ma necháte aby som celé leto strávila na zahrade trhaním zeliny ?a kedy budem chodiť na poradu??????to hádam nie!!!!!!!!!!!pomóóóc!!!Liduška pokiaľ tu môžem poradiť, v záhradkárskych, resp. v poľnohospodárskych potrebách ťa presne navigujú čo by bolo pre Teba najlepšie. Ak to chceš na prerobenie, býva miešanka, ak chceš trávnik tak trávu /samozrejme myslím na trávnik/. Dúfam, že som Ti poradila dobre.
atramka
04.04.06,10:34
liduška ja ti poradím, len čo sa spojím s kamarátom, čo je od fachu-agronóm.
a čo budeš robiť s toľkou ďatelinkou?? Chováš zajace???? To budeš mať sena na zimu . :-))))
liduska
04.04.06,10:58
Milá Atramka, zajace nechovám, a čo so senom to sa Vás opýtam na jeseň, dufam , že zasa poradíte. Idem to robiť preto , že neviem čo s takou veľkou záhradou. Možno až ďatelina narastie dám jú za pokosenie susedom. alebo má niekto lepší nápad ?
atramka
04.04.06,11:46
liduška, no kamarát poradil, že na 10 árov Ti treba cca 2,5 kg lucernového semena.
Ja ti však radím, keď to nemáš pre koho zberať(veď aj s tým je robota 3-4x do roka pokosiť, usušiť, spratať a dať pozor aby nezmoklo), zasej tam golfovú trávičku, urob si v strede golfovú jamku, sadni si cez leto pod slnečník , daj si kávičku a zahraj si golf.... (aspoň hod loptičky do jamky).......
No a až sa ti toto podarí, prídeme ťa na tvoje golfové ihrisko pozrieť s veselými poraďákmi......
liduska
04.04.06,11:57
lenže zase je tu problém s trávičkou, to by som celkon skrachovala keby som dostala účet za vodu. a tráva bez vody celé leto neprežije.
monte
04.04.06,16:44
veru o trávu sa treba starať, polievať a strihať, tak najlepším riešením by bolo použiť tzv. zelené hnojenie teda vysiať tam ďatelinu alebo facéliu aby si tam nemala burinu a potom to na jeseň zakopať a zúrodníš zem alebo daj susedom pôdu do prenájmu
iika
06.04.06,09:03
Nie je celkom pravda, že každý trávnik potrebuje hektolitre vody. Závisí od druhu trávy, ktorý sa vyseje. Väčšinou predávajú trávne zmesy. Ak nechcete často kosiť a polievať, vyberte si zmes pre veľmi zaťažované plochy- parková alebo lúčna napr. (v lúčnej vám vykvitnú ešte aj kvetinky). Teraz je ešte dostatočná vlhkosť pôdy, takže aj s menej častým polievaním by mala vzísť. Ak tam ale mienite v budúcnosti niečo pestovať, dajte radšej nejaké osivo na zelené hnojenie- osvedčila sa nám facélia- lucerka menej- má dosť silné korene. Ale najkraší trávnik máme ten, čo sme zakladali v októbri.
liduska
06.04.06,10:30
iika a čo je to facélia? záhradu nechceme obrábať asi 2-3 roky.A ešte by ma zaujímalo keď by som si založila ale na iné miesto távnik ako často sa musí tá lúčna zmes kosiť alebo do akej výšky to narastie a parková zmes sa ako často musí kosiť?Ide mi o čo najmenej práce-nestíhame.
iika
18.04.06,14:08
Liduška,prepáč, že odpovedám až teraz, mala som veľa roboty. Facélia je krmovina, ktorá kvitne drobnejšími fialovými kvetmi, pokryje pôdu, takže ju chráni pred vyychaním a zaburinením a navyše vyťahuje do vrchnejších vrstiev dusík, takže zúrodňuje pôdu. Je to rastlina medonosná, včielky ju majú rady.Ak sa rozhodnete pôdu použiť na poľnohospodárske plodiny, stačí facéliu len zarýľovať alebo zaorať. Lúčne zmesi sa kosia až po odkvitnutí lúčnych kvetov. To uvidíte sami, kedy to už nie je pekné a treba to upraviť. Kosí sa maximálne 3x do roka.
PeterNR
21.04.06,05:59
Liduška, veľmi závisí od toho, aké je zloženie zmesi, od typu pôdy a jej vlhkosti (resp. dostupnosti vlahy), využívania trávnika (niektoré lúčne trávy horšie znášajú zaťaženie chodením)...

