kahu
04.04.06,09:01
Zdravím Vás poraďáci,

chcem poradiť - ak má spoločník v s.r.o. vyplatený podiel na zisku z roku 2005 musí ho v roku 2006 zdaniť. Počula som, že nie od kedy platí tento zákon a mohli by ste mi poradiť, kde by som to mohla hľadať.

Ak spoločník predal podiely spoločnosti v roku 2006 musí si to uviesť v daňovom priznaní v roku 2006, bude to iba jeho príjem alebo mu príslúchajú aj výdavky súvisiace s nákupom týchto podielov.

Ďakujem
alušik
04.04.06,07:38
Odpoviem len čiastočne - podiely na zisku za rok 2005 sa nezdaňujú, viď:

§ 3
Predmet dane

(2) Predmetom dane nie je
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní,alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti...
a potom pozri:
§ 52
(24) Ustanovenie § 3 ods. 2 písm. c) a § 12 ods. 7 písm. c), podľa ktorého uvedené plnenia nie sú zdaňované, sa použije na podiely na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobie po nadobudnutí účinnosti tohto zákona, na vyrovnacie podiely a na podiely na likvidačnom zostatku, na vyplatenie ktorých vznikol nárok po nadobudnutí účinnosti tohto zákona. Ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003 plynie od 1. apríla 2004 daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, je príjmom zo zdroja na území Slovenskej republiky zdaňovaným daňou vyberanou zrážkou (§ 43); tento príjem nie je predmetom dane, ak plynie daňovníkovi so sídlom v členskom štáte Európskej únie, ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie. Ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. decembra 2003 plynie daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte Európskej únie, a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, tento príjem odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii nie je predmetom dane.
;)
alušik
04.04.06,07:43
No a teraz čítam:

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva...

Takže predaj podielu by sa určite zdaňoval...
ingi
04.04.06,08:24
No a teraz čítam:

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva...

Takže predaj podielu by sa určite zdaňoval...

Ja len doplním, nakoľko otázka sa týkala aj výdavku súvisiaceho s nákupom týchto podielov:

Pri príjmoch podľa § 8 ods.1 písm.f) je výdavkom vklad alebo obstarávacia cena podielu v zmysle § 8 ods.7 zákona.
ingi
04.04.06,08:45
Ešte by som rada upozornila na:

ŠIESTA ČASŤ
SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

§ 52

(21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.



Znamená to, že predaj obchodných podielov nadobudnutých pred 01.01.2004, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahla päť rokov je oslobodený od dane.
kahu
04.04.06,08:53
Takže,

vklad podielu (obstarávacia cena podielu) do s.r.o. si spoločník uplatní ako výdavok v období keď podiel predáva alebo v tom roku, v ktorom ho obstaral? Mal by si teda zdaniť rozdiel medzi nákupom a predajom? Uvádza si to v daňovom priznaní v roku 2006?
ingi
04.04.06,09:01
Takže,

vklad podielu (obstarávacia cena podielu) do s.r.o. si spoločník uplatní ako výdavok v období keď podiel predáva alebo v tom roku, v ktorom ho obstaral? Mal by si teda zdaniť rozdiel medzi nákupom a predajom? Uvádza si to v daňovom priznaní v roku 2006?

Ako výdavok si OC podielu uplatní v roku predaja a príjem aj výdavok uvedie a rozdiel zdaní v DP za r. 2006.
alušik
04.04.06,09:05
Kedy nadobudol ten podiel v s.r.o.?:)
kahu
04.04.06,11:16
17.10.2003 nadobudol podiel na základe Zmluvy o prevode obchodného podielu a až 24.4.2004 je zapísaný na výpise z OR.Prináleží mu aj podiel zo zisku za rok 2003 alebo až za rok 2004?
teta Mony
15.06.06,13:43
Ahojte poraďaci, nie som si celkom istá či tomu zdaňovaniu celkom rozumiem. Mám sro v ktorej je jediný spoločník. Za rok 2005 vykázala zisk a v zápisnici z valenj hromady bolo odsúhlasené vyplatenie podielu na zisku podľa notárskej zápisnice. Ide vlastne o to že v pokladni je účtovne veľa koruniek ktoré si majiteľ v priebehu roka vyberal ale neboli účtované ako pohľadávka voči nemu resp. pôžička. Teraz ide o to aby sa stav pokladne znížil. Podiel nebude skutočne vyplený len papierovo. čo je to vlastne majetkový podiel? Ide mi o to čo to vyplatenie bude musieť v DP za rok 2006 zdaniť alebo nie, a ako to bude s povinnosťami voči zdavotnej a sociálnej poisťovni.

Vďaka
Zoltán Kovács
15.06.06,13:49
Ahojte poraďaci, nie som si celkom istá či tomu zdaňovaniu celkom rozumiem. Mám sro v ktorej je jediný spoločník. Za rok 2005 vykázala zisk a v zápisnici z valenj hromady bolo odsúhlasené vyplatenie podielu na zisku podľa notárskej zápisnice. Ide vlastne o to že v pokladni je účtovne veľa koruniek ktoré si majiteľ v priebehu roka vyberal ale neboli účtované ako pohľadávka voči nemu resp. pôžička. Teraz ide o to aby sa stav pokladne znížil. Podiel nebude skutočne vyplený len papierovo. čo je to vlastne majetkový podiel? Ide mi o to čo to vyplatenie bude musieť v DP za rok 2006 zdaniť alebo nie, a ako to bude s povinnosťami voči zdavotnej a sociálnej poisťovni.

Vďaka

Vyplatený zisk z roka 2005 sa nezdaňuje, a nemá nič s ZP a SP.
teta Mony
15.06.06,14:16
Smith ďakujem ani nevieš ako si ma potešil.