s_c
09.04.14,11:40
Dobrý deň, s priateľom (teraz už s manželom) sme postavili dom, vlastník pozemku bol on, takže aj dom aj všetky súvisiace veci boli písané na neho, dom je skolaudovaný a teraz by sme chceli na katastri spraviť zmenu, aby sme mali rovnaký podiel. Akú zmluvu treba spraviť? Darovaciu, kúpnopredajnú??
focalor
09.04.14,09:43
Keďže ste manželia postavený dom by vo všeobecnosti mal podliehať režimu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), teda žiaden podiel by nebol na katastri evidovaný pri vašich menách... Pre posúdenie či patrí dom do BSM je potrebné uviesť, či v čase uzavretia manželstva bola už postavená aspoň hrubá stavba...
Chobot
09.04.14,10:52
focalor, ja som pochopil, že najprv dom postavili a potom sa zobrali. V takom prípade nehnuteľnosť nespadá automaticky do BSM, nakoľko nebola nadobudnutá počas manželstva.

Najlepším riešením by bolo, keby ti manžel daroval 1/2 nehnuteľnosti, aby ste boli obaja vlastníkmi v podiele 1/2. Do BSM už túto nehnuteľnosť nedostanete tak ľahko - možno by sa našla nejaká kľukatá cestička, ale to je zbytočné, ak sa to dá vyriešiť darovaním tej polovice.
s_c
10.04.14,08:04
Dakujem za odpoved. Ano, najprv sme postavili, skolaudovali dom, potom sme sa zobrali, inak by to bolo BSM, kedze nie je chceme to riesit nejakou zmluvou na 1/2. A je lepsie darovat, alebo predat?
Chobot
10.04.14,09:14
Ak ti polovicu domu daruje, tak darovacou zmluvou. Ak ti tú polovicu bude predávať, tak kúpnu zmluvu. Ale kúpna zmluva medzi manželmi je veľmi zvláštna, preto by som radšej tú darovaciu.