Lúčna zmes vyrastie vo všeobecnosti dosť vysoko, vyššie ako pasienková či parková, aj sa menej často kosí. Na rozdiel od pasienkových tráv neznášajú lúčne typy až tak dobre zaťaženie chodením. Problém s extenzívnym trávnikom lúčneho typu by mohli mať alergici na pele tráv, lebo tým, že sa menej často kosí, väčšina tráv ide do kvetu. Takéto seno nie je až také výživné, ako seno z intenzívnych lúk. Hodí sa najmä pre ovce a kozy. Ak nie sú poruke, dá sa využiť aj ako podstielka pod hovädzí dobytok, alebo v menšom množstve do kompostu.

Ďatelina je pomerne citlivá na dostatok vody. Naopak lucerna, vzhľadom na jej dlhý kolovitý koreň, je odolnejšia voči suchu. Obe vydržia na pozemku niekoľko rokov. Spomínané rastliny na zelené hnojenie sú väčšinou jednoročné (facélia, príp. vika, vičenec, horčica..), takže sú vhodné najmä ak sa počíta so zornením a osiatím pôdy po skončení ich vegetácie.

Ťažko presne poradiť takto na diaľku, záleží od situácie na vašej záhrade. Skús prípadne pohľadať info na nete, napr. http://mojdom.zoznam.sk/cl/100370/Ako_vypestovat_pekny_zeleny_koberec_(2._cast_-_Zakladanie (http://mojdom.zoznam.sk/cl/100370/Ako_vypestovat_pekny_zeleny_koberec_%282._cast_-_Zakladanie))

Sú ale aj iné možnosti, ako sa v záhrade príliš nenarobiť. Napr. extenzívne pestovanie vhodných druhov ovocia a zeleniny - napr. ríbezle, čučoriedky, maliny, jahody, cherry-paradajky...
liduska
21.04.06,09:42
Ďakujem Peter za radu, ale to je asi 20 á zahrada a tam keby si dal aj neviem čo tak sa narobíš .Tak som si myslela , že s ďatelinou bude najmenej práce nakoniec o kosenie sa postarajú susedia ,ktorý si ju zoberú.Vidím že si od fachu povedz mi prosím ťa , či je ďatelina vhodná na mulčovanie zeleniny napr. kukurice, rajčín atď. alebo aj na kompost. Mimochodom neporadíš ako sa kompostovisko zakladá? Neviem či to treba aj neakým prípravkom zasypávať alebo ako na to.Vďaka.
Barbara
21.04.06,10:12
Ďakujem Peter za radu, ale to je asi 20 á zahrada a tam keby si dal aj neviem čo tak sa narobíš .Tak som si myslela , že s ďatelinou bude najmenej práce nakoniec o kosenie sa postarajú susedia ,ktorý si ju zoberú.Vidím že si od fachu povedz mi prosím ťa , či je ďatelina vhodná na mulčovanie zeleniny napr. kukurice, rajčín atď. alebo aj na kompost. Mimochodom neporadíš ako sa kompostovisko zakladá? Neviem či to treba aj neakým prípravkom zasypávať alebo ako na to.Vďaka.


Liduska, ja Ti poradím hádam najnaj. :D keď je to možné/ myslím, keď je tam aj iný vchod/,čo tú záhradu dať do prenájmu???:p
boli by aj penízky.........
:D :D
PeterNR
21.04.06,10:38
Ďakujem Peter za radu, ale to je asi 20 á zahrada a tam keby si dal aj neviem čo tak sa narobíš .Tak som si myslela , že s ďatelinou bude najmenej práce nakoniec o kosenie sa postarajú susedia ,ktorý si ju zoberú.Vidím že si od fachu povedz mi prosím ťa , či je ďatelina vhodná na mulčovanie zeleniny napr. kukurice, rajčín atď. alebo aj na kompost. Mimochodom neporadíš ako sa kompostovisko zakladá? Neviem či to treba aj neakým prípravkom zasypávať alebo ako na to.Vďaka.

