Sarlotka
08.04.14,13:32
Prosím vedeli by ste mi poradit pri postupe a uctovani vyplacanych dividend za rok 2013 v roku 2014

Dividendy (http://www.porada.sk/dividendy#__AUTOKW) podliehaju 14% preddavkom (oslobodena suma žiadna? tymto som si nie ista)
Ak firma nie je registrovana na prislušnej zdravotnej poisťovni osoby , ktorej je vyplacana dividenda, musi sa registrovat ako firma, do 8dna nasledujuceho mesiaca po vyplate dividend , zasiela vykaz platitela dividend (ak ma viac ako 3 zamestnancov alebo osob ktorym je vyplacana dividenda vykaz sa zasiela vylucne elektronicky - takze vybavit el. komunikaciu)

Priklad:
sro vyplatila dividendy (http://www.porada.sk/dividendy#__AUTOKW) za rok 2013 2 spolocnikom vo vyske 1 000 +1000 Eur napr.31.3.2014
vyplnanie vykazu:
Udaje o preddavkoch
1 celkovy pocet poistencov 2
2. celkova suma dividend 2000 Eur
3 celkova suma vym. zakladu 2000
4. sadzba 14%
5. celkova suma preddavkov 280(0,14*2000) (zaokruhlovanie je smerom nadol?)
6. datum vyplatenia napr. 31.3.2014

SS: 88MMRRRR
pricom MM je mesiac kedy boli dividedy uhradene?

a ako sa uctuje vyplatenie dividend ?
431/364 2000
364/221 1720
364/336 280
336/221 280

dakujem za pomoc.
janka27
09.04.14,05:40
Účtovanie je správne
ondrejvla
02.05.14,20:11
Prosím, viete mi poradiť, či sa odvod z dividend môže uhradiť zároveň s ostatnými odvodmi do ZP? Samozrejme, že po výkaze preddavkov platiteľa dividend. Nie som si istá, či môžu byť také isté symboly a či platba môže byť zlúčená... Ďakujem vopred.
KEJKA
02.05.14,21:48
nemôžeš zlúčiť platby z miezd a z dividend, kedže majú rôzne VS, opravujem - nie VS ale KS.
Môžeš ich uhradiť v rovnaký deň, ale osobitnou sumou.
ondrejvla
04.05.14,18:31
Kejka, prosím Ťa, aký VS je pri úhrade z dividend? RČ spoločníka, alebo iné...? Ďakujem.
tictac7
04.05.14,18:46
Ako označiť platbu:
Platenie preddavkov na poistné
Variabilným symbolom, ak nemá zdravotnou poisťovňou pridelený, je jeho IČO doplnené dvoma nulami sprava.
Špecifický symbol sa uvádza v tvare RRRRMM88 alebo 88MMRRRR, pričom RRRR označuje príslušný rok, MM označuje príslušný mesiac, za ktorý sa platba uhrádza a 88 označuje, že ide o platiteľa dividend.

Uvedené je upravené vo Vyhláške MZ SR č. 130/2012 Z. z. v znení neskorších predpisov.
KEJKA
04.05.14,19:34
nemala som napísať VS ale KS, pardon. A to máš uvedené hore od tictac
ondrejvla
04.05.14,19:35
Ďakujem, už som to našla.
Jeniffer
05.05.14,11:58
Ak môžem k téme...na aký čas je potrebné prihlásiť osobu ktorej vyplácam dividendy do zdravotnej poisťovne? jedná sa o štatutára ktorý nie je zamestnanec
Sarlotka
05.05.14,19:08
tiez som to opravila v otazke aby to nemylilo, mala som na mysli SS
Mila123
05.05.14,19:09
neprihlasuje sa na žiadnu dobu, resp., čas....
Jeniffer
06.05.14,06:39
takže po vyplatení dividendy sa iba predloži vykaz..ďakujem za odpoveď
Mária Mojžišová
14.05.14,06:13
Pripájam odpoveď z VžZP, možno niekomu poslúži.

Text správy/oznamu:*: Dobrý deň.
Spoločnosť bude v júni 2014 vyplácať dividendy za rok 2013 dvom spoločníkom poberateľom starobného dôchodku, bez zamestnaneckého pomeru.
Prosím o informáciu, či je spoločnosť povinná okrem odvodu 14% preddavku a zaslania výkazu platiteľa dividend, registrovať sa v zdravotnej poisťovni do 8 dňa nasledujúceho mesiaca po vyplatení dividend ak nemala a ani nebude mať zamestnancov, a či je spoločnosť povinná aj prihlásiť osoby ktorým sa vyplácajú dividendy do zdravotnej poisťovne, ak sú poberateľmi starobného dôchodku, ak áno, na aký čas.
Ďakujem veľmi pekne za usmernenie.

infolinka@vszp.sk
9:16 (pred 23 hodinami)


komu: mne


Dobrý deň,
s účinnosťou od 1.10.2013 podľa § 20 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. platiteľ dividend je povinný písomne alebo elektronicky vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni celkovú výšku vyplatených dividend a preddavky na poistné do ôsmeho dňa po uplynutí kalendárneho mesiaca, v ktorom boli vyplatené dividendy. Ak platiteľ dividend vypláca dividendy najmenej trom osobám, je povinný výkaz podľa predchádzajúcej vety zaslať len elektronicky.