Liduška, to máš pravdu, 20 árov je dosť. Ale možno by sa dalo dačo vymyslieť, ako sa nenarobiť a mať pritom úžitok.. Potreboval by som vedieť viac info - aká je pôda, či máš na záhrade dreviny, či je dostupná voda a akým spôsobom sa dá čerpať...

Na mulčovanie môžeš použiť čokoľvek organické, ak to nie je napadnuté chorobami, okrem burín (pokosená tráva, suché lístie, drvina z konárov..). Takže aj ďatelinu, ale to je trochu škoda, lepšie je ju skŕmiť. Ak máš takých susedov, ktorí by ju využili, potom je to jednoduchá možnosť, ako mať pokosenú záhradu aj vďačných susedov :)

Zakladanie kompostoviska je pomerne jednoduché - základ je nájsť dobré miesto, dakde v kúte a v tieni, aby nebolo moc na očiach a v lete nevysychalo. Stačí kopa s drenážou z vetiev na spodku, alebo môžeš urobiť jednoduchú ohradu napr. z dosák a 4 kolov. Na kopu potom vrstvíš organický odpad a zeminu. Zasypávať nejakými urýchľovačmi zrenia v princípe netreba. Dôležité je v lete polievať. Aby si vedela, kedy ho treba poliať, dobré je zasadiť doň napr. tekvicu. Na nete nájdeš viac info. Btw keďže si z Nitry, kúsok odtiaľto je jedna biofarma kde robia o.i. kurz kompostovania
(http://www.biospotrebitel.sk/clanok/485-kompostovanie-kurz-kompostovania-na-masekovom-mlyne.htm)
iika
26.04.06,06:43
Je dôležité aj to, čo vo vašej záhrade po tých dvoch rokoch chcete mať. Korene ďatelín sa po zaoraní len tak rýchlo nerozložia, ak by ste tam napr. chceli vysiať trávu alebo vysadiť napr. jahody, korene by vám tam vadili a museli by ste ich pracne vyberať. Ak jednoročné rastliny necháte vykvitnúť a dozrejú im semená, máte postarané aj o úrodu v budúcom roku. Osvedčil sa mi takto nechtík lekársky a kapucínka- obe sú liečivky a vyzerajú pekne. Na vašom mieste by som to asi nejako skombinovala- tam, kde sa najviac chodí by som dala trebárs tú lucerku, ktorá by sa častejšie kosila, a na miesta menej zaťažované by so skúsila vysiať rastliny, ktoré by potešili oko. A dajú sa tiež skosiť- znovu vyrastú z koreňa.:o
liduska
26.04.06,09:51
IIKA prosím ťa a ktoré rastliny sa dajú skosiť a vyrastú z koreňa? My to miesto vôbec nezaťažujeme.
iika
27.04.06,07:54
No napríklad aj nechtík, kapucínka a harmanček. A potom ešte napríklad medovka lekárska- to je ale trvalka. Sú to všetko nenáročné, krásne a liečivé rastliny.:o
taťko
08.02.07,14:10
a co tak pestovat jablone, alebo hrusky na vreteno. nemusí sa to strihať, iba striekať a čo neminiete dárujete. pá
bábika
07.03.07,14:20
Liduška, ja som záhradu riešila vysiatim trávy aby tam nerástla burina, použili sme trávové semeno na strednú záťaž, parkovú trávu alebo dľa tvojho výberu a je to super skosíme 1 x v týždni a je na to pekný pohľad. Bábika. Veľa zdaru
liduska
08.03.07,06:18
a co tak pestovat jablone, alebo hrusky na vreteno. nemusí sa to strihať, iba striekať a čo neminiete dárujete. pá

To počujem prvýkrát , že sa nemusí štíhle vreteno strihať .