Elektronicky je možné podávať výkazy preddavkov cez elektronickú podateľňu, pokiaľ si užívatelia zriadia elektronické služby (uzatvoria s VšZP dohodu). To znamená, ak majú povinnosť zasielať výkaz elektronickou formou, pre zasielanie dávky je potrebné zriadiť si konto a vytvoriť si žiadosť o ES a teda aj registrovať sa ako platiteľ vo VšZP prostredníctvom tlačiva „Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného“. ´

Pokiaľ nemá povinnosť výkaz zasielať elektronicky, tzn. vypláca 1-2 osobám, môže výkaz predložiť zdravotnej poisťovni v listinnej podobe.


Ak platiteľ nie je evidovaný v registri platiteľov, zaeviduje sa platiteľ dividend z údajov vo výkaze dividend. To znamená, že zdravotnej poisťovni platiteľ nemusí predkladať tlačivo „Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného“.
Odvody sa platia len v prípade že ide o podiel zo zisku v zmysle § 3 ods. 2 písm. c) alebo § 5 ods. 7 písm. i) zákona o dani z príjmov.

V prípade, že ide o podiel zo zisku za rok 2013, tu sa rozlišujú dva spôsoby platenia z príjmov z dividend a to buď preddavkovo (v prípade ak ich vypláca právnická osoba so sídlom na území SR – takáto osoba sa považuje za platiteľa dividend) alebo v rámci ročného zúčtovania (v prípade ak ich vypláca právnická osoba so sídlom mimo územia SR), kedy výšku takto vyplatených príjmov oznamuje poistenec a to v lehote najneskôr do konca mája kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie poistného vykonáva.

Platenie preddavkov z príjmov z dividend sa vzťahuje prvýkrát na dividendy zo zisku za rok 2013. Minimálna výška pri preddavku z dividend nie je určená, podľa § 16 ods. 8 písm. f) zákona č. 580/2004 Z. z. výška preddavku poistenca, ktorý má príjem z dividend vyplatených platiteľom dividend, je najviac vo výške určenej sadzbou poistného zo 120-násobku priemernej mesačnej mzdy.
Sadzba poistného pri príjmoch z dividend je 14%.

Platiteľ dividend sa považuje za platiteľa poistného v zmysle § 11 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov. Právnická osoba na území SR sa považuje za platiteľa poistného. Preddavok na poistné vypočítava a odvádza platiteľ dividend. Platiteľ dividend si môže overiť poistný vzťah k zdravotnej poisťovni poistenca, ktorý vypláca dividendy prostredníctvom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), alebo si môže overiť poistný vzťah na stránke ÚDZS v centrálnom registri poistencov. Preddavok na poistné za poistenca, ktorému bude platiteľ dividend vyplácať dividendy je splatný do 8 dňa po uplynutí kalendárneho mesiaca, v ktorom boli dividendy vyplatené. Preddavok na poistné môže platiteľ dividend vykázať písomne alebo elektronicky do 8 dní odo dňa vyplatenia dividend poistencovi.
V zmysle § 20 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon) je platiteľ dividend povinný písomne alebo elektronicky vykázať príslušnej zdravotnej poisťovni celkovú výšku vyplatených dividend na tlačive „Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie platiteľa dividend“ (uvedené tlačivo Vám prikladáme v prílohe e-mailu, taktiež je k dispozícii aj na našej internetovej stránke www.vszp.sk v sekcii Úvod > Platitelia > Tlačivá > Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie platiteľa dividend a aj na všetkých pobočkách a expozitúrach Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s.).

Zároveň Vám v prílohe e-mailu poskytujeme znenie § 10b zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.

S pozdravom
Tím Call centra VšZP
Sarlotka
14.05.14,15:28
takze zamestnavatel sa nemusi registrovat? ja ked som telefonovala bolo mi povedane telefonicky ze musim najskor zaregistrovat firmu ale volala som do doveri..
Mária Mojžišová
15.05.14,07:59
V tomto prípade , vychádzam z ich usmernenia nemusí, platiteľ dividend vypíše údaje o firme len vo výkaze dividend.
Sarlotka
15.05.14,12:08
dakujem za info
Sarlotka
16.05.14,13:12
dnes uz povedali aj na dovere ze netreba nahlasit len posalt vykaz